moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mundur polskiego żołnierza pod szczególną ochroną

Mundur powinien być otoczony szczególną ochroną. To przecież wizytówka polskiego żołnierza. Mam nadzieję, że rozporządzenie ministra obrony narodowej, wskazujące kto ma prawo nosić mundur, zakończy modę na przebieranie się w wojsko i paradowanie w mundurze polowym przez budowlańców czy rolników. Na pewno jednak Żandarmeria Wojskowa będzie musiała zwiększyć swój wysiłek, by przepisy rozporządzenia nie okazały się martwe.

Minister obrony narodowej podpisał rozporządzenie, które reguluje kwestie noszenia umundurowania lub jego części przez osoby, które nie są żołnierzami. Dokument szczegółowo wylicza, czego nie mogą nosić cywile. A chodzi między innymi o mundur galowy, wyjściowy, wieczorowy, polowy i ćwiczebny oraz poszczególne elementy umundurowania takie, jak: furażerka, beret czy pas żołnierski. Obostrzenia dotyczą wzorów mundurów i wyekwipowania zatwierdzonych przez MON dla Wojska Polskiego. 

Rozporządzenie nie dotyczy umundurowania oraz wyekwipowania mundurowego, które już nie obowiązuje w wojsku. Przykładem jest umundurowanie polowe wzór 89.

W rozporządzeniu jest szczegółowo określona grupa uprawnionych do noszenia umundurowania i wyekwipowania. Jeżeli chodzi o klasy wojskowe – te, które mają podpisaną odpowiednią umowę z resortem obrony, będą mogły używać zastrzeżonego umundurowania. To samo dotyczy członków oraz instruktorów grup paramilitarnych. Uprawnieni do noszenia umundurowania będą także wojskowi rezerwiści, weterani misji oraz kombatanci.

Ci z czytelników, którzy śledzą moje felietony, wiedzą, że szacunek dla munduru żołnierza polskiego jest dla mnie sprawą niesłychanie ważną. Dla mnie mundur to mundur. Nieważne czy galowy, wyjściowy, czy polowy. Każdy z nich jest wizytówką polskiego żołnierza. W interesie samych żołnierzy jest to, by ten narodowy trend przebierania się w wojsko jak najszybciej zakończyć bądź wyraźnie zmniejszyć. Mundur żołnierza WP nie może być traktowany jako zamiennik ubrania roboczego!

Czy jednak umundurowanie polowe (najpopularniejsze wśród cywilów) zniknie z placów budowy, czy zakończy rolniczo-robotniczą modę? Czas pokaże. Na pewno Żandarmeria Wojskowa będzie musiała zwiększyć swój wysiłek, by przepisy rozporządzenia nie okazały się martwe. Mam jednak nadzieję, że rozporządzenie MON spowoduje, że widok wymiętego umundurowania, które przez niektórych jest używane jako ubranie robocze, odejdzie do lamusa.

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński , były oficer JWK w Lublińcu

dodaj komentarz

komentarze

~dokk
1458572400
~Kasjer - Primo. O tym właśnie pisałem. Insygnia są dyskusyjne jako znak zastrzeżony, a drelich to drelich. Secundo. Zatarcie granic między tym co jest dobrym obyczajem, a ściganym policyjnie wykroczeniem, jest bardzo złym prawem, stawiającym państwo w bardzo niepoważnej pozycji i finalnie ma efekt odwrotny od zamierzonego.
C5-F7-11-FB
~Kasjer
1458542820
~M.S. - jo ziom, rolnik, kieszenie od obornika, budowlaniec do pasa w betonie lub farba a po bokach rękawów flaga państwowa. Zdecydowanie "nie" dla cywilów. Nie widziałem Żołnierza , który szedłby w brudnym mundurze. Pasek ,buty, bert ,kurtka , kalesony wszystko na sprzedaż dla cywili z wyłączeniem symboli narodowych. Mogą sobie wstawić mniejsze większe, w innym miejscu ale nie takie same.
4D-A4-83-63
~kamyk
1458252120
A ja myślę że problem tkwi w tym że żołnierze Polscy dostają ich po prostu za dużo to pierwsza sprawa. Nie wiem jak to jest że żołnierz dostoje mundurówkę za którą nie kupuje munduru no bo poco przecież państwo da za darmo nowy drugi gdzie pewnie jeszcze wcześniejszy nie został wychodzony i przez to żołnierze sprzedają te mundury w interneci a mundurówkę przeżre lub wyremontuje sobie pokój powinno być tak jak w Policji Policjant dostaje mundurówkę i za to ma sobie kupić mundur a nie jak w wojsku mundur dostaje a i mundurówkę dostaje gdzie tu logika podobny przykład jest też z mieszkaniami w wojsku znam zołnierza który miał swoje dwa mieszkania własnościowe mimo to dostał od wojska trzecie które po krótkim okresie bodajże roku mógł wykupić na własność za jakieś śmieszne pieniądze bodajże 11 tyż stawiam pytanie jak ma być dobrze w tym kraju skoro dzieją się takie rzeczy a młode małżeństwo nie może pozwolić sobie na mieszkanie lub jeżeli już się na nie zdecyduje musi płacić jakieś horendalne sumy
FC-92-1D-AF
~Spider
1458250200
Witam! W sensie ideowym ,tradycyjnym i elitarnym szacunek wobec munduru - PEŁNA I BEZDYSKUSYJNA ZGODA. Niezależnie od rodzaju formacji, czy branży- górniczej , kolejarskiej. Problem, jednak tkwi w egzekwowaniu przepisów, którym brakuje jedynego zapisu a mianowicie, że umundurowanie podlegające ochronie posiada trwałe i łatwe do identyfikacji cechy ZNAKU ZASTRZEŻONEGO! To nie jest tak- jak Szanowny przedmówca napisał, że ktos "olewa" egzekwowanie. Można wylegitymować setki osób w uniformach zbliżonych do wojskowych czy policyjnych, tylko przed delikwentem lub sądem grodzkim trzeba jeszcze wykazać, że jest to rzeczywiście element umundurowania o jakim autor Rozporządzenia miał na myśli, a nie bazarowy badziew pochodzący z wolnego obrotu i produkcji. Klasycznym przykładem jest trwała i nieusuwalna identyfikacja setek przedmiotów pochodzenia wojskowo-policyjnego wyszczególnionych w kilku Rozporzadzeniach dot. produkcji, IDENTYFIKACJI czy obrotu tego typu mieniem/ np. Poz.1027 DzU 2012 Rozporzadzenie Min. Gospodarki z dnia 22 sierpnia 2012r w sprawie sposobu ewidencjonowania wytworzonych.../ Niestety, umundurowanie nie znalazło się na listach ścisłego i zastrzeżonego znakiem wytwórczym mienia podlegającego nie tylko ochronie ale i ewidencji, co w praktyce umożliwiłoby realizację zadania jego ochrony przed należytym wykorzystywaniem i szacunkiem. Nie ma sensu pisac ilez to razy problem właściwej identyfikacji był podnoszony i "pchany w górę". Pozostaje nadzieja, że może kiedyś tak niewiele czyniąc , uczyni się wiele dobrego!
9D-99-59-B2
~Gebels
1458235500
Burza - racja oczywista. Tylko, że przepisy w prawie identycznej formie istnieją już od ponad 10 lat. Problem jest w egzekwowaniu, bo ŻW się za to nie zabierze - za bardzo na skraju zakresu uprawnień, a Policja się nie zna - więc olewa. I tutaj jest problem. Natomiast fakt, że zostało ruszone i odświeżone a media nagłaśniają może tylko poprawić obecną sytuację. Inna sprawa, że IMHO rolnik czy budowlaniec mniej bezcześci mundur niż uczniowie klas mundurowych noszący do wz.93 w nadruku Pantera różowe kurtki albo dostosowujący się do idiotycznych regulaminów, przez które stojąc na przystanku w grupie wszyscy mają berety w kieszeniach. To jest smutne. A jeszcze gorsze są stworzenia typu para-mężczyzna w rurkach uszytych z materiału łudząco przypominającego bawełnę w nadruku Pantera właśnie...
7A-D6-EA-F4
~M.S.
1458234360
Komuno wróć. Techniczna odzież robocza w kolorze zielonym, znowu symbolem władzy i kasty uprzywilejowanej. Odzież polowa to nic innego jak odzież robocza, to prac związanych z inżynierią wojskową. Jedyną istotną kwestią są insygnia służbowe. Godło jest już dyskusyjne, bo wędkarz jest nie mniejszym Polakiem od pracownika służb państwowych i tak samo ma prawo je nosić. Jeszcze większym absurdem jest wyposażenie, produkowane zazwyczaj przez prywatne, komercyjne firmy i dostępne jako zwykły produkt. Ktoś komuś zabroni chodzić z plecakiem wojskowym? Jeszcze trochę takich pomysłów i artykułów a mundur znów zacznie kojarzyć się ze zidioceniem.
C5-F7-11-FB

Telefon zaufania dla żołnierzy
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Zimowy sprawdzian podchorążych
Abramsy pod dobrą opieką
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojenny bohater na szubienicy
Tajna misja polskiej agentki
Wojna o porządek świata
Priorytety dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Bruksela przed szczytem
Kleszcze dla wojska
Palmiry – miejsce kaźni
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zamiana po włosku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowy szef CWCR
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Polska przystań brytyjskich jeńców
Dobrowolsi – czas start!
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Leopardy jadą na poligon
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO