moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rakiety nad Bałtykiem

Mają zaledwie kilkadziesiąt sekund, by zlokalizować cel, prześledzić jego położenie i w odpowiednim momencie wystrzelić rakietę. Kilkuset żołnierzy z Polski i Stanów Zjednoczonych strzelało dziś na poligonie w Ustce. Ogień otworzyły KUB-y, Newy, Gromy, armaty Zu-23-2 oraz amerykańskie Avengery. Przeciwlotnicy strzelali podczas manewrów „Anakonda-16”.
 

Jako pierwsi rubież zajęli żołnierze 15 Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi. W pobliżu plaży w Ustce na stanowiskach ustawiły się wyrzutnie wyposażone w rakiety KUB. – Naszym zadaniem jest obrona wybrzeża morskiego przed nacierającym przeciwnikiem – mówi ppłk Tomasz Sawczuk, dowódca 1 Dywizjonu.

Dwadzieścia sekund

Z wyrzutni odpalono dziesięć rakiet do pozorowanych celów powietrznych. Najpierw przeciwlotnicy otworzyli ogień do imitatorów SRCP-WR wystrzeliwanych na wysokości około 5 tysięcy metrów przez samoloty myśliwsko-bojowe Su-22. Następnie KUB-y zniszczyły sterowane modele latające Szogun. – Długo przygotowywaliśmy się do tych ćwiczeń. Cieszę się, że potwierdziliśmy swoją skuteczność – powiedział ppłk Sawczuk. – To bardzo trudne zadanie. Cel wystrzeliwany przez Su-22 jest niewielki i bardzo szybki. Leci z prędkością 300–400 metrów na sekundę. Poza tym trzeba przestrzegać warunków bezpieczeństwa. Żołnierze muszą umiejętnie śledzić wystrzelony cel, a nie jego nosiciela – opisuje dowódca 1 Dywizjonu.


Szogun jest nieco wolniejszy. Porusza się ze średnią prędkością 60 metrów na sekundę na wysokości około 2 kilometrów. – W obu przypadkach żołnierze mają co najwyżej 20 sekund, by namierzyć cel, śledzić go i wystrzelić rakietę – przyznaje ppłk Sawczuk.

Przeciwlotnicy z Gołdapi do dzisiejszych strzelań bojowych przygotowywali się od roku. Żołnierze trenowali w Malborku, Nadarzycach i w Ustce.

Avengery z Illinois

W Ustce swoją skuteczność zaprezentowali także amerykańscy żołnierze Gwardii Narodowej wyposażeni w zestawy Avenger. Żołnierze zza oceanu mierzyli do latających modeli Szogun. – W powietrze poszło osiem rakiet Stinger. Wszystkie trafiły w cel – mówi kpt. Dariusz Kurowski, rzecznik prasowy 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.


Do Szoguna i SRCP-WR mierzyć będą jeszcze przeciwlotnicze zestawy rakietowe S-125 Newa oraz zestawy Grom i armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 z 3 Brygady.

Bojowe strzelanie przeciwlotników z Polski i Stanów Zjednoczonych podczas manewrów „Anakonda-16” obserwowali gen. broni Mirosław Różański i gen. Ben Hodges, dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1465560960
Kub nie jest taki zły . Podobna zestrzelił F-117 . Po tym jak zorały Belgrad .. .
54-8C-E7-B5
~ja
1465500300
Ile rakiet jest na Amerykanckim nośniku? 8 sztuk gotowych do strzału starannie ukrytych w kontenerach. Ile rakiet jest w POPRADZIE? 4 sztuki gotowe do strzału i nieosłonięte w kontenerze. Tylko w trakcie jazdy są chronione niewielkim pancerzem. Który zestaw jest lepszy?
4A-57-54-77

Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
MON szuka dronów do zwalczania dronów
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Święto wojska pod hasłem SAFE
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Inwestycje w bezpieczeństwo
Triumf wojskowych lekkoatletów
PKW Irak zostaje w Jordanii
Innowacje z PERUNA
Pierwszy krok do Invictusa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Poskromić kolosa
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Atak i przejęcie dokumentów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Rakietowcy na Hawajach
Baobaby docierają do wojska
Wyścig snajperów
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Odniesione w walce rany łączą
MON i MSZ o szczycie NATO
Ostatnia niedziela…
Wojsko stawia na „armię talentów”
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Jelcze z Raciborza
Pieta Michniowska
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Paliwowy krwiobieg NATO
Marzenia częściowo spełnione
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Pancerne starcie
Spadochronowy triumf
Gen wojownika
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Kajakiem na światowe podium
Polski Gnom
Test w stratosferze
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Azjatycka szansa
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Śmierć w sercu Azji
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO