Istnienie i rozwój krajowego przemysłu obronnego są niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, a konsolidacja sektora w Polskiej Grupie Zbrojeniowej stwarza szansę na jego unowocześnienie w toku realizacji przez PGZ zamówień w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013–2022 – to najważniejsze wnioski z debaty pt. „Szanse dla polskiej zbrojeniówki”, która we wtorek, 28 czerwca, została zorganizowana przez Polską Grupę Zbrojeniową i „Nasz Dziennik”.
Debata odbyła się w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A., która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wzięli w niej udział przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Michał Jach, szef Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej gen. bryg. Adam Duda, wiceprezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Maciej Lew-Mirski, prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A. Antoni Rusinek oraz redaktor naczelny czasopisma „Wojsko i Technika” Andrzej Kiński.
Podczas debaty uczestnicy dyskutowali o najważniejszych kwestiach dotyczących przemysłu zbrojeniowego w Polsce. Wiceprezes Zarządu PGZ S.A. Maciej-Lew Mirski podkreślał, że misją i racją istnienia Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa poprzez dostarczenie Siłom Zbrojnym RP nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu. Pozyskując zamówienia w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013–2022, PGZ S.A. zmodernizuje zakłady wchodzące w skład Grupy, sformułuje ofertę opierającą się na najnowocześniejszych technologiach, a także rozwinie produkcję przeznaczoną na rynek cywilny. – Polska Grupa Zbrojeniowa chce uczestniczyć we wszystkich programach operacyjnych zawartych w PMT – zadeklarował wiceprezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Maciej Lew-Mirski. – Realizując te zamówienia, równolegle będziemy prowadzić prace badawczo-rozwojowe, a także pozyskiwać technologie od naszych partnerów – podkreślił.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że istnienie i rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego to kwestia fundamentalna nie tylko z perspektywy systemu bezpieczeństwa narodowego, ale również z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i społecznego. Nowoczesny przemysł obronny zapewniający bezpieczeństwo dostaw dla armii, wykorzystujący najnowocześniejsze technologie, rozwijający produkcję na rynek cywilny, zapewniający miejsca pracy dla wykwalifikowanych specjalistów – to istotny element procesu reindustrializacji Polski. Dobrze zarządzany sektor zbrojeniowy dzięki odpowiedniej współpracy z władzami państwa będzie jedną z głównych sił napędowych polskiej gospodarki w najbliższych latach.
Źródło: MON
autor zdjęć: Źródło: MON
komentarze