moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy pod Monte Cassino – uzbrojenie i taktyka

W maju 1944 roku na froncie włoskim 2 Korpus Polski gen. Władysława Andersa był doskonale przygotowany do prowadzenia nowoczesnej wojny. Dywizje i brygady miały w wyposażeniu m.in. broń ręczną, maszynową, działa oraz broń pancerną. Dzięki temu żołnierze byli zdolni do przełamania niemieckich umocnień na Linii Gustawa.Dywizje i brygady 2 Korpusu były organizowane na wzór brytyjski. Ich uzbrojenie i wyposażenie przedstawiało się imponująco. Korpus był w pełni wyposażony w broń ręczną, maszynową, stromotorową, w działa, broń pancerną oraz pojazdy mechaniczne. W celu zwiększenia siły polskiego natarcia z Algierii i Tunisu ściągnięto 72 ciężkie moździerze kal. 106,7 mm (4,2 cala). Amerykanie przekazali 18 miotaczy płomieni, które były niezbędne do zwalczania niemieckich bunkrów. Całość artylerii 2 Korpusu liczyła: 186 lekkich armat przeciwpancernych (6-funtowe) kal. 57 mm, 40 średnich armat ppanc. (17-funtowe) kal. 76,2 mm, 6 dział kal. 75 mm, 192 haubicoarmaty (25-funtowe) kal. 87,6 mm, 16 ciężkich armat polowych kal. 114 mm (4,5 cala), 16 ciężkich armat polowych kal. 139,7 mm (5,5 cala), 108 lekkich armat przeciwlotniczych Bofors kal. 40 mm oraz 24 średnie armaty plot. kal. 94 mm (3,7 cala).

Pokaźna liczba dział i moździerzy pozwalała w przypadku uderzenia jedną brygadą w dywizji wspierać ogniem każdy batalion przez pułk artylerii dywizyjnej, a w razie potrzeby przez lekkie i ciężkie pułki artylerii korpuśnej.

Pod Monte Cassino przy dobrze rozmieszczonych i zamaskowanych polskich dywizjonach artylerii zmagazynowano stosy amunicji. Przykładowo, dla każdej 25-funtówki zgromadzono 1090 pocisków. Warto wspomnieć, że stan artylerii Korpusu był większy od stanu artylerii Armii „Łódź” w kampanii 1939 roku. Doświadczenie zdobywane przez aliantów na śródziemnomorskim froncie prowadziły do zmian taktycznych, systematycznie wdrażanych w jednostkach polskich. Do natarcia na dobrze przygotowanego do obrony nieprzyjaciela Polacy przygotowywali się m.in. przeprowadzając szkolenia w tworzeniu doraźnych grup szturmowych, których skład i uzbrojenie każdorazowo dostosowywali do zadania.

Słabą stroną dwóch polskich dywizji piechoty – 3. Strzelców Karpackich i 5. Kresowej był brak w nich etatowej trzeciej brygady. Pod względem taktycznym ten poważny mankament utrudniał utrzymanie ostatecznego sukcesu podczas bitwy i zmuszał dowództwo to szukania środków zastępczych w postaci spieszenia żołnierzy ze służb tyłowych oraz jednostek artylerii.

Straty 2 Korpusu w bitwie o Monte Cassino, od 24 kwietnia do 31 maja 1944 roku, wyniosły: 923 poległych, 2931 rannych i 345 zaginionych (spośród których 251 żołnierzy wróciło po bitwie do szeregów, przeważnie z niewoli). Można przypuszczać, że w dużym stopniu wynikało to z furii i zaciekłości, z jaką żołnierze polscy ruszali do natarcia oraz odpierali niemieckie kontrataki. Dla porównania, w dwudniowej bitwie pod Lenino w październiku 1943 roku 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki straciła ogółem 3054 żołnierzy i oficerów, co stanowiło 23,7 proc. jej ogólnego stanu. Trudno ocenić dokładnie, ilu Niemców poległo i zostało rannych podczas czwartej bitwy o Monte Cassino. Według szacunków dowództwa 1 Dywizji Strzelców Spadochronowych, na odcinku od klasztoru do San Angelo utracono ok. 1100 żołnierzy (zabitych, rannych i zaginionych).

dr Marcin Paluch , historyk, specjalista z zakresu dziejów najnowszych

autor zdjęć: Marcin Paluch, Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
 
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Hiszpański palimpsest
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Weterani i bokser „Master”
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Cena wolności
Szpej na miarę potrzeb
Psiakrew, harmata!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojsko inwestuje w Limanowej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część druga
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO