Wojna na Ukrainie pokazała, że Europa jest bezradna wobec zastosowanej w niej propagandy i wojny informacyjnej – to jedna z ocen, jakie padły podczas pierwszego eksperckiego Forum Militarnego w Warszawie. Dlatego obradujący wskazywali, że trzeba nie tylko wzmocnić wschodnią flankę NATO, lecz także zwiększyć wydatki na kontrpropagandę, ochronę cybernetyczną oraz działania PR.
– Działając na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, nie zapominamy o problemach południowej Europy, stąd decyzja o wysłaniu fregaty rakietowej ORP „Kościuszko” i myśliwców F-16 w rejon Morza Egejskiego do prowadzenia działań patrolowo-rozpoznawczych w ramach Sojuszu – mówił Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, otwierając w Warszawie pierwsze eksperckie Forum Militarne.
Zorganizowane przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych obrady były poświecone głównie problemowi zabezpieczenia wschodniej flanki NATO. Dyskutowali o tym krajowi i zagraniczni członkowie think tanków, organizacji pozarządowych i instytucji wojskowych. – Podczas forum chcemy ocenić sytuację dotyczącą bezpieczeństwa i dostarczyć nasze wnioski decydentom przed szczytem NATO w Warszawie – mówił Jacek Kotas, prezes NCSS.
Wzmacniamy wschód i ślemy F-16 na południe
– Konflikt nie leży w interesie Sojuszu i nie chcemy realizować naszych celów, dokonując zbrojnej ekspansji – podkreślił szef polskiej dyplomacji, ale też dodał, że członkowie NATO są realistami i pamiętają o maksymie: „Chcesz pokoju – szykuj się do wojny”. – Gwarancją pokoju jest silny sojusz obronny, który zniechęca potencjalnego agresora do podejmowania militarnych działań zaczepnych – mówił Waszczykowski.
Wyliczał znane zagrożenia, zmniejszające bezpieczeństwo w Europie: – To między innymi bezprawna aneksja Krymu, konflikt rosyjsko-ukraiński w Donbasie, agresywna polityka Rosji, kryzys migracyjny i destabilizacja Bliskiego Wschodu oraz tak zwane Państwo Islamskie.
Dlatego, jak zaznaczył minister, polskie oczekiwania przed zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie dotyczą głównie wzmocnienia zdolności obronnych i potencjału Sojuszu, na którym opiera się bezpieczeństwo całego regionu euroatlantyckiego. – Konieczne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wierzę, że szczyt przyniesie właśnie takie decyzje – powiedział szef MSZ.
Eksperci podkreślali, że naszym priorytetem jest to, by w Polsce była obecna jak największa liczba wojsk państw członkowskich NATO. Ważna jest więc nieprzerwana rotacja brygady pancernej USA oraz obecność jednej z czterech batalionowych grup bojowych Sojuszu.
– Najważniejsze dla Polski jest bezpieczeństwo rozumiane jako warunek powodzenia wszystkich działań, w tym rozwoju gospodarczego i umacniania polskiej pozycji w świecie – dodał minister Waszczykowski.
Postawmy na kontrpropagandę i PR
Podczas forum dyskutowano też o charakterze Sojuszu. Zdaniem ekspertów, konieczny jest powrót NATO do roli organizacji zbiorowej obrony, w ostatnim bowiem czasie było tylko sojuszem zbiorowego bezpieczeństwa. Specjaliści podkreślali jednak, że NATO i Unia Europejska mogą być istotnym, ale jedynie uzupełnieniem narodowego bezpieczeństwa. Podstawą zaś skutecznej obrony Polski musi być rozwój własnych zdolności wojskowych, w tym realizacja planu modernizacji technicznej sił zbrojnych. – Niestety, w naszym regionie przeprowadzono redukcję sił zbrojnych, zmieniając ich charakter z masowych sił ofensywnych na wojska zdolne do działań ekspedycyjnych. I teraz musimy odbudować nasze zdolności do obrony – stwierdził Mariusz Kordowski, dyrektor programów militarnych w NCSS.
W tym kontekście zaznaczono też konieczność zwiększenia inwestycji obronnych w krajach NATO oraz lepszego wykorzystania środków przeznaczanych na wojsko. – To, co robi Polska, przeznaczając na obronność 2 procent PKB, to krok we właściwym kierunku – uznali eksperci.
Zaznaczali, że musimy również uwzględniać nowe zagrożenia będące elementami wojny hybrydowej: terroryzm, cyberprzestępczość czy ekstremizmy. – Niestety, wojna na Ukrainie pokazała, że Europa jest bezradna wobec zastosowanej w niej propagandy i wojny informacyjnej – mówił Zygmunt Berdychowski z Instytutu Studiów Wschodnich. Dlatego, jego zdaniem, trzeba zwiększyć wydatki na kontrpropagandę, ochronę cybernetyczną oraz działania PR, czyli dbanie o wizerunek i kształtowanie relacji z otoczeniem.
Część obrad poświęcono roli obrony terytorialnej we wzmacnianiu bezpieczeństwa państwa. Jak wyliczali dyskutanci, zadaniem tych sił będzie przede wszystkim: ochrona kluczowych obiektów infrastruktury państwa, zapewnienie bezpieczeństwa na tyłach wojsk operacyjnych, a także współpraca ze służbami cywilnymi w ochronie ludności.
Wnioski przed szczytem
Jacek Kotas zapowiedział, że wszystkie wnioski wynikające z obrad i rekomendacje Forum Militarnego jeszcze przed lipcowym szczytem NATO trafią do przedstawicieli najważniejszych instytucji państwowych w Polsce.
Działające od 2013 roku Narodowe Centrum Studiów Strategicznych jest niezależnym ośrodkiem analitycznym powołanym do prowadzenia badań w dziedzinie bezpieczeństwa Polski. Centrum zajmuje się m.in. problemami planowania obronnego, inwestycjami w zdolności obronne oraz polityką zbrojeniową państwa.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska, NCSS
komentarze