moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsi z najlepszych

Stosunkowo łatwo zdobyć Buzdygan, udowadniać każdego dnia, że jest się godnym tej nagrody to znacznie trudniejsze zadanie – powiedział kpt. mar. pilot Sebastian Bąbel, jeden z tegorocznych laureatów wyróżnienia miesięcznika „Polska Zbrojna”. W gronie naszych przyjaciół, czytelników pisma i portalu, spotkaliśmy się w piątek, by uhonorować wyjątkowych ludzi wojska.


Buzdygany – nagrody redakcji „Polski Zbrojnej” – zostały wręczone już po raz dziewiętnasty. Gospodarzem Gali, który przywitał gości, był Marek Sarjusz-Wolski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego. – Nagroda naszej redakcji jest chyba jedyną, którą przyznają ci, którzy dostali ją rok wcześniej – mówił Wojciech Kiss-Orski, redaktor naczelny pisma. Tegoroczną nowością był pierwszy w historii Buzdygan internautów. Czytelnicy portalu wyróżnili Marcina Ogdowskiego, autora strony zAfganistanu.pl. – Na wieść o tym, społeczność na moim blogu obwołała mnie „hetmanem Internetu” – żartował dziennikarz.

Redakcja polski-zbrojnej.pl wróciła do wieloletniej tradycji nagradzania wojskowych sportowców. W zorganizowanym na portalu plebiscycie wyłoniliśmy Sportowca Roku, a Kapituła przyznała trzy kolejne wyróżnienia – Trener roku, Nadzieja sportu wojskowego oraz Nagrodę specjalną. – Sport musi być obecny w wojsku i warto promować tych, którzy osiągają wspaniałe rezultaty. Mam nadzieję, że nasz Plebiscyt przyczyni się do odpowiedniego uhonorowania najlepszych sportowców i trenerów – mówiła Edyta Żemła, redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl. – Jestem bardzo zaskoczona tym zwycięstwem, bo dopiero w grudniu debiutowałam w reprezentacji Wojska Polskiego. To wyróżnienie sprawia, że czuję ogromną motywację do dalszej pracy – powiedziała szer. Paula Wrońska, Nadzieja sportu wojskowego 2012 roku.

– Laureaci zostali docenieni przez bardzo srogie jury – przez swoich kolegów, przełożonych i podwładnych. Oni znają ich najlepiej i tacy sędziowie nigdy się nie mylą – powiedziała Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej, która pogratulowała zwycięzcom w imieniu ministra Tomasza Siemoniaka, patrona honorowego sportowego plebiscytu.

Praca zespołowa – to hasło przewijało się we wszystkich podziękowaniach. Choć przyznane przez redakcje pisma „Polska Zbrojna” oraz portal polska-zbrojna.pl nagrody przypadły konkretnym osobom, to po raz kolejny dostaliśmy dowód, że w wojsku liczy się współpraca. – Sukces CIMIC to przede wszystkim ludzie. Jeżeli wokół siebie zgromadzę profesjonalistów, którzy z pasją dążą do realizacji postawionych zadań i „chce im się chcieć”, to możemy osiągnąć naprawdę wiele – przekonywał ppłk Cezary Kiszkowiak, były szef Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Na sukces pojedynczego żołnierza pracują jednak nie tylko jego koledzy i koleżanki ze służby. – Chciałabym serdecznie podziękować rodzinom laureatów. Doskonale wiem, ile ciężkiej pracy ich kosztowało, by ich najbliżsi mogli odnosić takie sukcesy – mówiła poseł Jadwiga Zakrzewska, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Agnieszka, żona nagrodzonego Buzdyganem dowódcy zespołu bojowego Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca odebrała nagrodę w imieniu męża, który jest na misji. – Przez cały okres rozłąki, budzę się i zasypiam „z Afganistanem”. My, żony komandosów, musimy być silne. Nasi mężowie wykonują bardzo trudne zadania i musimy dać im gwarancję, że u nas wszystko w porządku. Dzięki temu nie martwią się tym, co w kraju i mogą koncentrować się na służbie – mówiła.

Jak przystało na konkurs redakcji wojskowych, nagrody były militarne. Laureaci Buzdyganów otrzymali repliki szesnastowiecznej oznaki godności rotmistrzowskiej, natomiast zwycięzcom plebiscytu sportowego wręczono broń – repliki szabel i pistoletów z epoki.


O Buzdyganach czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

 Laureaci Buzdyganów 2012

  Kapitan marynarki pilot Sebastian Bąbel, dowódca klucza śmigłowców pokładowych SH-2G w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego, za wyjątkowe umiejętności pilota lotnictwa morskiego, które wielokrotnie wykorzystał w wielu arcytrudnych operacjach bojowych i kryzysowych.
     
  Dowódca zespołu bojowego Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca za osiągnięcie bezprecedensowych w historii misji ISAF efektów operacyjnych, nominujących go do tytułu niekwestionowanego ambasadora Sił Zbrojnych RP w międzynarodowych strukturach.
     
  Zespół żołnierzy jednostki Formoza za nietuzinkowy pomysł, jak pomóc koledze, urzeczywistniający zasadę morskich komandosów mówiącą, że nigdy nie zostawiają swoich.
     
  Podpułkownik Cezary Kiszkowiak, szef Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC) 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie współpracy cywilno-wojskowej podczas misji w Iraku i Afganistanie.
     
  Starszy chorąży sztabowy Andrzej Wojtusik, pomocnik dowódcy Wojsk Lądowych do spraw podoficerów, za zmaterializowanie nowej idei szkolenia podoficerów w polskim wojsku „Lider”.
     
 
 

Marcin Ogdowski, autor bloga zAfganistanu.pl, za stworzenie bloga, który pozwolił wielu rodzinom zrozumieć sens misji pod Hindukuszem, a także przetrwać rozłąkę.

Zwycięzcy Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego 2012 roku

Najlepszy Europejczyk w maratonie na igrzyskach st. szer. Henryk Szost został według internautów „Sportowcem roku”. Kapituła uznała, że st. chor. sztab. Józef Tracz jest najlepszym trenerem w sporcie wojskowym, a szer. Paula Wrońska jego nadzieją. Za całokształt uhonorowano Edwarda Stawiarza z WKS Wawel Kraków.

St. chor. sztab. Józef Tracz był wybitnym zapaśnikiem w stylu klasycznym. Obecnie jest trenerem w tej dyscypliny w WKS Śląsk i wrocławskim Wojskowym Zespole Sportowym. Jego klubowym podopiecznym jest brązowy medalista z Londynu kpr. Damian Janikowski.

Szer. Paula Wrońska to złota i srebrna medalistka wojskowego czempionatu w Guangzhou – miejsce na podium wywalczyła w klasyfikacji drużynowej wraz z kpr. Sylwią Bogacką i st. szer. Agnieszką Nagay. Szer. Paula Wrońska także akademicką mistrzynią świata. Na mistrzostwach studentów w Kazaniu zdobyła także brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

Kapituła przyznała również „Nagrodę specjalną”. Za całokształt dokonań i szczególne osiągnięcia dla sportu wojskowego wyróżniono Edwarda Stawiarza, wieloletniego zawodnika i działacza WKS Wawel Kraków. Specjalizował się w biegach na długich dystansach. Jako działacz zasłużył się utrzymaniem na sportowej mapie Polski jednego z najstarszych polskich klubów.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rok Żelaznej Dywizji
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
GROM Challenge
Nowy wiceminister w MON
Rozpoczynamy nową erę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
A Torn Subcontinent
Chorwacki test polskich kadetów
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Z maratonu programowania do wojska
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kosmiczny gość
Sprawdzają Brutusa
Śląskie sceny z życia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Zapal światło dla ofiar Katynia
Umarły dla świata
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Iranian Chess Game
Defendery 2019 – część 4
Oko na Europę
Wrzesień ’39 na południu Polski
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Walka i dyplomacja
Defendery 2019 – część 3
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wojsko wraca do Łomży
Jedna misja, jeden zespół
Polskie firmy na targach w Londynie
Głos (z) płonącej Warszawy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Modernizacja Sokołów
Samochód do desantowania
Klasy wojskowe po nowemu
Agresja sowieckiego kolosa
Irańskie szachy
Polska nie pozostanie osamotniona
W Indiach mieli swój drugi dom
Historia Liberatora wyjaśniona
Thin Blue Line
Stalin czekał i kalkulował
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO