W poniedziałek (10.07) w obecności Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej i generała Mieczysława Gocuła, szefa Sztabu Generalnego WP, gen. dyw. Michał Sikora przyjął obowiązki I zastępcy szefa SG WP. Zastąpił na tym stanowisku gen. broni Anatola Wojtana, który przed kilkoma dniami pożegnał się z mundurem.
Zabierając głos generał Mieczysław Gocuł przypomniał, że (…) spotykamy się bezpośrednio po zakończeniu warszawskiego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który był ważnym wydarzeniem na rzecz budowania międzynarodowego środowiska bezpieczeństwa.
Generał Gocuł podkreślił, że (…) takim ważnym wydarzeniem dla Sztabu Generalnego WP jest dzisiejsza uroczystość, w trakcie której grono kadry i pracowników zasila generał dywizji Michał Sikora.
– Jestem przekonany, że będzie Pan Generał silnym wsparciem dla naszych działań i dla mnie osobiście, jako Pierwszy Zastępca – zaznaczył szef Sztabu Generalnego WP.
Szef Sztabu dodał, że (…) przed Sztabem czas wytężonego wysiłku na rzecz implementacji zapisów wskazanych i twórczo rozwiniętych na szczycie NATO w Warszawie. Sztab Generalny WP z definicji zajmuje się planowaniem operacyjnym, programowaniem rozwoju oraz utrzymaniem posiadanych, rozwijaniem i budowaniem nowych zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podsumował generał.
Kończąc wystąpienie szef Sztabu Generalnego WP, w imieniu swoim oraz żołnierzy i pracowników powitał gen. dyw. Michała Sikorę murach SG WP.
Zabierając głos minister Antonii Macierewicz podkreślił kluczową rolę jaką jego zdaniem pełni od blisko 100 lat Sztab Generalny Wojska Polskiego. Dodał, że docenia również osobisty wkład i zaangażowanie generała Mieczysława Gocuła.
Uroczystość na placu zakończyła defilada kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pamiątkowe zdjęcie.
Generał dywizji Michał Sikora (1961) to absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej (1984), Wyższego Kursu Doskonalenia Oficerów Wojsk Radiotechnicznych (1990), Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie (1993), studiów podyplomowych w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Szczecińskim (1998) oraz Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej (2005).
Służbę wojskową rozpoczął w 27 batalionie radiotechnicznym na stanowisku inżyniera stacji radiolokacyjnej w 271 kompanii radiotechnicznej w Kołbaskowie. Od 1989 r. dowodził 271 kompanią radiotechniczną. W 1993 r., po ukończeniu studiów w AON, został dowódcą 25 batalionu radiotechnicznego w Debrznie, a w 1995 r. dowódcą 28 batalionu radiotechnicznego w Gryficach.
W 2001 r. objął stanowisko szefa Oddziału Szkolenia w Szefostwie Wojsk Radiotechnicznych Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Następnie został dowódcą 6 Brygady Dowodzenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Śremie.
W 2003 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy 2 Brygady Radiotechnicznej w Bydgoszczy, a po ukończeniu PSPO (AON), w 2005 r. został dowódcą tej brygady.
W 2008 r. przejął dowodzenie 3 Brygadą Radiotechniczną we Wrocławiu oraz został nominowany na stopień generała brygady. Od 2009 r. pełnił służbę wojskową w Dowództwie Sił Powietrznych, na stanowisku szefa Wojsk Radiotechnicznych, a od 2011 r. został wyznaczony na stanowisko szefa Wojsk OPL i Radiotechnicznych.
Od sierpnia 2013 r. był szefem Zespołu ds. Inspektoratu Rodzajów Wojsk Grupy Organizacyjnej Dowództwa Generalnego RSZ. Od 1 stycznia 2014 r. do 4 marca 2016 roku pełnił obowiązki na stanowisku Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego RSZ.
1 sierpnia 2015 r. odebrał z rąk prezydenta RP nominację na stopień generała dywizji.
Z dniem 5 marca 2016 r. został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
11 lipca 2016 r. w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza objął stanowisko I zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Tekst: SGWP
autor zdjęć: SGWP
komentarze