moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Runmageddon w giżyckiej Twierdzy Boyen

Na terenie Twierdzy Boyen w Giżycku rozegrano ekstremalny bieg Runmageddon. Prawie 900 uczestników pokonywało 6-kilometrowy dystans z 30 przeszkodami. Musieli podbiegać na wysokie wały obronne, którymi otoczona jest forteca. A na trasie stały wozy bojowe 15 Brygady. Pierwszy raz w historii biegu na metę dotarło dwóch zawodników z takim samym czasem – 00:58:34.


Organizatorzy Runmageddonu, największego w Polsce cyklu ekstremalnych biegów z przeszkodami, zaprosili uczestników do udziału w formule Rekrut. Rozegrano ją 24 września w malowniczej scenerii Twierdzy Boyen w Giżycku. Rekrut – patrząc na oferowane w kolejnych edycjach formuły biegów – teoretycznie należy do mniej wymagających. Trasa zawodów w Giżycku jednak nie była łatwa, m.in. za sprawą stromych podbiegów na wysokie wały obronne, którymi otoczona jest forteca.

Oprócz ekstremalnie trudnego ukształtowania terenu siłę i charakter zawodników zweryfikowało ponad 30 ciekawych przeszkód. Wśród nich zdecydowanie wyróżniała się Tyrolka, czyli 80-metrowy przejazd na linie rozciągniętej między dwoma brzegami jeziora Popówka. Kto dysponował większą siłą i utrzymał się na linie, dotarł prawie do samego brzegu. Natomiast zawodnicy, którzy odczuwali już zmęczenie poprzednimi przeszkodami, lądowali na środku jeziora i na drugą stronę musieli dostać się wpław.

Na trasie biegu znalazły się utrudnienia znane z poprzednich edycji Runmageddonu, takie jak zasieki, przeszkoda lodowa czy wysokie ściany. Ale nie brakowało również specjalnie ustawionych dla tej edycji, jak np. wozy bojowe 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Sprawdzianem dla umysłu była z kolei przeszkoda mentalna, gdzie zawodnicy musieli odpowiednio odczytać kombinację rzymskich cyfr. Uczestnicy, którzy nie poradzili sobie z tym zadaniem, musieli pokonać karną rundę. Tuż przed metą zawodnicy mierzyli się jeszcze z żywą przeszkodą, w rolę której wcieliła się drużyna futbolu amerykańskiego Olsztyn Lakers.

Po raz pierwszy w historii Runmageddonu rywalizacja na 6-kilometrowej trasie nie przyniosła jednoznacznego rozstrzygnięcia. Na metę równocześnie wpadło dwóch zawodników i nie udało się wyłonić zwycięzcy. Pierwsze miejsce przyznano więc ex aequo Przemysławowi Senderskiemu z Przytkowic oraz Mateuszowi Krawieckiemu z Lubawy. Obaj zawodnicy osiągnęli ten sam czas 00:58:34.

– To niezwykłe, że dwóch zawodników pokonało tak ekstremalnie ciężką trasę w takim samym czasie! Finisz Przemka i Mateusza był pasjonujący, tym bardziej że jak na formułę Rekrut przygotowaliśmy naprawdę ciężką trasę – stwierdziła Karolina Wojtanowska, dyrektor Runmageddonu Mazury. – Wszyscy uczestnicy biegu pokazali siłę i charakter. Pomagali sobie nawzajem na przeszkodach. Ci, którzy zdobyli Twierdzę Boyen, powinni być z siebie dumni. Zwłaszcza że spora część uczestników Runmageddonu w Giżycku debiutowała w biegu przez przeszkody – podkreśliła.

Na drugim miejscu, z czasem 01:03:33, zameldował się na mecie Anton Ermakow z Rosji. Jako trzeci linię mety minął Krzysztof Neścier z Giżycka, który osiągnął czas 01:04:18.

Wśród kobiet najszybszą okazała się sierż. pchor. Agata Pietroszek z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia (01:08:04). Drugą zawodniczką była Małgorzata Daszkiewicz z Płocka (01:09:18), a na trzecim miejscu podium stanęła Joanna Zmokła z Warszawy (01:10:52).

– Bardzo nas też cieszy, że kolejny już raz ogromnym zainteresowaniem najmłodszych cieszyła się specjalnie przygotowana dla nich strefa Runmageddon Kids. Setki dzieciaków bawiło się na torze przeszkód dostosowanym do ich wieku. To pokazuje, że dzieci chcą aktywnie spędzać czas, jeśli tylko zaproponuje im się ciekawą formę aktywności – dodała Wojtanowska.

Partnerem Runmageddonu w Twierdzy Boyen byli miasto Giżycko, Giżyckie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Giżycku oraz 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego.

Do końca cyklu Runmageddonu w tym sezonie pozostały jeszcze dwie imprezy. Najbliższe zawody rozegrane zostaną 15–16 października w Dąbrowie Górniczej, gdzie na Pustyni Błędowskiej uczestnicy rywalizować będą w formułach Rekrut i Hardcore. To będzie ostatni akord przed Finałem Ligi Runmageddonu oraz I Mistrzostwami Polski Biegów Przeszkodowych, które odbędą się już 6 listopada w Poznaniu.

„Polska Zbrojna” sprawuje patronat medialny nad biegami Runmageddon.

Organizatorami imprezy są Fundacja Runmageddon oraz firma Extreme Events.

PZ

autor zdjęć: Igor Kohutnicki/ADHD

dodaj komentarz

komentarze


W obronie wschodniej flanki NATO
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
I zdobyliśmy!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Rajd ku czci saperów
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Mobilne dowodzenie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowe Oscary przyznane!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Pierwsi na oceanie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO