moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze na szkoleniu w Turcji

Będą trenować na strzelnicach, desantować się ze śmigłowców i prowadzić zwiad. Przećwiczą także desant z okrętów u wybrzeży Morza Egejskiego. Takie zadania czekają kilkudziesięciu spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej na szkoleniu w Turcji. Międzynarodowe manewry „Efez-16, z udziałem około 8 tysięcy wojskowych, potrwają do 31 maja.


„Efez” to największe ćwiczenia organizowane przez armię turecką. Wspólnie szkolą się wojska powietrzne, lądowe, morskie i specjalne. W tym roku stawi się na nich niemal 8 tysięcy żołnierzy oraz około 50 samolotów i śmigłowców. Manewry odbędą się na zachodnim wybrzeżu Turcji, w okolicach Izmiru.

Szkolenie rozpoczęło się 4 maja i potrwa do końca miesiąca. Jednak pododdziały z innych państw, w tym z Polski, dołączą do tureckich żołnierzy w połowie maja (wcześniej prowadzony był trening sztabowy i komputerowy). Na „Efez-16” przyjadą przedstawiciele armii ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Azerbejdżanu. Do udziału w ćwiczeniach zostały zaproszone także polskie wojska powietrznodesantowe i specjalne.

W weekend do Izmiru poleciało kilkudziesięciu żołnierzy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, m.in. pluton rozpoznawczy i pluton moździerzy, JTAC-y z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia oraz żołnierze wojsk specjalnych. – To dla nas nowy, ale bardzo ważny kierunek szkoleniowy. Żołnierze sprawdzą swoje umiejętności w terenie górzystym i morskim. Będą też działać w innej strefie klimatycznej. Poznają nową bazę szkoleniową, wymienią się doświadczeniami z przedstawicielami innych armii – mówi płk Grzegorz Hałupka, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Polacy polecieli na pokładzie samolotu C-17 Globemaster. Spadochroniarze zabrali ze sobą pojazdy HMMWV, moździerze 98 mm oraz broń indywidualną i zespołową. – Ćwiczenie „Efez-16” to połączona międzynarodowa operacja wymuszenia pokoju – mówi kpt. Stanisław Lelek, z dowództwa 6 Brygady Powietrznodesantowej. – W poniedziałek zaczyna się etap przygotowujący do głównych zadań. Na początku żołnierzy czekają zajęcia na strzelnicy. Będą prowadzić ogień z broni strzeleckiej i zespołowej. Główna część ćwiczenia zaplanowana jest na 30 i 31 maja – dodaje oficer.


Podczas manewrów polscy żołnierze będą podlegać tureckiej 411 Brygadzie Zmechanizowanej. – Dokładny scenariusz ćwiczeń poznamy dopiero w Turcji. Ale wiadomo, że żołnierze będą desantować się ze śmigłowców Puma na tzw. szybką linę, prowadzić rozpoznanie i być może zorganizują szturm na obiekt – opowiadał tuż przed wyjazdem do Turcji kpt. Lelek.

Jeden z epizodów ćwiczenia będzie dotyczyć także desantu morskiego. Na jednej z plaż w zatoce Doğanbey żołnierze przećwiczą załadunek i rozładunek sprzętu z pokładu okrętu desantowego. – Następnie zajmą stanowiska ogniowe i otworzą ogień z moździerzy do nacierających poddziałów przeciwnika – dodaje kpt. Lelek.

Spadochroniarze do udziału w „Efez-16” przygotowywali się od kilku miesięcy. W lutym w porcie wojennym w Świnoujściu po raz pierwszy ćwiczyli załadunek i rozładunek sprzętu wojskowego. Wówczas na pokładzie okrętu transportowo-minowego ORP „Lublin” znalazły się Hammery, a gdy okręt wyszedł w morze żołnierze strzelali do celów nawodnych i powietrznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. Tureckich Sił Zbrojnych, Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1463332740
Polsce by sie sprzydaly dakie 2-3 sztuki C-17
DD-5F-E8-38

Legia Akademicka po raz piąty
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Zbrodnia bez kary
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kobiety a pokój
Time for Miecznik
Saper robi przejście
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
W jedynym słusznym kierunku
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Course on Diplomacy
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Szef MON odwiedził USA
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Wybierz się na wojskowe studia
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Czy będą podwyżki?
Rezerwista ochotnik też musi się starać
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polityka nie znosi próżni
Star Army
Inwestycje Stoczni Wojennej
Kraby dla podhalańczyków
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
O bezpieczeństwie państw NATO
Ciemne strony Facebooka
Wilk na poligonie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Raki dla podhalańczyków
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Ogień na alpejskich szczytach
Szczury Torbuku
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Żołnierze bez testów z WF-u
Dron dla hydrografów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Duch Invictus jest, czas na formę
KFOR: wyższy stopień gotowości
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Emerytura wypłacana w … karmie
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
AZOR – podwodny specjalista

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO