Ewakuacja osób znajdujących się na stadionie, sprawdzanie pirotechniczne trybun i obezwładnianie napastnika – na Stadionie Narodowym odbyła się prezentacja wyszkolenia Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Żandarmi razem z innymi służbami mundurowymi będą zabezpieczali lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Ćwiczenia obserwował szef MON.
W zabezpieczaniu lipcowego szczytu NATO w Warszawie weźmie udział tysiąc dwustu żandarmów z całego kraju. Dziś na stadionie PGE Narodowym, który będzie głównym miejscem spotkań przywódców Sojuszu, odbyła się prezentacja wyszkolenia Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Warszawy. To jednostka szkolona do działań antyterrorystycznych i ochrony specjalnej. - Nie robimy tego, aby pokazać sprawność naszych żołnierzy czy nowoczesny sprzęt, ale dlatego, że będziemy gościć w Polsce najważniejszych przywódców świata, a ich obrady będą decydowały o jego bezpieczeństwie. Oni muszą mieć zagwarantowany absolutny spokój działania – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który obserwował działania żandarmów.
Oddział Specjalny ŻW ćwiczył m.in. ewakuację VIP-a, usunięcie podejrzanego ładunku, obezwładnienie napastnika. Żołnierze sprawdzili też pod względem pirotechnicznym konstrukcję stadionu oraz trybuny. Żandarmeria zaprezentowała także nowoczesny sprzęt, jakim dysponuje, między innymi kamery na wysięgnikach teleskopowych, robota pirotechnicznego oraz mobilny system do monitoringu. Podczas ćwiczeń żołnierzom towarzyszyły wyszkolone psy.
Film:WCEO
Szef MON zapewnił, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas szczytu, będą podejmować wszelkie działania, które „wyeliminują jakiekolwiek zagrożenia”. - Mamy świadomość, że mogą się zdarzyć bardzo różne okoliczności – przyznał minister obrony. Antoni Macierewicz zaznaczył, że działania mające zapewnić bezpieczeństwo będą prowadzone nie tylko w Warszawie, gdzie będzie odbywał się szczyt, ale także na obszarze całego państwa. - Sytuacja będzie na bieżąco analizowana przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, który pozwoli nam wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie, a także zabezpieczyć naszą przestrzeń powietrzną – dodał.
Minister Macierewicz zwrócił uwagę, że działania zaprezentowane dziś dziennikarzom to tylko fragment całego systemu ochrony. Wokół stadionu na obszarze 5 kilometrów kwadratowych zostanie zamontowany specjalny system monitoringu. Dzięki niemu będzie możliwa zarówno identyfikacja niebezpiecznych zdarzeń, jak i odtworzenie ich przebiegu.
Podczas szczytu NATO żandarmi będą ściśle współpracować z policją, Biurem Ochrony Rządu, Strażą Graniczną oraz innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Wspólne ćwiczenia tych służb odbyły się niedawno w hotelach Victoria, Sofitel, a także w Pałacu Kultury i Nauki.
– Szczyt NATO to przedsięwzięcie o szczególnym znaczeniu i dużej skali, dlatego jego zabezpieczanie będzie wymagać od żołnierzy Żandarmerii Wojskowej jeszcze więcej wysiłku niż zwykle – mówi ppłk Marcin Wiącek z Komendy Głównej ŻW.
Szczyt NATO odbędzie się 8 i 9 lipca. Do Polski przyjadą politycy, wojskowi, eksperci i dziennikarze – w sumie pięć tysięcy osób. Głównym celem spotkania będzie wypracowanie skutecznej polityki wobec zagrożeń płynących zza wschodniej i południowej granicy Sojuszu.
Za zabezpieczenie szczytu będą odpowiedzialne wszystkie służby państwa, zarówno te podległe szefowi MON, jak i ministrowi spraw wewnętrznych i administracji: wojsko, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Agencja Wywiadu i Służba Wywiadu Wojskowego.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze