moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dragoni ponownie wjechali do Polski

Tarnów gościnnie przywitał amerykańskich kawalerzystów. Mieszkańcy miasta przyszli porozmawiać z żołnierzami 2 Pułku Kawalerii i obejrzeć m.in. wozy Stryker, HMMWV i haubice. Amerykanie przemierzają Polskę podczas „Dragoon Ride 2”. Konwój 1,4 tys. żołnierzy jedzie na manewry w krajach bałtyckich, weźmie też udział w ćwiczeniach „Anakonda”. Kolejny przystanek – w Suwałkach.– Cieszę się, że wizyta amerykańskich żołnierzy w Tarnowie spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem. To najlepszy dowód współpracy pomiędzy polskimi i amerykańskimi żołnierzami – mówił Walter Braunohler, konsul generalny Stanów Zjednoczonych na tarnowskim rynku. Amerykanie z 2 Pułku Kawalerii spotkali się tu z mieszkańcami miasta. Wizyta to częścią operacji „Dragoon Ride 2”, czyli przerzutu wojsk amerykańskich do krajów Bałtyckich.

Polsko-amerykańskie przyjaźnie

Tarnowianie mogli obejrzeć sprzęt będący w wyposażeniu amerykańskiej armii, a nawet wejść do wnętrza kołowego wozu opancerzonego Stryker.

Mieszkańcy uczestniczyli też w ceremonii odnowienia przysięgi i awansu na stopień sierżanta Eweliny Pikor. Polka urodziła się w Mielcu, jednak jej marzeniem była służba w amerykańskiej armii. To marzenie realizuje od kilku lat. – Jestem dumna, że mogłam pokazać chłopakom z oddziału jak świetni są Polacy – mówiła sierżant Pikor. Podkreślała, że polscy i amerykańscy żołnierze cieszą się ze wspólnych ćwiczeń. – Dogadujemy się bez żadnych problemów. Razem szkolimy się i gdyby kiedykolwiek zaszła taka potrzeba, będziemy wiedzieć co mamy robić – mówiła.


W wydarzeniu w Tarnowie uczestniczył dowódca skrzydła artyleryjskiego 2 Pułku, podpułkownik Derek Holbrook, dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, podpułkownik Rafał Iwanek oraz prezydent miasta Roman Ciepiela. Na koniec oficjalnej części spotkania Amerykanie złożyli kwiaty przy tarnowskim Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejny przystanek „Dragoon Ride 2” – w Suwałkach.

„Dragoni” drugi raz jadą przez Polskę

Żołnierze 2 Pułku Kawalerii rozpoczęli swoją trasę kilka dni temu w niemieckiej bazie Rose Barracks i w ciągu 17 dni pokonają 2400 kilometrów. Jadą na ćwiczenia „Saber Strike-16”, które odbędą się w Estonii i potrwają do 22 czerwca. „Dragoon Ride 2” zorganizowano, aby przećwiczyć przerzut amerykańskich żołnierzy i sprzętu. Od wczoraj pierwsza część amerykańskiego konwoju, czyli 225 pojazdów przemierza terytorium Polski.

– Naszym główny celem jest wspólny trening z sojusznikami, zarówno podczas „Saber Strike”, jak i „Anakondy”. Współpraca z polskimi żołnierzami przebiega na najwyższym poziomie. Polska armia potrafi odnaleźć się w każdych warunkach. Trenujemy razem zarówno w sztabach, jak i w polu i nie odczuwamy żadnych różnic w wyszkoleniu. Polska armia to jedna z najlepszych, z jaką przyszło nam ćwiczyć – zachwala kapitan John E. Twitty, oficer prasowy 2 Pułku Kawalerii.

Podczas „Anakondy” kawalerzyści wezmą udział w specjalnych ćwiczeniach taktycznych, m.in. przekroczą rzekę w Chełmnie obok Torunia. Następnie udadzą się w kierunku Litwy.


Podpułkownik Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych podkreśla, że siły przemieszczające się w ramach Rajdu Dragonów to tylko jeden z komponentów wojsk sojusznika, jakie wezmą udział w „Anakondzie”. – Blisko 14 000 żołnierzy ze Stanów dociera do nas zarówno drogą lądową, jak i powietrzną oraz morską i od samego początku są bardzo mocno zaangażowani w realizację ćwiczeń - mówi podpułkownik Walatek.

W manewrach „Saber Strike-16” na terytorium Litwy, Łotwy oraz Estonii weźmie udział ponad 10 tys. żołnierzy. W ich realizację zaangażowane są siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i krajów Bałtyckich, a także wojska brytyjskie, polskie, czeskie, duńskie, fińskie, francuskie, niemieckie, norweskie, słoweńskie oraz żołnierze z Luksemburgu.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1464774720
ja- czekam na twe utyskiwanie w sprawie ciemiężenia przez"jankesów'.. P.S. napisz coś o segregacji intelektualnej ... .
54-8C-E7-B5

Serwis K9 w Polsce
 
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Abramsy w pętli
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Nie szpital, a instytut
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Ryś” z laserem
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO