moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsi z najlepszych

Stosunkowo łatwo zdobyć Buzdygan, udowadniać każdego dnia, że jest się godnym tej nagrody to znacznie trudniejsze zadanie – powiedział kpt. mar. pilot Sebastian Bąbel, jeden z tegorocznych laureatów wyróżnienia miesięcznika „Polska Zbrojna”. W gronie naszych przyjaciół, czytelników pisma i portalu, spotkaliśmy się w piątek, by uhonorować wyjątkowych ludzi wojska.


Buzdygany – nagrody redakcji „Polski Zbrojnej” – zostały wręczone już po raz dziewiętnasty. Gospodarzem Gali, który przywitał gości, był Marek Sarjusz-Wolski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego. – Nagroda naszej redakcji jest chyba jedyną, którą przyznają ci, którzy dostali ją rok wcześniej – mówił Wojciech Kiss-Orski, redaktor naczelny pisma. Tegoroczną nowością był pierwszy w historii Buzdygan internautów. Czytelnicy portalu wyróżnili Marcina Ogdowskiego, autora strony zAfganistanu.pl. – Na wieść o tym, społeczność na moim blogu obwołała mnie „hetmanem Internetu” – żartował dziennikarz.

Redakcja polski-zbrojnej.pl wróciła do wieloletniej tradycji nagradzania wojskowych sportowców. W zorganizowanym na portalu plebiscycie wyłoniliśmy Sportowca Roku, a Kapituła przyznała trzy kolejne wyróżnienia – Trener roku, Nadzieja sportu wojskowego oraz Nagrodę specjalną. – Sport musi być obecny w wojsku i warto promować tych, którzy osiągają wspaniałe rezultaty. Mam nadzieję, że nasz Plebiscyt przyczyni się do odpowiedniego uhonorowania najlepszych sportowców i trenerów – mówiła Edyta Żemła, redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl. – Jestem bardzo zaskoczona tym zwycięstwem, bo dopiero w grudniu debiutowałam w reprezentacji Wojska Polskiego. To wyróżnienie sprawia, że czuję ogromną motywację do dalszej pracy – powiedziała szer. Paula Wrońska, Nadzieja sportu wojskowego 2012 roku.

– Laureaci zostali docenieni przez bardzo srogie jury – przez swoich kolegów, przełożonych i podwładnych. Oni znają ich najlepiej i tacy sędziowie nigdy się nie mylą – powiedziała Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej, która pogratulowała zwycięzcom w imieniu ministra Tomasza Siemoniaka, patrona honorowego sportowego plebiscytu.

Praca zespołowa – to hasło przewijało się we wszystkich podziękowaniach. Choć przyznane przez redakcje pisma „Polska Zbrojna” oraz portal polska-zbrojna.pl nagrody przypadły konkretnym osobom, to po raz kolejny dostaliśmy dowód, że w wojsku liczy się współpraca. – Sukces CIMIC to przede wszystkim ludzie. Jeżeli wokół siebie zgromadzę profesjonalistów, którzy z pasją dążą do realizacji postawionych zadań i „chce im się chcieć”, to możemy osiągnąć naprawdę wiele – przekonywał ppłk Cezary Kiszkowiak, były szef Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Na sukces pojedynczego żołnierza pracują jednak nie tylko jego koledzy i koleżanki ze służby. – Chciałabym serdecznie podziękować rodzinom laureatów. Doskonale wiem, ile ciężkiej pracy ich kosztowało, by ich najbliżsi mogli odnosić takie sukcesy – mówiła poseł Jadwiga Zakrzewska, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Agnieszka, żona nagrodzonego Buzdyganem dowódcy zespołu bojowego Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca odebrała nagrodę w imieniu męża, który jest na misji. – Przez cały okres rozłąki, budzę się i zasypiam „z Afganistanem”. My, żony komandosów, musimy być silne. Nasi mężowie wykonują bardzo trudne zadania i musimy dać im gwarancję, że u nas wszystko w porządku. Dzięki temu nie martwią się tym, co w kraju i mogą koncentrować się na służbie – mówiła.

Jak przystało na konkurs redakcji wojskowych, nagrody były militarne. Laureaci Buzdyganów otrzymali repliki szesnastowiecznej oznaki godności rotmistrzowskiej, natomiast zwycięzcom plebiscytu sportowego wręczono broń – repliki szabel i pistoletów z epoki.


O Buzdyganach czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

 Laureaci Buzdyganów 2012

  Kapitan marynarki pilot Sebastian Bąbel, dowódca klucza śmigłowców pokładowych SH-2G w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego, za wyjątkowe umiejętności pilota lotnictwa morskiego, które wielokrotnie wykorzystał w wielu arcytrudnych operacjach bojowych i kryzysowych.
     
  Dowódca zespołu bojowego Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca za osiągnięcie bezprecedensowych w historii misji ISAF efektów operacyjnych, nominujących go do tytułu niekwestionowanego ambasadora Sił Zbrojnych RP w międzynarodowych strukturach.
     
  Zespół żołnierzy jednostki Formoza za nietuzinkowy pomysł, jak pomóc koledze, urzeczywistniający zasadę morskich komandosów mówiącą, że nigdy nie zostawiają swoich.
     
  Podpułkownik Cezary Kiszkowiak, szef Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC) 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie współpracy cywilno-wojskowej podczas misji w Iraku i Afganistanie.
     
  Starszy chorąży sztabowy Andrzej Wojtusik, pomocnik dowódcy Wojsk Lądowych do spraw podoficerów, za zmaterializowanie nowej idei szkolenia podoficerów w polskim wojsku „Lider”.
     
 
 

Marcin Ogdowski, autor bloga zAfganistanu.pl, za stworzenie bloga, który pozwolił wielu rodzinom zrozumieć sens misji pod Hindukuszem, a także przetrwać rozłąkę.

Zwycięzcy Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego 2012 roku

Najlepszy Europejczyk w maratonie na igrzyskach st. szer. Henryk Szost został według internautów „Sportowcem roku”. Kapituła uznała, że st. chor. sztab. Józef Tracz jest najlepszym trenerem w sporcie wojskowym, a szer. Paula Wrońska jego nadzieją. Za całokształt uhonorowano Edwarda Stawiarza z WKS Wawel Kraków.

St. chor. sztab. Józef Tracz był wybitnym zapaśnikiem w stylu klasycznym. Obecnie jest trenerem w tej dyscypliny w WKS Śląsk i wrocławskim Wojskowym Zespole Sportowym. Jego klubowym podopiecznym jest brązowy medalista z Londynu kpr. Damian Janikowski.

Szer. Paula Wrońska to złota i srebrna medalistka wojskowego czempionatu w Guangzhou – miejsce na podium wywalczyła w klasyfikacji drużynowej wraz z kpr. Sylwią Bogacką i st. szer. Agnieszką Nagay. Szer. Paula Wrońska także akademicką mistrzynią świata. Na mistrzostwach studentów w Kazaniu zdobyła także brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

Kapituła przyznała również „Nagrodę specjalną”. Za całokształt dokonań i szczególne osiągnięcia dla sportu wojskowego wyróżniono Edwarda Stawiarza, wieloletniego zawodnika i działacza WKS Wawel Kraków. Specjalizował się w biegach na długich dystansach. Jako działacz zasłużył się utrzymaniem na sportowej mapie Polski jednego z najstarszych polskich klubów.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
 
F-16 wracają do Polski
The Chariots of Jihad
Rusza cyberkomponent WOT-u
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Kolejna szabla AFN zdobyta
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rydwany dżihadu
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Dragon” na Wiśle
Terytorialsi oddają krew
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Likwidacja komendanta Junka
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Zmiany w przepisach mundurowych
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Medale dla uczestników walk w Karbali
Polski wkład w operację „Overlord”
Poprady w Gołdapi
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Tu się zadań nie wybiera
A Half-Open Gate to Hell
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Jak zginął „Ponury”
Nowe plecaki dla żołnierzy
Działalność firm na rzecz obronności
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Trudny sojusz partyzantów
Trałowanie pod osłoną
Kierunek: Afganistan
Miroslawiec Up
Logistyka dla Leopardów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Flota przyszłości
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Następcy Herculesów
Fleet of the Future
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Logistycy na poligonie w Drawsku
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO