moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o patronie

Podtrzymywanie pamięci o patronie jednostki i jego zasługach jest jednym z podstawowych celów w działalności wychowawczej jednostki bądź instytucji wojskowej.

8 Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach od momentu nadania jej imienia wielkiego polskiego lotnika pułkownika pilota Stanisława Jakuba Skarżyńskiego (w 1985 r.) dokłada wielu starań, by utrzymywać oraz rozwijać pamięć o swoim patronie. Wzbogacanie sali tradycji o pamiątki dotyczące patrona, organizacja głównych uroczystości wojskowych pod jego pomnikiem oraz utrzymywanie ścisłego kontaktu z rodziną płk. Skarżyńskiego to stałe elementy kształtowania pamięci historycznej żołnierzy i pracowników bazy. Wiele z tych przedsięwzięć realizowanych jest wspólnie ze stowarzyszeniami lotniczymi oraz młodzieżą szkolną, zwłaszcza ze szkół szczycących się posiadaniem tego samego patrona.

W lipcu tego roku z inicjatywy grona nauczycieli z Warty, Opola i Strzelec Opolskich została zorganizowana wyprawa rowerowa na grób płk. Skarżyńskiego do Holandii na wyspę West Terschelling. Honorowy patronat nad wyprawą objął podsekretarz stanu w MON prof. dr hab. Wojciech Fałkowski oraz dowódca 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Z powodu realizacji przez bazę wielu zadań służbowych w wyprawie mogło wziąć udział jedynie 2 żołnierzy zawodowych.

Rowerzyści wyruszyli 4 lipca z Warty – miasta rodzinnego płk. Skarżyńskiego, by przez Berlin, Bremę, Wilhelmshaven, Uedem dotrzeć 14 lipca do celu podróży. Mimo trudnych warunków atmosferycznych wystarczyło uczestnikom sił i zaangażowania, by zwiedzić także miejsca pamięci o dokonaniach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej.

15 lipca na cmentarzu w asyście mera miasta, przewodniczącego stowarzyszenia holenderskich weteranów lotników RAFA pana Malcolma Masona, asystenta attaché wojskowego w Hadze oraz mieszkańców wyspy członkowie wyprawy złożyli wieniec na grobie płk. Skarżyńskiego oraz innych polskich lotników pochowanych na tym cmentarzu.

Wysiłek cyklistów został doceniony przez władze miasta, które na ich cześć zorganizowały uroczyste spotkanie w ratuszu miejskim. Żołnierzom było szczególnie miło, że pamięć o polskich lotnikach jest nieustannie podtrzymywana przez lokalną społeczność.

W historii 8 Bazy Lotnictwa Transportowego była to pierwsza delegacja z oficjalną wizytą na grobie patrona. A wysiłek związany z dotarciem na miejsce znalazł wysokie uznanie u pana Macieja Skarżyńskiego – syna patrona, który śledził przebieg wyprawy, choć ze względów zdrowotnych nie mógł być obecny na cmentarzu.

Wyprawa ta zaowocuje też materiałami do lekcji historii, które opracują cywilni członkowie wyprawy.

Podziękowania za organizację i udział w wyprawie oraz rozpropagowanie wiedzy o płk. pilocie Stanisławie Skarżyńskim należą się: p. Januszowi Berdzikowi, p. Olgierdowi Neymanowi, p. Ryszardowi Małasowi, st. chor. Fabianowi Śmitkowskiemu i st. chor. Pawłowi Ziobrze.

Źródło: 8 BLTr

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: 8 BLTr

dodaj komentarz

komentarze


„Wicher” na wodzie
Tarcza i miecz
„Kryzysowy” Jaśmin
Patrioty pod Płockiem
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Armia testuje naziemne drony
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Aukcja dla weterana
Coraz więcej Alpha Scramble
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Z prądem i pod prąd
Gorący lipiec PKW Łotwa
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Legion Medyczny na poligonie
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Siatka antydronowa
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Sojusznicza tarcza antydronowa
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Młodzi medycy na poligonie
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Drony na autopilocie
Azjatycka szansa
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Dwa marzenia spełnione naraz
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Cztery brygady, jeden cel
Rok 2027 bez Air Show Radom
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Abordaż z polskim wsparciem
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Siatka niewidka dla wojska
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Flanka pod strażą
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Akustyczna tarcza dla wojska
W Sejmie o rosyjskim pocisku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO