Ponad trzydziestu instruktorów i członków organizacji proobronnych uczestniczyło w szkoleniu wojskowym zorganizowanym przez żołnierzy 2 Batalionu 12 Brygady Zmechanizowanej.
17 marca na zajęcia do koszar „Błękitnej Brygady” w Stargardzie przyjechało ponad trzydziestu instruktorów i członków organizacji proobronnych z różnych części kraju. Do „białych koszar” stawili się członkowie szczecińskiego Stowarzyszenia „Gwardia Narodowa” , Związku „Strzelec” i Związku Harcerstwa Polskiego z Warszawy, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów z Poznania, Kaczawskiego Towarzystwa Lotniczego z Legnicy i klasy wojskowej z Centrum Kształcenia „Nauka” z Piły.
Szkolenie przygotowane przez żołnierzy 1 kompanii 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich zostało podzielone na dwa bloki tematyczne: część strzelecką i taktyczną. Po rozpoczęciu zajęć i omówieniu ich organizacji i warunków bezpieczeństwa przez kapitana Michała Wilczyńskiego uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na dwie grupy. W panelu taktycznym żołnierze „Błękitnej Brygady”, wcielając się w rolę instruktorów, uczyli ochotników pokonywania taktycznego toru przeszkód i pokonywania terenu oraz ustawiania pojedynczej miny. W części ogniowej szkoleni poznali zasady celowania i całokształt czynności do strzelania oraz wykonali strzelanie z karabinka Beryl. Na kolejnych punktach nauczania żołnierze 1 kompanii przekazywali swoją wiedzę z zakresu posługiwania się bronią, przyjmowania postaw strzeleckich oraz udzielania pierwszej pomocy na polu walki.
Na uwagę zasługuje postawa i zaangażowanie wszystkich uczestników zajęć, którzy przyjechali do Stargardu z różnych części kraju, by móc uczestniczyć w tym szkoleniu, a którzy niejednokrotnie przeznaczają własne środki finansowe na umundurowanie czy wyposażenie. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej obecności na zajęciach i fachowego podejścia żołnierzy do tematu jak i do nas samych – zapewnia jeden z członków szczecińskiej Gwardii Narodowej Łukasz Szełemej, który na co dzień jest zawodowym fotoreporterem. I rzeczywiście, żołnierze bardzo poważnie, fachowo oraz cierpliwie tłumaczyli każdemu z osobna zawiłości sztuki wojennej i zasad postępowania oraz starali się przekazać jak najwięcej praktycznych porad dotyczących żołnierskiego rzemiosła, tym bardziej, że umiejętności, które zostały nabyte, będą wykorzystywane w dalszym szkoleniu, już wewnątrz poszczególnych organizacji proobronnych.
Organizatorem czwartkowego szkolenia w stargardzkich „białych koszarach” było Biuro do Spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Zgodnie z planem współpracy 12 Brygady Zmechanizowanej z organizacjami pozarządowymi następne tego typu szkolenie dla członków organizacji, które mogą stać się ważnym elementem obrony terytorialnej, odbędzie się w październiku br.
Tekst: kpt. Janusz Błaszczak
autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak
komentarze