moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kawaleryjska majówka w Warszawie

To było piękne święto polskiej kawalerii – mówili widzowie III Warszawskich Dni Kawaleryjskich. Były skoki przez przeszkody, cross i ujeżdżenie, ale tradycyjnie już największe wrażenie robiły pokazy wyszkolenia wojskowego. Jeźdźcy z mistrzowską precyzją władali bronią białą – szablą i lancą, prezentując przy tym znakomite przygotowanie jeździeckie.Warszawskie Dni Kawaleryjskie zorganizowane w Łazienkach Królewskich były kontynuacją święta 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Pokazy i turnieje jeździeckie odbyły się na historycznym hipodromie, który przed wojną był areną wielu zawodów hippicznych. – Gościem honorowym imprezy był por. Henryk Prajs, ostatni żyjący żołnierz 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Szacowny weteran obchodził w tym roku swoje 99 urodziny – mówi starszy szwoleżer kawalerii ochotniczej Krzysztof Skowroński, rzecznik prasowy Warszawskich Dni Kawaleryjskich.

Sportową częścią kawaleryjskiego pikniku były zawody Militari. 35 jeźdźców rywalizowało w kilku konkurencjach jeździeckich takich jak ujeżdżenie, skoki przez przeszkody czy cross. Musieli wykazać się również umiejętnością posługiwania się bronią białą oraz strzelecką. Oceniana była także jakość umundurowania jeźdźca oraz końskiego rzędu.

Zwycięzcą zawodów okazał się Mikołaj Walter z 15 Pułku Ułanów na koniu Formoza. Na podium stanęli także Grzegorz Wojtaczka (20 PU) na Landrynce oraz Paweł Kubicki (15 PU) na Narcyzie. Najlepsi jeźdźcy otrzymali szable kawaleryjskie oraz pakiety nagród ufundowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.


Zdaniem organizatorów, z roku na rok widać rosnący poziom wyszkolenia zawodników, także tego typowo wojskowego, czyli władania bronią. Dość powiedzieć, że obok członków formacji ochotniczych na hipodromie rywalizowali także żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Dlatego jeźdźcy biorący udział w zawodach i pokazach odcinają się od określenia „rekonstruktorzy”. – To ludzie, którzy na co dzień opiekują się końmi, pracują z nimi i w czasie takich imprez, jak Dni Kawaleryjskie są w stanie pokazać, jak świetnie się z nimi komunikują. W pełni zasługują na miano kawalerzystów – mówi Krzysztof Skowroński.

Nie bez znaczenia dla rozwoju ruchu kawaleryjskiego jest współpraca tego typu organizacji z Wojskiem Polskim. Przebiega ona w trzech obszarach. Po pierwsze to współpraca z Kompanią Reprezentacyjną. – To naturalne, bo Kompania to przecież jedyny oddział w armii, w którym nadal służą konie. Nasze środowiska bardzo się przenikają. W Federacji działają byli żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej, a w wojsku służy kilku żołnierzy, którzy zaczynali swoją kawaleryjską przygodę w pododdziałach ochotniczych – mówi Skowroński.


Od wielu lat jednostki Wojska Polskiego wracają do swoich przedwojennych korzeni i przejmują tradycje kawaleryjskich poprzedników. Obecnie jest ok. dwudziestu takich jednostek, np. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana czy 10 Brygada Kawalerii Pancernej. Ochotnicy biorą udział w ich świętach, wspólnie ćwiczą i kultywują tradycje polskiej jazdy.

Ostatnim obszarem współdziałania jest zaangażowanie w budowę wojsk obrony terytorialnej. Członkowie oddziałów ochotniczych stanowią naturalne zaplecze struktur tworzonych właśnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej. – Myślę, że ta współpraca będzie coraz ściślejsza – zapewnia Krzysztof Skowroński.

Organizatorem III Warszawskich Dni Kawaleryjskich był Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda.

MC

autor zdjęć: Rafał Kawecki

dodaj komentarz

komentarze


Na straży nieba
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Więcej hełmów dla żołnierzy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Gry wojenne w szkoleniu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
„Ta ziemia do Polski należy…”
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO