moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko postawi nowy most na Wieprzu

Stary, drewniany most to dla niektórych mieszkańców Milejowa na Lubelszczyźnie jedyna droga, którą mogą dotrzeć do swoich pól. Gdy jeden z filarów naruszyły… bobry, pilnie była potrzebna nowa przeprawa. W gminnej kasie brakowało jednak pieniędzy. Z pomocą przyszło wojsko. Żołnierze z batalionu inżynieryjnego w Dęblinie stawiają na Wieprzu nową, prawie 60-metrową konstrukcję.


Milejów, dziesięciotysięczną gminę na Lubelszczyźnie, przecina Wieprz. Do pobliskiego Klarowa, w okolicach którego część mieszkańców ma swoje pola i łąki, można było dotrzeć drewnianym mostem. Jednak ostatnio jego stan znacznie się pogorszył. Dodatkowo, jeden z filarów uszkodziły bobry. – Most powstał w 2002 roku. Ponieważ jest drewniany, od pewnego czasu zaczął niszczeć. Przejazd stał się niebezpieczny – mówi Tomasz Suryś, wójt gminy Milejów. – Sprawa była nagląca, a w gminnej kasie brakowało pieniędzy. Postanowiłem więc zwrócić się o pomoc do wojska, bo żołnierze wiele razy wspierali nas w różnego rodzaju robotach – dodaje wójt.

Na początku września do Milejowa zjechali wojskowi z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego. Ruszyły prace. – Dla nas to niezwykle pożyteczne doświadczenie. Szkolimy się w terenie i jednocześnie pomagamy mieszkańcom – mówi kpt. Krzysztof Pokorski, oficer prasowy jednostki. Żołnierze zbudują most bezpłatnie. Gmina kupi potrzebne materiały, a wojskowym zapewni noclegi i wyżywienie.

Na Wieprzu stanie przeprawa podobna do mostu Syreny w Warszawie. – Stalową konstrukcję wypożyczyliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Gospodarki z Agencji Rezerw Materiałowych. Taka sama służyła mieszkańcom stolicy przez 15 lat – mówi Tomasz Suryś. Do budowy zostaną użyte dwie tzw. podpory pośrednie i dwie podpory brzegowe z rur stalowych. – Na nich będzie umieszczony składany most MS-54 długości nieco ponad 57 m i szerokości niemal 6 m. Ta konstrukcja umożliwi przejazd pojazdom o masie do 30 t – opisuje dowódca zgrupowania, kpt. Jacek Stoń z 1 Dęblińskiego Batalionu.

Budowa została podzielona na dwa etapy. Najpierw żołnierze zabrali się za demontaż starego mostu. – To trudne przedsięwzięcie, bo konstrukcja jest bardzo spróchniała. Praca jest niebezpieczna i musimy ją wykonywać powoli – zaznacza oficer. Obok żołnierze postawili tymczasową przeprawę pontonową z przejściem dla pieszych i rowerzystów. Drugi etap obejmie już stawianie nowej konstrukcji. – Gdy starty most zostanie zdemontowany, rozpoczniemy działania typowo inżynieryjne, będziemy korzystać m.in. z kafara KP-2S i ciężkich żurawi – kreśli plan kpt. Stoń. Zgodnie z umową most ma być gotowy do końca listopada.


Mieszkańcy Milejowa cieszą się z nowej inwestycji. – Stara przeprawa już nie nadawała się do użytku. Podróżowało się po niej z duszą na ramieniu. Ta ma być solidniejsza, a żołnierze bardzo się starają, by postawić ją jak najszybciej – mówi Aleksander Bis, mieszkaniec Klarowa.

Wójt podkreśla, że bez pomocy wojska nie byłoby gminy stać na nowy most. – Cały koszt inwestycji szacujemy na 500–700 tys. zł. Gdybyśmy musieli rozpisać przetarg na budowę, cena byłaby prawie dziesięć razy wyższa. Żołnierze z Dębilna bardzo nam pomogli. Obiecali wesprzeć nas również w budowie dróg dojazdowych, opasek brzegowych i przyczółków – zaznacza Tomasz Suryś.

1 Dębliński Batalion Drogowo-Mostowy gotowość do działania osiągnął z początkiem 2008 roku. Stacjonuje w XIX-wiecznej Twierdzy Dęblin. Żołnierze batalionu pomagają mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych, budując mosty na terenie całego kraju.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
V Korpus z nowym dowódcą
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Święto wojskowego sportu
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Na straży wschodniej flanki NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO