moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mołdawia – potencjalne źródło konfliktu NATO z Rosją?

Jedna czwarta mieszkańców Mołdawii chce przyłączenia ich kraju do Rumunii. Pomysł unii pomiędzy Kiszyniowem a Bukaresztem cieszy się niemal 70-procentowym poparciem w Rumunii. Problem w tym, że gdyby do takiego zjednoczenia doszło, mogłoby się to stać początkiem poważnego sporu między NATO a Rosją. Zarzewiem konfliktu może się stać Naddniestrze – autonomiczny okręg, który choć formalnie leży w granicach Mołdawii, jest militarnym bastionem Moskwy. Stacjonuje tu ponad 8 tysięcy rosyjskich żołnierzy, a w każdej chwili ich liczba może się zwiększyć o 25 tysięcy.

Pod koniec marca ulicami stolicy Mołdawii Kiszyniowa przeszła manifestacja, której 2 tys. uczestników domagało się zjednoczenia z Rumunią. Marsz odbył się w 98. rocznicę zjednoczenia Besarabii z Rumunią. Przed marszem kongres Ruchu na Rzecz Zjednoczenia przyjął uchwałę, domagającą się powołania w Mołdawii judete, czyli takich samych okręgów, jakie są w Rumunii, ułatwienia w uzyskiwaniu obywatelstwa rumuńskiego przez Mołdawian oraz utworzenia wspólnej waluty. Uczestnicy kongresu byli zgodni, że do zjednoczenia obu państw dojdzie w ciągu najbliższych dwóch lat, czyli do 100. rocznicy zjednoczenia Rumunii.

Pomysł unii z Bukaresztem popiera 24 proc. czteromilionowej Mołdawii.

Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że za połączeniem Mołdawii z Rumunią opowiada się 25 proc. milionowej ludności tego kraju, czyli „unionistów”, natomiast reszta, zwana „mołdawianistami”, chce zachowania odrębności Mołdawii.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że podłoże żądań unionistycznych ma charakter ekonomiczny. Mołdawia bowiem jest nadal najbiedniejszym krajem Europy, którego 90 proc. mieszkańców żyje poniżej minimum egzystencji. Jest ona uzależniona od dostaw paliw z Rosji, której jest dłużna około 90 mln USD. W Mołdawii powszechnie uważa się, że mimo podpisania Układu Stowarzyszeniowego z Unią Europejską, środki finansowe z Brukseli są zbyt małe i nie pokrywają podstawowych potrzeb kraju. Żądania demonstrantów nie są pierwszą propozycją w sprawie zjednoczenia z Rumunią. Poprzedni prezydent Rumunii Traian Basescu już w 2014 roku zaproponował unię Rumunii i Mołdawii.

Unia Europejska z niezadowoleniem przyjęła te propozycje. Podobnie zareagowali wojskowi z Paktu Północnoatlantyckiego. Propozycja zjednoczenia postawiła pod znakiem zapytania celowość funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego, a jej realizacja zwiększałaby prawdopodobieństwo konfrontacji z NATO, którego Rumunia jest przecież członkiem, z Rosją, której oddziały stacjonują w Naddniestrzu. Zachód opowiada się więc za harmonijną i raczej rozciągniętą w czasie integracją Mołdawii z Unią Europejską, m.in. poprzez budowanie infrastruktury za pieniądze UE. O członkostwie Mołdawii w NATO, właśnie z powodu zamrożonego konfliktu w Naddniestrzu, raczej się nie mówi. Poza tym, poprzez unię z Rumunią Mołdawia straciłaby bezpowrotnie Naddniestrze.

Trzeba przypomnieć, że Naddniestrze to rosyjski potencjał militarny na mołdawskich tyłach, który w przypadku połączenia Mołdawii z Rumunią stałby się rosyjskim bastionem na tyłach NATO. A jest tego niemało: Operacyjna Grupa Rosyjskich Wojsk (1,5 tys. żołnierzy plus sprzęt), Rosyjski Kontyngent Sił Pokojowych (440 podoficerów i żołnierzy plus sprzęt) oraz siły Naddniestrza (7 tys. żołnierzy plus sprzęt). Siły te w każdej chwili mogą zostać wzmocnione 25 tys. nowych żołnierzy, powołanymi do wojska spośród miejscowych Rosjan. A w tym regionie mieszka ich 152 tys., co stanowi ponad 25 proc. mieszkańców Naddniestrza.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której nie wolno zapomnieć. Otóż, unia Mołdawii z Rumunią mogłaby stanowić precedens do podjęcia podobnych działań przez Kosowo w kierunku połączenia się z Albanią. Więc lepiej zachować rozwagę.

Jacek Potocki , publicysta zajmujący się bezpieczeństwem międzynarodowym

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Jachrance o skokach spadochronowych
Wojenny bohater na szubienicy
Priorytety dla armii
Telefon zaufania dla żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Dobrowolsi – czas start!
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zamiana po włosku
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Będzie za co kupić koreańską broń
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lotnictwo i kobiety
Leopardy jadą na poligon
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Palmiry – miejsce kaźni
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwójny Półmaraton Komandosa
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Którą drogą do armii?
Kleszcze dla wojska
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Mocny sygnał od NATO
Przerwany lot „Orlika”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Pamiętamy o Niezłomnych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Ferie w mundurze
Rusza morski „Dragon”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO