moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejm odrzucił wotum nieufności wobec szefa MON

Obecny szef MON zrobił dla polskiej armii więcej niż poprzednie rządy przez osiem lat – mówiła w Sejmie premier Beata Szydło, krytykując wniosek Platformy Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra obrony Antoniego Macierewicza. PO zarzuciła mu, że osłabia pozycję resortu i poczucie bezpieczeństwa Polaków. Sejm w głosowaniu odrzucił wniosek opozycji.


Odwołania Antoniego Macierewicza z funkcji ministra obrony narodowej domagała się Platforma Obywatelska. Jak napisano w uzasadnieniu wniosku, szef MON-u osłabia pozycję resortu i poczucie bezpieczeństwa obywateli. – Naszym zdaniem to najgorszy minister tego rządu – mówił dziś podczas debaty sejmowej Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO i były szef MON.

Opozycja: minister podważa naszą pozycję

Siemoniak także zarzucił ministrowi, że przed podjęciem decyzji o wysłaniu dwóch kontyngentów wojskowych na misje do Kuwejtu i Iraku nie przeprowadził debaty na temat wsparcia przez Polskę koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim.

– Uzasadnienie przez ministra Macierewicza nowych misji tym, że w zamian za naszą pomoc na południu Europy NATO wesprze swoją wschodnią flankę jest fatalne – argumentował poseł PO Stefan Niesiołowski. Jak dodał polityk, artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego gwarantuje bezpieczeństwo Polsce bez żadnych dodatkowych warunków. Mówi on, że atak na jedno państwo członkowskie NATO jest traktowany jak atak na cały Sojusz.

Przemawiający w Sejmie posłowie opozycji zarzucili ministrowi Macierewiczowi rozpowszechnianie fałszywego obrazu wojska w raporcie z audytu, jaki przeprowadzono w resorcie po zakończeniu rządów koalicji PO – PSL. – Szef MON mówiąc, że polska armia jest bezbronna, podważył naszą pozycję na forum międzynarodowym i naraził kraj na niebezpieczeństwo – uważa Ryszard Petru z Nowoczesnej.

Z kolei Paweł Bejda z PSL zarzucał, że w resorcie obrony wstrzymano programy modernizacyjne armii. – Dotąd nie zapadły decyzje dotyczące obrony przeciwlotniczej – programów „Wisła” i „Narew”, nowych okrętów podwodnych czy śmigłowców dla armii – wyliczał ludowiec.

PiS: to Macierewicz naprawia wasze zaniedbania

Politycy PiS uznali wniosek PO za bezzasadny. – Minister Macierewicz to najlepszy z ministrów gabinetu Beaty Szydło, który odbudowuje nasze możliwości obronne – podkreślał poseł Wojciech Skórkiewicz.

Swojego ministra broniła też premier Szydło. – Obecny szef MON zrobił dla polskiej armii więcej niż poprzednie rządy w czasie ośmiu lat – podkreślała szefowa rządu. Dodała też, że opozycja zostawiła armię w złym stanie, a w latach 2010–2015 żaden z programów modernizacyjnych nie został ukończony. – Teraz te zaniedbania są naprawiane. W 2017 roku rozpocznie się dostawa przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad, 200 transporterów Rosomak będzie doposażonych w system łączności – wyliczała premier.

Jak dodała Beata Szydło, zostały też podjęte decyzje o ratowaniu branży stoczniowej i rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Ponadto zniesiono 12-letni limit pełnienia służby kontraktowej przez szeregowych oraz podjęto prace nad stworzeniem obrony terytorialnej.

Zdaniem szefowej rządu to właśnie wniosek o odwołanie ministra obrony jest działaniem na szkodę bezpieczeństwa państwa. – Zajmowanie się nim na trzy dni przed szczytem NATO jest nieodpowiedzialnością opozycji – podkreśliła premier. Zaznaczyła, że wspólnie powinniśmy teraz zabiegać o to, by szczyt przebiegł w spokojnej atmosferze, ponieważ zapadną na nim decyzje, dzięki którym Polska będzie bezpieczna.

– Ten szczyt zagwarantuje Polsce i naszemu regionowi bezpieczeństwo między innymi dzięki stacjonowaniu na naszym terenie wojsk sojuszniczych zdolnych do bojowego działania – dodał Antoni Macierewicz.

W głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Macierewicza. Za wnioskiem głosowało 166 posłów PO, PSL i Nowoczesnej. Przeciw było 267 polityków m.in. z PiS, Prawicy Rzeczpospolitej oraz Kukiz’15. Trzech posłów wstrzymało się od głosu.

Komisja obrony przeciw wnioskowi

Przed rozpoczęciem obrad plenarnych Sejmu wniosek PO rozpatrywała komisja obrony. Padające argumenty były podobne. Poseł PO Stefan Niesiołowski – tak jak później z mównicy sejmowej – ocenił, że obecny szef MON traktuje wojsko jako narzędzie walki politycznej, o czym ma świadczyć przywoływanie ofiar katastrofy smoleńskiej w apelach z asystą wojska. Posłowie PiS odpowiadali, że to nie polityka, lecz wyraz szacunku do członków prezydenckiej delegacji, w tym najważniejszych osób w państwie, które zginęły w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W głosowania również sejmowa komisja obrony wyraziła negatywną opinię o wniosku opozycji. – Nie ma podstaw formalnych i merytorycznych do jego poparcia– mówił Michał Jach, poseł PiS i przewodniczący komisji.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krystian Maj/FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Time for Miecznik
 
Duch Invictus jest, czas na formę
Będą podwyżki dla żołnierzy
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Będzie ustawa o obronie
Święto sportowców w mundurach
Zbrodnia bez kary
W jedynym słusznym kierunku
Sportowiec roku
Raki dla podhalańczyków
Dron dla hydrografów
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
BohaterONy 2021 wręczone!
Szef MON odwiedził USA
KFOR: wyższy stopień gotowości
Wybierz się na wojskowe studia
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Course on Diplomacy
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Żołnierze bez testów z WF-u
Legia Akademicka po raz piąty
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
AZOR – podwodny specjalista
Wilk na poligonie
Szczury Torbuku
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Emerytura wypłacana w … karmie
Ogień na alpejskich szczytach
O bezpieczeństwie państw NATO
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polityka nie znosi próżni
103 lata Sztabu Generalnego
Ciemne strony Facebooka
Żołnierze poszkodowani na granicy
Napięta sytuacja na granicy
Kraby dla podhalańczyków
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Saper robi przejście
Afganistan. Czas wracać do domu
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Kobiety a pokój
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Inwestycje Stoczni Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO