moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piknik lotniczy w 23 bazie

Podniebny pokaz samolotu Su-22, śmigłowca W-3 Sokół oraz pierwszego na świecie wojskowo-cywilnego zespołu akrobacyjnego składającego się z MiG-a 29 i XtremeAir XA-41. Tak wyglądał dzień otwarty w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Lotnisko w Janowie odwiedziło ponad półtora tysiąca osób. Na zwiedzających czekały też wystawy sprzętu używanego w mińskiej bazie.


Lotniczy piknik został zorganizowany w ramach dni otwartych 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Takie wydarzenia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Podobnie było i teraz – mówi mjr Mirosław Guziel, rzecznik bazy. Organizatorzy oceniają, że lotnisko w Janowie pod Mińskiem Mazowieckim odwiedziło w sobotę ponad półtora tysiąca osób.

Dynamicznie w powietrzu

Miłośnicy podniebnych awiacji mogli się czuć usatysfakcjonowani. Podczas pikniku zaprezentowały się samoloty Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, śmigłowiec W-3 Sokół z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, a także MiG-29 – oba z Mińska. Za sterami tego ostatniego zasiadł kpt. Adrian Rojek, znakomity pilot pokazowy, którego lotnicze akrobacje budzą podziw nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Główną atrakcją był występ pierwszego na świecie wojskowo-cywilnego teamu pokazowego Xtreme Sky Force. W jego skład wchodzą bojowy MiG-29 pilotowany przez ppłk Piotra Iwaszko, dowódcę grupy działań lotniczych z 23 bazy oraz samolot XtremeAir XA-41, za sterami którego zasiada Artur Kielak mistrz Polski w akrobacji samolotowej. – Myślę że poszło nam całkiem dobrze, a na pewno zgodnie z planem. Ale o to czy się podobało, trzeba pytać publiczność – mówił po pokazie ppłk Iwaszko. Był to drugi, po krzesińskich pokazach w sierpniu, wspólny występ obu pilotów.

– Uwielbiam MiG-i 29 i jestem tu zawsze, gdy tylko nadarza się okazja. Dzisiejszy pokaz MiG-a z dużo mniejszym samolotem wypadł niezwykle efektownie, a piloci robili rzeczy niesamowite. Może ten zespół stanie się wizytówką nie tylko bazy, ale i naszego miasta – mówił pan Dariusz, mieszkaniec Mińska Mazowieckiego.

Samoloty na płycie lotniska

Niemałe zainteresowanie budziły też maszyny zaprezentowane na płycie lotniska. MiG-i przyciągały uwagę wymalowanymi na statecznikach portretami znanych polskich lotników z czasów II wojny światowej. Kolejki chętnych ustawiały się, by od środka obejrzeć vipowskiego Jak-a 40, transportowego Herculesa czy śmigłowiec Sokół. Na płycie lotniska stanęły też cywilne maszyny aeroklubów oraz zabytkowy, zaprojektowany w latach 30-tych, dwupłatowy Stearman.Organizatorzy przygotowali też dużą wystawę uzbrojenia. Zwiedzający mogli obejrzeć min.: lotnicze działka automatyczne GSz-30-1 skonstruowane jako pokładowe uzbrojenie strzeleckie samolotów, czy kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-powietrze, w tym R-73E, R-27R1 czy R-60 MK, jeden z najmniejszych pocisków tego typu na świecie.

Baza zaprezentowała też całą gamę sprzętu lotniskowego. Na płycie lotniska stanęły specjalistyczne pojazdy gaśnicze Wojskowej Straży Pożarnej, maszyny do oczyszczania lotniska i jego odśnieżania, pojazdy holownicze. Zainteresowani mogli wejść do środka Startowego Stanowiska Dowodzenia (SSD-2M). Na co dzień – jako jedno z ogniw systemu zabezpieczenia lotów – wykorzystywane jest ono do m.in. łączności naziemnych służb lotniczych ze statkami powietrznymi i łączności lotniskowej.

Ci, którzy przyszli na piknik mieli też okazję obejrzeć sprzęt Żandarmerii Wojskowej i Policji. Chętni mogli np. sprawdzić swoje umiejętności podczas jazdy symulatorem dachowania czy błędnika. Można tez było porozmawiać z żołnierzami i przedstawicielami wojskowych instytucji i jednostek. Stanowiska przygotowały m.in. Siły Powietrzne, dęblińska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 i 4 i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bartosz Bera, Paulina Glińska

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
Kurs z dzwonem
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO