Dowódca „Siedemnastej” przeprowadził ćwiczenie instruktażowo-metodyczne „Rosomak-16”. Ćwiczących wspierali żołnierze 31 Batalionu Radiotechnicznego, lotnictwo z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, zespół TZKOP z oraz Lubuski Pluton Obrony Terytorialnej.
Zgodnie z planem przedsięwzięć na rok 2016 dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ) pułkownik Piotr Malinowski przeprowadził zajęcia instruktażowo-metodyczne „Rosomak-16” na bazie ćwiczenia taktycznego z wojskami „Lis-16” zorganizowanego przez 7 Batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich (7 bSKW). Ćwiczenie „Lis-16” posłużyło pułkownikowi Malinowskiemu do instruowania podwładnych dowódców pododdziałów w zakresie organizacji i prowadzenia ćwiczeń taktycznych z wojskami z wykorzystaniem przydzielonych elementów.
Zarówno szkolących, jak i ćwiczące pododdziały wspierali żołnierze z innych jednostek. Podpułkownik Sebastian Kowalczuk, dowódca 31 Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia, przedstawił zakres działalności batalionu oraz jego sposoby wykorzystania w trakcie prowadzenia działań wspólnie z pododdziałami wielkopolskiej brygady. Przykładem wsparcia żołnierzy 31 Batalionu Radiotechnicznego było powiadomienie o zbliżającym się samolocie PZL-130 Orlik, stacjonującym w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. W ćwiczeniu uczestniczyli artylerzyści z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Prowadząc ogień z haubicy samobieżnej 2S1 Goździk, umożliwili wejście do natarcia żołnierzom 7 bSKW.
Po artylerzystach do działania przystąpili lotnicy z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, udzielając wsparcia strzelcom konnym poprzez niszczenie sił opancerzonych, umocnionych stanowisk obronnych i środków ogniowych przeciwnika, które zakładał scenariusz ćwiczenia. Do sukcesu przyczynił się zespół TZKOP, który idealnie naprowadził lotnictwo na cele przeciwnika.
Po raz pierwszy w ćwiczeniu udział wzięli ochotnicy z Lubuskiego Plutonu Obrony Terytorialnej, wchodzącego w skład stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl realizowanego w ramach projektu Lekka Piechota Obrony Terytorialnej, oraz dwa zespoły rozpoznawcze z ZS Strzelec OSW JS 4046 Sulechów im. 1SK Commando. Grupa 23 ochotników dowodzona przez sierżanta rezerwy Jacka Klimanka szkoliła się wraz 1 kompanią piechoty zmotoryzowanej. Celem szkolenia było nauczenie zasad i postępowania podczas działania jako wojskowy punkt kontrolny, sprawdzanie przepustów oraz prowadzenia obserwacji i wykrywania celów.
Ćwiczenie stanowiło element przygotowania do realizacji największego w tym roku ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem „Anakonda-16”.
Tekst: por. Dorota Kusiak
autor zdjęć: por. Dorota Kusiak, st. szer. Łukasz Kermel
komentarze