W 25 Batalionie Dowodzenia, będącym w strukturach 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, swoje saperskie obowiązki wykonują żołnierze patrolu rozminowania nr 27. Patrol swoją działalność realizuje od 2002 roku.
Patrol rozminowania to specjalistyczny pododdział wojsk inżynieryjnych, przeznaczony do rozpoznania, usuwania i niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego metodą interwencyjną. Rejonem odpowiedzialności patrolu rozminowania nr 27 jest 19 powiatów o powierzchni przeszło 21 tys. km2, obejmujących województwo łódzkie i część województwa mazowieckiego.
W ramach interwencyjnego oczyszczania terenu dowodzony przez chorążego Tomasza Starzyka patrol w 2015 roku patrol zrealizował 181 interwencji, w ramach których podjęto i zneutralizowano ponad 20 tys. szt. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, w tym m.in. bomby lotnicze, granaty moździerzowe, granaty ręczne, miny, pociski artyleryjskie i rakietowe oraz amunicję strzelecką. W celu ich neutralizacji zużyto ok. 1,5 tony materiału wybuchowego, pokonując w terenie ponad 48 tys. km. Najczęściej są to pozostałości po II wojnie światowej, które pomimo upływu lat wciąż stanowią zagrożenie i mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Przedmioty te znajdowane są na polach podczas prac rolnych, na terenie budów podczas prac w gruncie, w lasach oraz na terenach prywatnych posesji i gospodarstw rolnych.
Patrol rozminowania nr 27 realizuje również szkolenia w zakresie profilaktyki z młodzieżą szkolną, podczas których młodzież dowiaduje się, jak postępować w przypadku znalezienia przedmiotów niebezpiecznych czy przedmiotów niewiadomego pochodzenia, mogących stanowić zagrożenie. Uświadamia, że takich przedmiotów nie należy dotykać, podnosić, a tym bardziej przy nich manipulować.
Patrol prowadzi również współpracę z grupami minerskimi Policji, Państwowej Straży Pożarnej i innymi służbami, które zajmują się rozpoznaniem i neutralizacją przedmiotów niebezpiecznych. Realizowane są wspólne szkolenia, wymieniane doświadczenia oraz prowadzone zajęcia profilaktyczne.
Praca w patrolu rozminowania wymaga od żołnierzy, poza umiejętnościami zawodowymi, przede wszystkim rozwagi, opanowania oraz umiejętności pokonywania stresu. Żołnierze patrolu mają świadomość tego, że ich praca to wykonywanie zadania bojowego w czasie pokoju, jednakże mają satysfakcję z tego, że mogą uchronić innych przed nieszczęśliwym wypadkiem.
Tekst: mjr Tomasz Liburski
autor zdjęć: chor. Tomasz Starzyk
komentarze