moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON: nowe misje to realizacja próśb sojuszników

Żołnierze nie mają mandatu do prowadzenia operacji uderzeniowych. Mają jednak prawo do samoobrony w przypadku ataku – podkreślał dziś w Sejmie Tomasz Szatkowski. Wiceminister obrony narodowej przedstawił posłom szczegóły zaangażowania polskich sił zbrojnych w misje na terenie Iraku i Kuwejtu.


Podczas posiedzenia Sejmu posłowie wysłuchali informacji rządu na temat zaangażowania polskiego wojska w nowe misje wojskowe. Operacje te, zgodnie z postanowieniem podpisanym przez prezydenta Andrzeja Dudę, mają być prowadzone od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 roku w Iraku i Kuwejcie. Polska staje się tym samym częścią misji „Inherent Resolve”, prowadzonej przez Globalną Koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Dyskusję na temat udziału Polaków w operacjach poza granicami kraju prowadzono na wniosek klubu Platforma Obywatelska.

Opozycja: zabrakło dyskusji

Jako pierwszy głos w tej sprawie zabrał Tomasz Siemoniak, szef resortu obrony w poprzednim rządzie, tworzonym przez koalicję PO-PSL. – Klub PO wnioskował o informację w przekonaniu, że obecny rząd kompletnie zaniedbał poinformowanie Polaków, iż zamierza użyć polskich wojsk poza granicami – podkreślił Siemoniak. Według niego wysłanie żołnierzy na tak poważną misję powinno być też poprzedzone konsultacjami z opozycją.

W podobnym tonie w Sejmie wypowiadali się posłowie wszystkich opozycyjnych ugrupowań. Parlamentarzyści pytali rząd o przyczyny podjęcia decyzji o wysłaniu wojska na tę misję. Ich zdaniem, angażując się militarnie w walkę z „Państwem Islamskim” rząd naraża Polaków na zagrożenia terrorystyczne.

Rząd: sojusznicze zobowiązania

Stanowisko rządu przedstawił wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski. Reprezentował szefa MON Antoniego Macierewicza, który dziś razem z premier Beatą Szydło przebywa w Berlinie na polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych.

– Wszyscy wiemy, że w najbliższych tygodniach w Warszawie odbędzie się szczyt NATO. Podczas niego podejmowane będą bardzo ważne decyzje dotyczące solidarności sojuszniczej. Między innymi dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Spodziewamy się wzmocnienia bezpieczeństwa Polski przez tysiące żołnierzy NATO i ciężki sprzęt wojskowy – mówił Tomasz Szatkowski.

Podsekretarz stanu w MON zaznaczył, że biorąc pod uwagę wizerunek Polski i ambitne oczekiwania wobec szczytu NATO, udział Polski w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu przychodzi w ostatnim możliwym momencie.

Szatkowski wyjaśnił parlamentarzystom, że w koalicji krajów walczących z ISIS bierze udział 66 państw. Polska dotąd angażowała się w jej prace tylko w zakresie pomocy humanitarnej i logistyki.

Misja już trwa

– Siły zbrojne do udziału w misji „Inherent Resolve” wydzieliły dwa kontyngenty wojskowe – mówił wiceminister obrony.

Kontyngent wojskowy w Iraku tworzy około 60 żołnierzy i pracowników wojska. Jest to personel wydzielony z wojsk specjalnych. Żołnierze będą działać na terenie Iraku, a ich elementy wsparcia utrzymywane będą w Jordanii i Kuwejcie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MON, żołnierze są już w rejonie działań. Do ich zadań należy doradzanie, szkolenie dowództw i pododdziałów irackich sił zbrojnych. – Żołnierze nie mają mandatu do prowadzenia operacji uderzeniowych. Mają jednak prawo do samoobrony w przypadku ataku – mówił wiceszef MON.

Wojska specjalne podczas swojej misji korzystać będą z infrastruktury sojuszniczej w Bagdadzie.

Drugi kontyngent utrzymywany będzie w Kuwejcie. Dwa dni temu na pokładzie transportowca C-130 w rejon misji poleciała przygotowawcza grupa 29 żołnierzy. Natomiast główne siły do Kuwejtu udadzą się 5 lipca. Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie tworzyć będzie do 150 żołnierzy i pracowników wojska. Jego główny trzon stanowić będzie komponent lotniczy wyposażony w cztery wielozadaniowe samoloty F-16. Maszyny mają wykorzystywać zasobniki rozpoznawcze DB-110. – Lotnicy wykonywać będą zadania związane ze wsparciem obrazowym na terytorium Iraku – wyjaśniał Szatkowski. Dodał także, że polscy oficerowie będą również służyć w wielonarodowym centrum operacji powietrznych w Katarze, skąd mają koordynować misje rozpoznawcze prowadzone przez polskie Jastrzębie.

Podobnie jak w przypadku specjalsów, lotnicy nie będą prowadzili misji stricte bojowych. Wyjątkiem mogą być jedynie operacje poszukiwawczo-ratownicze.

Według wyliczeń MON, koszty polskiego zaangażowania w operację „Inherent Resolve” wyniosą 52 miliony złotych (30 mln – PKW w Kuwejcie, 22 mln – PKW w Iraku). Środki te pochodzą z budżetu resortu obrony narodowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
 
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Dołącz do sportowców w mundurach!
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Advantages of Efficient Organization
Szef MON-u w Forcie Sill
Przeprawa przez Narew
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Course on Diplomacy
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Strzelec do zadań specjalnych
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Wilk na poligonie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ostatnie dni kampanii 1939
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Test mobilności 12 Dywizji
Wybierz się na wojskowe studia
Współpraca i wspólna pamięć
Żołnierze bez testów z WF-u
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Więcej żołnierzy na granicy
Emerytura wypłacana w … karmie
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Legia Akademicka po raz piąty
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Ciemne strony Facebooka
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Ogień na alpejskich szczytach
„Ramstein Alloy” nad Litwą
UE o wspólnym bezpieczeństwie
KFOR: wyższy stopień gotowości
W jedynym słusznym kierunku
Duch Invictus jest, czas na formę
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Zbrodnia w Zakroczymiu
Sztandar dla krakowskich żandarmów
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Ziemia z misji na pamiątkę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szef MON odwiedził USA
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Na granicy stratosfery
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polsko-tureckie obrady
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polityka nie znosi próżni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO