moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weź udział w lotniczej olimpiadzie

Jakie są wymogi wobec pilota szybowcowego, nazwa rejestratora parametrów lotu, sygnały alarmowe przy zagrożeniu w powietrzu czy nazwiska polskich lotników II wojny światowej – to tylko przykładowe pytania I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym. Zgłoszenia można przesłać do 30 września. Nagrodą dla laureatów będzie m.in. lot samolotem.


Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Pawła Solocha, szefa BBN. „Polska Zbrojna” jest jego patronem medialnym. A głównym organizatorem wydarzenia jest portal internetowy mający siedzibę w Białej Podlaskiej. – To tutaj ponad 90 lat temu tworzyły się zręby polskiego lotnictwa – podkreśla długie tradycje lotnicze tego miasta Monika Pawlonka, redaktor prowadząca Interwizja.edu.pl. – Na naszym terenie jako jedna z pierwszych w kraju funkcjonowała Podlaska Wytwórnia Samolotów. Tutaj także Czesław Tański, konstruktor, pionier szybownictwa, nazywany ojcem polskiego lotnictwa, wykonywał pierwsze próby swojego modelu latającego – dodaje.

Jak tłumaczy inicjatywę redaktor portalu, „nigdy wcześniej nie było olimpiady stricte lotniczej, a sam temat wart jest zainteresowania”. – W taki sposób chcemy przybliżyć społeczeństwu dorobek polskiego lotnictwa i przemysłu lotniczego – mówi.

Sprawdź swoją wiedzę

Uczestnikami konkursu może być młodzież szkół średnich, studenci, pracownicy instytucji związanych z lotnictwem i przemysłem obronnym, żołnierze. – Ale tak naprawdę ograniczeń nie ma żadnych, może się zgłosić każdy, kto pasjonuje się lotnictwem i chce sprawdzić swoją wiedzę – zaznaczają organizatorzy.

Olimpiada ma zasięg ogólnokrajowy i przeprowadzona zostanie w dwóch etapach.

Pierwszy, w formie testu, odbędzie się za pośrednictwem Internetu. Każdy z uczestników otrzyma indywidualny kod i hasło do platformy konkursowej. Pytania ułożone będą w czterech blokach tematycznych: historia lotnictwa i przemysłu lotniczego w Polsce, osiągnięcia sportowe, współczesne lotnictwo wojskowe i cywilne, przemysł i zaplecze badawczo-rozwojowe. – Uczestnik wskaże dwa, które najbardziej go interesują, albo w których czuje się mocny. Potem w określonym czasie będzie musiał odpowiedzieć na  20 pytań – mówi Monika Pawlonka.

Dodaje, że pytania nie będą trudne, a odpowiedzi nie powinny być problemem dla osób interesujących się lotnictwem. Będą na przykład pytania dotyczące wymogów wiekowych dla pilotów szybowcowych, portów lotniczych w Polsce czy sygnałów alarmowych, jakie nadaje pilot w sytuacji zagrożenia w powietrzu. Nie zabraknie pytań dotyczących historii lotnictwa, w tym nazwisk polskich pilotów II wojny światowej.


Najlepsi przejdą dalej

50 osób zostanie zakwalifikowanych do drugiego etapu olimpiady. Ten odbędzie się w październiku w Białej Podlaskiej. Uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na 40 pytań związanych z polskich lotnictwem i przemysłem lotniczym.

Na nadsyłanie zgłoszeń pozostało jeszcze kilkanaście dni. – Już w tej chwili mamy spore zainteresowanie, ale ostateczny termin upływa 30 września – mówi Monika Pawlonka.

Zgłoszenia można przesyłać pocztą elektroniczną (interwizja@interwizja.edu.pl) lub tradycyjną (ul. Warszawska 14/6, 21-500 Biała Podlaska).

Nazwiska laureatów pierwszego etapu zostaną zamieszczone na stronach internetowych organizatorów (www.rectus.edu.pl, www.interwizja.edu.pl, www.plp.info.pl).

Na zwycięzców I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym czekają nagrody. Zdobywcy pierwszych pięciu miejsc otrzymają puchary i dyplomy, a zdobywcy pierwszych trzech miejsc również nagrody rzeczowe lub finansowe. – Na razie niech pozostaną one niespodzianką. Mogę tylko zdradzić, że jedną z nich będzie lot samolotem nad Białą Podlaską – mówi redaktor portalu.

Olimpiada organizowana jest we współpracy z Polskim Lobby Przemysłowym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Stowarzyszeniem Polska w Unii Europejskiej, Naczelną Organizacją Techniczną w Białej Podlaskiej oraz Podlaską Agencją Consultingową RECTUS-WOC. Instytucjami wspierającymi są m.in. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Muzeum Lotnictwa w Krakowie i Muzeum Lotnictwa w Dęblinie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bartosz Bera / rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO