Modernizacja polskiej marynarki wojennej jest szansą na odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego – powiedział poseł Michał Jach na zakończenie Balt Military Expo w Gdańsku. Szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej zasiada też w zarządzie Rady Budowy Okrętów, która debatowała podczas targów. Jak mówił, firmy z tej branży mają się skupić na produktach na potrzeby sił zbrojnych oraz mających podwójne zastosowanie.
– Bliska współpraca pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Polską Grupą Zbrojeniową zaowocuje wkrótce poważnymi kontraktami, które w ciągu kilku lat zmienią Marynarkę Wojenną Rzeczypospolitej Polskiej – zapowiedział poseł Michał Jach, który jest zarówno przewodniczącym sejmowej Komisji Obrony Narodowej, jak i członkiem Zarządu Rady Budowy Okrętów. Podkreślał, że przyspieszona modernizacja tego rodzaju sił zbrojnych jest szansą dla polskich stoczni oraz kooperujących z nimi innych firm. – W Polsce można budować sprzęt, który pozwoli odbudować marynarkę wojenną – zaznaczył poseł Jach.
Szef sejmowej komisji obrony przypomniał, że przemysł stoczniowy został wskazany jako jedno z kół zamachowych polskiej gospodarki w „Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Odbudowa tej branży nieprzypadkowo ma nastąpić dzięki produkcji na potrzeby sił zbrojnych. Przy produkcji obronnej istnieje bowiem możliwość państwowej interwencji – udzielania wsparcia firmom realizującym zamówienia wojskowe. Poseł Jach zastrzegł, że powstaną mechanizmy, które mają zapobiec powtórzeniu się casusu „Gawrona”, czyli przewlekłej i bardzo kosztownej budowy korwety, a finalnie przekształcenia jej w okręt patrolowy pod zmienionym imieniem „Ślązak”. Okręt ten, po kilkunastu latach od rozpoczęcia budowy „Gawrona”, został zwodowany, lecz jeszcze nie wszedł do służby.
Poseł Jach podkreślił znaczenie, jakie Rada Budowy Okrętów odgrywa w staraniach o podniesienie rangi Marynarki Wojennej RP. RBO jest inicjatywą społeczną, której celem jest promocja tego rodzaju sił zbrojnych w Polsce – w społeczeństwie, ale też w kręgach politycznych i gospodarczych. – W Sejmie zniknęły już pytania o to, czy marynarka wojenna jest nam potrzebna, które pojawiały się jeszcze przed kilkoma laty – stwierdził Michał Jach. Rada przygotowuje też ekspertyzy, opinie i stanowiska na temat potrzeb modernizacyjnych MW RP. Powstała cztery lata temu, a jej pierwsze posiedzenie odbyło się 30 listopada 2012 roku.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze