moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo zależy od ludzi
Zakończyła się prowadzona wspólnie przez Polskie Siły Zadaniowe oraz afgańską armię (ANA) operacja „White Eagle Fury II”.


„Celem szury było przekonanie lokalnej społeczności do wspierania miejscowych władz i rządu. Uświadomienie mieszkańcom, że jest to droga, dzięki której będą mogli żyć zgodnie ze swoimi zasadami, religią i prawami w bezpiecznym państwie, mieli możliwość swobodnego przemieszczania się, dostęp do pomocy medycznej oraz do szkół”, mówił dowódca zgrupowania bojowego „Alfa” (ZBA) podpułkownik Rafał Miernik. Oprócz polskiego dowódcy, w spotkaniu wziął też udział szef policji prowincji Ghazni pułkownik Zarawar Zahed, dowódca 1 kandaku ANA pułkownik Wakil Warsji Abdul oraz przedstawiciel grupy do spraw współpracy cywilno-wojskowej CIMIC kapitan Tomasz Kowal. Chociaż na szurze nie było przedstawicieli z oddalonych wiosek dystryktu, pojawiło się na niej kilkudziesięciu członków lokalnej społeczności.

Głównym tematem spotkania były kwestie bezpieczeństwa w dystrykcie Zana Khan. Poruszono również kwestie związane ze współpracą pomiędzy siłami koalicji, wojskiem i policją afgańską a społecznością, bez której wsparcia żadne wysiłki nie przyniosą efektów. „Każdego dnia współpracujemy z Afgańczykami z armii, policji czy cywilami, którym również zależy na rozwoju kraju i poprawie jego bezpieczeństwa”, mówił podpułkownik Miernik. Dowódca ZB „Alfa” podkreślił również, że służby afgańskie przejmują coraz więcej zadań z rąk sił koalicji, stają się bardziej samodzielne i coraz lepiej przygotowane do przejęcia odpowiedzialności.

„Bezpieczeństwo zależy od nas samych. Musimy bronić się przed talibami i współpracować z silami koalicji, bo oni są tutaj, aby pomóc nam odbudować pokój i wspierać rozwój naszego kraju”, mówił dowódca policji pułkownik Zarawar Zahed. Dowódca policji w prowincji Ghazni jako przykład do naśladowania wskazał postawę ludności dystryktu Khwaja Omari, gdzie miejscowa ludność sama dba o właściwy poziom bezpieczeństwa, umożliwiający rozwój ekonomiczny, gospodarczy i społeczny. „Podstawą bezpieczeństwa i rozwoju w dystrykcie Khwaja Omari jest aktywne zaangażowanie miejscowej ludności w proces budowy bezpieczeństwa i zanegowanie obecności rebeliantów w społeczeństwie”, podsumował pułkownik.

Przedstawiciele starszyzny w swoich wystąpieniach podkreślali jedność społeczności Afganistanu opartą na wspólnej religii islamu. Mówili też o zagrożeniach związanych z działaniami rebeliantów, a także o tym, jak konflikty z ostatnich lat wyniszczyły kraj i ile jego mieszkańcy w tym czasie stracili. Najwyższy czas się temu przeciwstawić.

Pełne ręce roboty podczas spotkania mieli ratownicy medyczni ZBA. Była to okazja, by udzielić niezbędnej pomocy medycznej, o którą w niektórych rejonach Afganistanu ciągle nie jest zbyt łatwo. Kiedy w jednej z sal szkoły trwały rozmowy, w innej polscy medycy przyjmowali dzieci. „Rozdajemy dzieciakom cukierki, ale też szczoteczki do zębów, środki czystości, mydła, kremy lub – jeśli to konieczne – leki. Część tych dzieci na pewno wymaga diagnostyki, my możemy udzielić tylko doraźnej pomocy jak opatrzenie drobnych ran czy zaopatrzenie w lekarstwa”, mówił cywilny ratownik medyczny ZBA Tomasz Salak, który wraz kapral Barbarą Kamińską pomagali Afgańczykom. Po zakończeniu szury również starszyzna tłumnie zjawiła się w sali tymczasowo pełniącej funkcję gabinetu medycznego. Liczba problemów zdrowotnych, z którymi zgłosili się mieszkańcy dystryktu Zana Khan, świadczyła o tym, jak poważnym problemem jest brak podstawowej opieki medycznej w regionie.

Nad bezpieczeństwem podczas spotkania czuwali żołnierze 1 kompanii zmotoryzowanej ZBA oraz 2 zespołu doradczo-łącznikowego do spraw szkolenia afgańskiej armii OMLT wraz z kompanią ANA, którzy od kilku dni w ramach operacji „White Eagle Fury II” wykonywali zadania w dystrykcie Zana Khan.

Fot.: ppor. Anna Wisłocka

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Palmiry – miejsce kaźni
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Tajna misja polskiej agentki
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowy szef CWCR
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Wojenny bohater na szubienicy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zamiana po włosku
Dobrowolsi – czas start!
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wojna o porządek świata
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Bruksela przed szczytem
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO