Dzięki żołnierzom wyklętym dzisiaj możemy mówić o wolnej i niepodległej Polsce – powiedział reprezentujący ministra Antoniego Macierewicza na obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Opocznie dyrektor Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz.
Opoczyńskie obchody rozpoczęła msza święta w kolegiacie św. Bartłomieja, w której uczestniczyły rodziny żołnierzy wyklętych, parlamentarzyści oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Następnie rozpoczęła się uroczystość przy tablicy poświęconej żołnierzom wyklętym, która znajduje w świątyni. Podczas ceremonii, z udziałem asysty honorowej wystawionej przez 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej, odczytany został apel poległych oraz złożone zostały kwiaty.
Kolejnym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opocznie, w którym uczestniczył w imieniu szefa MON dyrektor Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz, była uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas obrad, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury, zaprezentowany został film o żołnierzach wyklętych żyjących w regionie Opoczna oraz podjęta została uchwała, że rondo w Opocznie otrzyma imienię Żołnierzy Wyklętych.
– Byli wyklęci, ponieważ nie złożyli broni. Dzięki ich wytrwałości, dzięki ich odwadze, dzięki temu, że nie splamili munduru żołnierza polskiego mógł powstać ten wielki, największy na świecie ruch społeczno-narodowy Solidarność. Bo to dzięki tym wartościom, które wyznawali, które wspierali, Solidarność mogła powstać i dokonać zmian w Polsce. Pod tym względem ich wytrwałość i odwaga zakończyła się zwycięstwem – mówił podczas uroczystej sesji dyrektor Bartłomiej Misiewicz. – Dopiero dziś możemy próbować przywracać pamięć i tradycję o żołnierzach niezłomnych. Minister obrony narodowej podjął decyzję o wprowadzeniu koncepcji ustanowienia munduru honorowego Żołnierza Niezłomnego – podkreślił dyrektor Gabinetu Politycznego MON. – W imieniu ministra obrony narodowej, ale także całego wojska polskiego serdecznie dziękuję władzom Opoczna i mieszkańcom Opoczna za rondo imienia Żołnierzy Wyklętych – mówił Misiewicz.
Bezpośrednio po zakończeniu sesji Rady Miejskiej uczestnicy spotkania przeszli przed rondo, gdzie odbyło się uroczyste poświęcenie i odsłonięcie tabliczki z nazwą imienia Żołnierzy Wyklętych.
Źródło: MON
autor zdjęć: mjr R.Siemaszko/ CO MON
komentarze