W pierwszym w historii polskiego sportu strzeleckiego meczu Północ – Południe padł wynik 9:3. W obu reprezentacjach wystąpiło dziesięcioro żołnierzy. Podczas 12 pojedynków strzelcy oddawali po pięć strzałów. Przy remisowym wyniku dwóch zawodników o zwycięstwie decydowała więc liczba dziesiątek centralnych i wartość ostatniego strzału.
Zwycięska drużyna na podium
Spotkanie odbyło się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Myślenicach. Pierwszy w historii pojedynek strzelecki Północ - Południe rozpoczął się bardzo dobrze dla reprezentacji regionu południowego. „Południowcy” wygrali dwa pierwsze pojedynki i byli blisko triumfu w kolejnym. Trzecia potyczka pomiędzy st. szer. Wojciechem Knapikiem i Szymonem Wojtyną była bardzo wyrównana. Obaj strzelcy z pistoletu uzyskali taki sam wynik 47,8 pkt. Mieli taką samą liczbę trafień dziesiątek centralnych. O wygranej w tym pojedynku musiał więc zadecydować wynik ostatniego strzału. A ten miał lepszy Knapik i zdobył pierwszy punkt w meczu dla reprezentacji Północy.
Kolejny pojedynek wygrał również zawodnik z Północy i wyrównał stan meczu. W piątym por. mar. Sławomira Szpek po zwycięstwie nad szer. Beatą Bartków-Kwiatkowską wyprowadziła Północ na prowadzenie. Jednak nie na długo. Szósty pojedynek pomiędzy kpr. Sylwią Bogacką i st. szer. Agnieszką Nagay zakończył się zwycięstwem medalistki olimpijskiej z Londynu. Bogacka w Myślenicach broniła barw Południa – stan meczu więc się wyrównał. Kolejne sześć wygrali jednak reprezentanci Północy i zasłużenie wywalczyli okazały puchar.
W reprezentacji Północy mogli wystąpić zawodnicy z klubów z następujących województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego. Natomiast do reprezentacji Południa szkoleniowcy mogli powołać strzelców z klubów z pozostałych województw. W każdej reprezentacji o punkty walczyło sześć kobiet (po trzy w karabinie pneumatycznym i pistolecie pneumatycznym) i sześć mężczyzn (również po trzech w obu konkurencjach).
Laureatki wojskowego plebiscytu, od prawej: Renata Mauer, szer. Paulina Wrońska, szer. Klaudia Breś, por. mar. Sławomira Szpek i mar. Joanna Tomala.
Do reprezentacji Północy trenerzy Wojciech Kulmatycki (szkoleniowiec strzelców w konkurencjach pistoletu) i Grzegorz Pietrzyk (karabin) powołali troje zawodników z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego – szer. Klaudię Breś oraz st. szer. Wojciecha Knapika i st. szer. Rafała Łukaszyka, dwie zawodniczki z gdyńskiego WZS – por. mar. Sławomirę Szpek i mar. Joannę Tomalę, reprezentantkę zegrzyńskiego WZS – szer. Paulę Wrońską oraz zawodniczkę z poznańskiego WZS – st. szer. Agnieszkę Nagay. Natomiast w reprezentacji Południa prowadzonej przez Marka Ratajskiego (pistolet) i Joannę Bublewicz (karabin) znaleźli się: st. szer. Karolina Kowalczyk (WZS Wrocław), kpr. Sylwia Bogacka (WZS Zegrze) i szer. Beata Bartków-Kwiatkowska (WZS Poznań).
W Myślenicach doszło do ciekawego spotkania wszystkich przedstawicielek strzelectwa, które wygrały Plebiscyt „Polski Zbrojnej” na Najlepszego Sportowca Wojska Polskiego i portalu polska-zbrojna.pl na Najpopularniejszego Sportowca WP. Gościem honorowym zawodów była bowiem zwyciężczyni plebiscytu z 1996 roku wśród seniorów Renata Mauer, a w zawodach brały udział por. mar. Sławomira Szpek (zwyciężczyni plebiscytu w kategorii juniorów z 1994 roku) i wszystkie dotychczasowe triumfatorki portalowego plebiscytu w kategorii nadzieja sportu wojskowego: z 2012 roku – szer. Paula Wrońska, z 2013 roku – szer. Klaudia Breś i z 2014 roku – mar. Joanna Tomala.
Zwycięzcy pojedynków otrzymali po 300 złotych, a przegrani – 200 złotych. Zwycięska drużyna została nagrodzona pucharem przechodnim, który stać będzie w siedzibie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Organizatorami meczu byli: Polski Związek Strzelectwa Sportowego, Ludowy Klub Sportowy Zarabie Myślenice, Urząd Miasta i Gminy Myślenice, Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe i Małopolskie Zrzeszenie LZS. Patronami medialnymi imprezy były portal polska-zbrojna.pl i miesięcznik „Polska Zbrojna”.
Wyniki pojedynków
mar. Joanna Tomala (WKS Flota Gdynia) – Natalia Król (WKS Śląsk Wrocław) 0:1
szer. Paula Wrońska (Amicus Lębork) – st. szer. Karolina Kowalczyk (WKS Śląsk Wrocław) 0:1
st. szer. Wojciech Knapik (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – Szymon Wojtyna (WKS Śląsk Wrocław) 1:0
Maciej Wojtasiak (Legia Warszawa) – Tomasz Cygan (LOK Tarnów) 1:0
por. mar. Sławomira Szpek (WKS Flota Gdynia) – szer. Beata Bartków-Kwiatkowska (ŚTS Tychy) 1:0
st. szer. Agnieszka Nagay (Orzeł Łódź) – kpr. Sylwia Bogacka (Gwardia Zielona Góra) 0:1
Tomasz Wawrzonowski (WKS Flota Gdynia) – Tomasz Pałamarz (WKS Śląsk Wrocław) 1:0
st. szer. Rafał Łukaszyk (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – Marcin Królikowski (Wisła Kraków) 1:0
szer. Klaudia Breś (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – Agata Nowak (Świt Starachowice) 1:0
Żaneta Iwaszuk (Kaliber Białystok) – Natalia Kochańska (WKS Śląsk Wrocław) 1:0
Rafał Błaszkiewicz (Legia Warszawa) – Jerzy Pietrzak (WKS Wawel Kraków) 1:0
Tomasz Bartnik (Legia Warszawa) – Łukasz Kotomski (Górnik Katowice) 1:0.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze