W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach zakończył się trwający trzy tygodnie XXXIV Międzynarodowy Kurs Obserwatorów Wojskowych, który rozpoczął się 5 maja na kieleckiej Bukówce. W kursie wzięło udział 24 żołnierzy, w tym oficerowie z Białorusi i Ukrainy.
Utrzymanie pokoju jest jednym z działań podejmowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Misje utrzymania pokoju podejmują działania w wyjątkowo niebezpiecznych i trudnych warunkach. Głównym zadaniem takich operacji jest nadzorowanie przestrzegania zawieszenia broni oraz udzielanie pomocy we wdrażaniu porozumienia pokojowego zawartego przez strony konfliktu. Aby móc uczestniczyć jako obserwator w tego rodzaju misjach, niezbędne jest ukończenie specjalnego kursu.
Kurs zorganizowany w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych był prowadzony w taki sposób, aby szkoleni znaleźli się w sytuacjach zbliżonych do tych, jakie występują w rejonie misji i aby nauczyli się działać w obliczu możliwego zagrożenia, np. w czasie patrolu powietrznego, którego celem było sprawdzenie umiejętności kursantów w zakresie prowadzenia nadzoru nad przestrzeganiem ustaleń rozejmowych, monitorowania strefy rozgraniczenia oraz linii przerwania ognia. Zagadnienie to było realizowane z użyciem śmigłowca z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.
Kolejnym elementem ćwiczenia była weryfikacja obiektu, tj. sprawdzenie umiejętności określania rodzaju obiektu (wojskowy, cywilny, inny). Uczestnicy kursu musieli także sprawdzić się podczas prowadzenia negocjacji ze stronami konfliktu. Wyzwanie stanowiła sytuacja ekstremalna, do jakiej doszło podczas porwania i przetrzymywania obserwatorów wojskowych. Był to kolejny element sprawdzający przygotowanie uczestników kursu do wyjazdu na misję obserwacyjną. Musieli oni oswoić się z myślą, że pomimo iż są żołnierzami, nie mogą mieć przy sobie broni, a jedynym ich orężem będą umiejętności zdobyte na kursie. Zespół podgrywający stanowili żołnierze z 25 BKPow.
Jak podkreśla dyrektor MKOW mjr Mechał Bech: „Ćwiczenie było bardzo emocjonujące dla jego uczestników i nie do przecenienia jest fakt, że byli uczestnicy misji obserwacyjnych mieli możliwość przekazania swoich doświadczeń uczestnikom kursu, którzy dopiero na takie misje się wybierają”.
Kurs zakończył się 25 maja wręczeniem certyfikatów, które uczestnicy odebrali z rąk komendanta Centrum płk. Wiesława Mitkowskiego.
Tekst: kpt. Kamila Kreis-Tomczak
autor zdjęć: kpt. Kamila Kreis-Tomczak
komentarze