moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dni Kawaleryjskie w Warszawie

Pokazy musztry, konkursy władania szablą i lancą oraz koncert orkiestry wojskowej – to wszystko można zobaczyć w Łazienkach Królewskich, gdzie trwa weekend kawaleryjski. W sobotę wieczorem odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród kawalerzystów. Jej laureatami zostali m.in. Jerzy Hoffman, Bogusław Wołoszański i generał brygady Rajmund T. Andrzejczak.


– Do Łazienek Królewskich zapraszamy od południa 7 maja – mówi rotmistrz kawalerii ochotniczej Piotr Szkacz, jeden z organizatorów III Warszawskich Dni Kawaleryjskich. – Zaczynamy o 12.30 konkursami z władania szablą i lancą. Zawodnicy z całego kraju zmierzą się w bardzo widowiskowym pojedynku. Będzie na co popatrzeć – zachwala. W sobotę odbędzie się też przegląd mundurowy, a 8 marca o godz. 9 – skoki przez przeszkody.

Zawody odbędą się w miejscu legendarnego hipodromu w Łazienkach Królewskich, którego historia sięga 1927 roku. Odbywały się tam międzynarodowe zawody konne, pierwsze – 27 maja 1927 roku. Obiekt spłonął we wrześniu 1939 roku. Dziś upamiętnia go obelisk ufundowany przez Polski Związek Jeździecki.

W zawodach zmierzą się reprezentanci kawalerii ochotniczej. – Zobaczą państwo nie rekonstruktorów, tylko ludzi, którzy mają wszystkie wymagane zgody, by na mundurach nosić oznaki kawaleryjskie – zaznacza rtm. kaw. och. Piotr Szakacz. Zwycięzcy pojedynków zostaną udekorowani w niedzielę o godzinie 15.

Między kolejnymi etapami zawodów będzie można zobaczyć pokaz umiejętności huzarów węgierskich. W sobotę o 17.30 organizatorzy zapraszają na pokaz konny Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. – Będzie to naprawdę efektowny pokaz umiejętności kawalerzystów, którzy wiedzą, jak zrobić wrażenie na publiczności – zachęca Piotr Szakacz. O 18.15 swoje umiejętności zaprezentują żołnierze z 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza.

Wieczorem, w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, po raz pierwszy w historii zostaną wręczone nagrody im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. – Nagrody są przyznawane w kategoriach inspirowanych tym, czym zajmował się generał. A był nie tylko świetnym żołnierzem, adiutantem Józefa Piłsudskiego, ale też poetą, tłumaczem oraz dziennikarzem – wyjaśnia Szakacz. Środowisko kawaleryjskie przyznaje więc nagrody osobom, które swoją służbą, pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii.

W tym roku nagrodzeni zostaną m.in.: w kategorii „film” – Jerzy Hoffaman, reżyser znanego ze scen kawaleryjskich „Potopu”; dziennikarz Bogusław Wołoszański, autor programu „Sensacje XX wieku” oraz generał broni Rajmund Andrzejczak, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej i propagator wiedzy o kawalerii polskiej.

– Nagroda im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Tym bardziej cieszę się, że razem ze mną uhonorowane zostało także między innymi miasto Poznań i Bogusław Wołoszański – mówi generał Andrzejczak. – Tradycjami kawaleryjskimi zainteresowałem się mocniej, kiedy dowodziłem 1 Batalionem Pancernym w Orzyszu. Gdy kilka lat później zostałem dowódcą 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która dziedziczy tradycje piechoty i właśnie kawalerii, mogłem pozwolić sobie na nieco więcej. Miałem wypracowany autorytet u żołnierzy, legitymację dowódcy, siłę moralną i sprawczą, by zaszczepić u żołnierzy pasję do kawaleryjskich tradycji. I wcale nie było to trudne zadanie, bo jak się okazało, moi podwładni dzielili moje zainteresowania i przekonania. A żołnierze mieli niezwykle pozytywny stosunek do przywracania tradycji polskiej jazdy – wspomina.

Generał zwraca też uwagę, że właśnie w tradycji warto szukać wzorców dla młodych Polaków. – O tradycje powinniśmy dbać także ze względu na odczuwalny obecnie kryzys autorytetów. Zamiast tworzyć nowe wzorce dla młodych, powinniśmy po prostu z dobrym smakiem i w dobrych proporcjach czerpać z przeszłości – zachęca gen. Andrzejczak.


W niedzielę o godzinie 11 w amfiteatrze w Łazienkach Królewskich zagra Orkiestra Wojska Polskiego. – W samo południe zapraszamy na II Memoriał rtm. Jerzego Staniszkisa w skokach przez przeszkody – zachęca rtm. kaw. och. Szakacz. – Warto dodać, że rtm. Staniszkis był nie tylko żołnierzem kampanii wrześniowej, ale też artystą. Zaprojektował m.in. Pomnik Armii Krajowej i Podziemnego Państwa Polskiego w Warszawie, który znajduje się przy Sejmie – podkreśla.

Uroczystości oficjalne z udziałem wojska odbędą się o 13.30 na tarasie Pałacu na Wyspie. A o 14.30 uczestnicy Dni Kawaleryjskich złożą kwiaty pod popiersiem płk. Jana Kozietulskiego, który znajduje się na tyłach Pałacu Myśliwskiego. Pułkownik Kozietulski był dowódcą 3 szwadronu szwoleżerów, uczestnikiem kampanii napoleońskich i uczestnikiem bitwy narodów pod Lipskiem. Jego imię nosi Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Imprezę honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. III Warszawskie Dni Kawaleryjskie organizują Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego i 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich.

EK, MKS

autor zdjęć: Studio Iwona ISW

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Rajd ku czci saperów
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowe Oscary przyznane!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Orzeł dla bohaterów
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Na straży nieba
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Po przeprawie ruszyli do walki
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Ta ziemia do Polski należy…”
Gry wojenne w szkoleniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO