Sukcesy biatlonistów na zakończenie sezonu

Biatloniści zakończyli sezon mistrzostwami Polski seniorów w biegach sprinterskich. W ostatnim starcie cztery z sześciu medali wywalczyli żołnierze. Złoty medal zdobyła kpr. Krystyna Guzik, srebrne – st. szer. Łukasz Szczurek i szer. Kinga Mitoraj, a brązowy szer. Anna Mąka. Wczoraj w Jakuszycach rozdano też medale w sztafetach. Zdominowali je podopieczni mł. chor. Adama Jakieły z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko, którzy zdobyli po dwa złote i brązowe krążki.

Szer. Kinga Mitoraj.

W sprincie pań kpr. Krystyna Guzik pewnie sięgnęła po kolejny tytuł mistrzowski. W sumie zdobyła już 11 złotych medali w rywalizacji indywidualnej. W Jakuszycach o 44,5 s wyprzedziła szer. Kingę Mitoraj, która jest jeszcze juniorką. Obie zawodniczki reprezentują wrocławski Wojskowy Zespół Sportowy. Trzy kolejne miejsca również zajęły biatlonistki z WZS Wrocław. Trzecia była szer. Anna Mąka, czwarta szer. Karolina Pitoń, a piąta st. szer. Magdalena Gwizdoń. Zwyciężczyni musiała pokonywać dwie karne rundy, a srebrna i brązowa medalistka po jednej.

W rywalizacji mężczyzn na najkrótszym dystansie triumfował Grzegorz Guzik, mąż kapral Guzik. Srebro wywalczył st. szer. Łukasz Szczurek, a brąz Rafał Penar. Wszyscy medaliści solidarnie pokonywali po jednej karnej rundzie. Natomiast trzykrotnie dodatkowe 150 m musiał przebiec szer. Andrzej Nędza-Kubiniec, który został sklasyfikowany na czwartej pozycji. Piąty był jego kolega z wrocławskiego WZS st. szer. Krzysztof Pływaczyk, który bronił tytułu mistrzowskiego w sprincie.

W biegach sztafetowych czołowe role odegrali podopieczni mł. chor. Adama Jakieły z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko. Pierwsze sztafety z tego klubu w rywalizacji seniorów i seniorek zajęły pierwsze miejsca, a drugie sztafety zostały sklasyfikowane na trzecich pozycjach. – Bardzo się cieszę z udanego zakończenia sezonu. Najbardziej jestem zadowolony z postawy juniorek. Juniorska sztafeta w rywalizacji z seniorkami sięgnęła po brązowy medal – mówi mł. chor. Adam Jakieła. – Szkoda, że nie mogły się odbyć biegi na dochodzenie. Byłoby więcej medali – dodaje chorąży.

W zwycięskich sztafetach BKS WP Kościelisko startowali: mężczyźni – szer. Andrzej Nędza-Kubiniec, Tomasz Zięba, Tomasz Jakieła i st. szer. Łukasz Szczurek; kobiety – szer. Anna Mąka, Beata Lassak, szer. Karolina Pitoń i szer. Kinga Mitoraj. Natomiast brązowe medale dla klubu z Kościeliska zdobyli: mężczyźni – Tadeusz Nędza-Kubiniec, st. szer. Krzysztof Pływaczyk, Paweł Leja i Marcin Szwajnos; kobiety – Catherine Spierenburg, Natalia Tomaszewska, Magda Piczura i Joanna Jakieła.

Na zakończenie sezonu biatlonowego, po ostatnich zawodach o Puchar Świata, biatloniści z reguły udawali się na wojskowe mistrzostwa świata. Niestety, w tym roku wojskowy czempionat się nie odbędzie – nie było chętnych do organizacji zawodów. Chociaż w tym sezonie polskim biatlonistkom nie udało się wywalczyć medalu na mistrzostwach świata, to można uznać, iż miały udany sportowy rok. Polki nieźle bowiem wypadły w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kapral Krystyna Guzik z 566 punktami zakończyła rywalizację na 10. pozycji – jest pierwszą Polką, którą sklasyfikowano w tym najważniejszym dla biatlonistów rankingu w czołowej dziesiątce. Natomiast st. szer. Magdalena Gwizdoń z 449 pkt. zajęła 18. lokatę. Triumfowała Czeszka Gabriela Soukalova, która zgromadziła 1074 pkt.