Od 17 do 19 czerwca 2016 r. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu odbyło się I Forum dedykowane muzealnikom i rekonstruktorom, którzy prowadzą działalność związaną z obronnością państwa.
Organizatorem przedsięwzięcia był Departament Komunikacji Społecznej przy współudziale Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu. W przedsięwzięciu łącznie wzięło udział 113 osób. Forum obecnością zaszczycił dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Sławomir Frątczak. Gości w murach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przywitał komendant Centrum pułkownik dyplomowany Piotr Kriese. Pułkownik Kriese zapoznał uczestników spotkania z historią i tradycjami dziedziczonymi przez poznańskie Centrum oraz bazą dydaktyczną. Uczestnicy zjazdu mieli okazję poćwiczyć na symulatorze przeznaczonym do nauki i doskonalenia prowadzenia ognia z broni strzeleckiej SST „Śnieżnik” oraz symulatorze do nauki jazdy dla kierowców kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.
Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany poglądów z zakresu działalności muzealniczej oraz rekonstruktorskiej. Prowadzono dyskusje dotyczące zasad funkcjonowania militarnych muzeów, możliwości udziału podmiotów społecznych w uroczystościach wojskowych oraz państwowych, zasad funkcjonowania sal tradycji w jednostkach wojskowych, pozbawienia bojowych cech użytkowych broni i innego uzbrojenia eksponowanego w zbiorach muzealnych.
Niewątpliwą atrakcją odbywającego się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu I Forum Przedstawicieli Muzeów i Grup Rekonstrukcyjnych Działających na rzecz Obronności Państwa była emisja filmu pod tytułem „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” połączona ze spotkaniem z reżyserem filmu Jerzym Zalewskim. Film obejrzało również 200 elewów odbywających szkolenie w Centrum w ramach służby przygotowawczej.
Tekst: kapitan Piotr Wójcik
autor zdjęć: Marcin Figaj
komentarze