Ponad 200 żołnierzy rezerwy 11 kwietnia „zameldowało się” w 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia na ćwiczenia wojskowe.
Stało się już tradycją, że gdy nadchodzi wiosna wraz z nią do brygady przybywają żołnierze rezerwy, aby wziąć udział w szkoleniu specjalistycznym, programowo przygotowanym konkretnie dla nich. Przyjęcie rezerwistów rozpoczęło się od wczesnych godzin porannych. Już przed godziną 8.00 w hali sportowej brygady funkcjonował punkt kontrolno-informacyjny. Po zaewidencjonowaniu rezerwiści w mundurach udali się do żołnierskiej stołówki, a następnie skierowani zostali do punktu przyjęcia wyposażenia. Tam otrzymali mundur, wojskowy ekwipunek, broń i pożegnali cywilne życie.
Pierwszy dzień był dniem organizacyjnym. Rezerwiści uczestniczyli w szkoleniach z bhp, ppoż., zostali zapoznani z przepisami prawnymi oraz dotyczącymi przysługujących im należności finansowych, a także budową broni. Wtorek, 12 kwietnia, to pierwszy dzień kształcenia specjalistycznego. Podczas zajęć z użytkowania sprzętu żołnierze rezerwy doskonalili umiejętności związane z rozwijaniem i eksploatacją sprzętu łączności. Szkolą się również w takich specjalnościach, jak: monter, radiooperator, dowódca aparatowni, ale również służba wartownicza. Kryta strzelnica brygady, otwarta 6 kwietnia, eksploatowana jest przez rezerwistów podczas szkolenia ogniowego. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu zarówno nowo otwartego obiektu, jak i sprzętu będącego na zaopatrzeniu jednostki wojskowej z Sieradza rezerwiści zdobywają wiedzę i umiejętności militarne na najwyższym poziomie. Zwolnienie pierwszej tury żołnierzy rezerwy odbędzie się 15 kwietnia, druga odejdzie „do cywila” pięć dni później. Na zakończenie specjalistycznego szkolenia przeprowadzona zostanie uroczysta zbiórka rezerwistów z dowódcą i kadrą brygady.
Żołnierze rezerwiści to ludzie, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Do wojska przyciągnęło ich powołanie, pasja, a niektórych chęć sprawdzenia się w nowych, obcych dla nich do tej pory, warunkach wojskowych. Część pamiętała inne wojsko, to ludzie około 40. roku życia, młodzi dwudziestolatkowie byli pozytywnie zaskoczeni. Zaskoczeni przede wszystkim nowoczesnym sprzętem i infrastrukturą sieradzkiej brygady. Wszyscy są zmotywowani i pozytywnie „nakręceni” do odbycia szkolenia, widać, że z tej „przygody” chcą nauczyć się jak najwięcej.
Tekst: Anna Bartosik/ 15 SBWD, Joanna Dzieniszewska/ DGW
autor zdjęć: Anna Bartosik
komentarze