– Chcę podziękować za misję, którą tak znakomicie Państwo spełniacie, która gwarantuje dobre zrozumienie naszych państw i naszych armii. Gwarantuje wymianę doświadczeń, które służą najlepiej pokojowi – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z wojskowym korpusem dyplomatycznym.
W środę w Warszawie odbyło się doroczne spotkanie ministra obrony narodowej z przedstawicielami wojskowego korpusu dyplomatycznego, akredytowanymi w Polsce.
Zwracając się do gości, szef MON w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły w obszarze bezpieczeństwa: – Warto chyba – korzystając z dzisiejszej okazji – powiedzieć dwa słowa podsumowujące sytuację, jaka ukształtowała się w zakresie bezpieczeństwa i pokoju w ciągu ostatniego roku. Niestety, trzeba otwarcie stwierdzić, że niezależnie od wysiłków, podejmowanych na rzecz umocnienia bezpieczeństwa i pokoju, stykamy się także – my i cała wspólnota międzynarodowa – z wieloma groźnymi wyzwaniami. (...) Nigdy jednak konflikty nie przekraczały poziomu, na którym dochodziłoby do zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego. Nie prowadziły do łamania fundamentalnych norm, gwarantujących bezpieczeństwo świata. To, niestety, zmieniło się w momencie dokonania przez Federację Rosyjską agresji na Ukrainę. Ten proces trwa i ciągle nie udaje się wspólnocie międzynarodowej doprowadzić do przywrócenia ładu międzynarodowego i integralności terytorialnej niepodległego państwa ukraińskiego. Chcę podkreślić, że ten proces Rzeczpospolita Polska postrzega nie tylko w wymiarze własnego bezpieczeństwa czy bezpieczeństwa lokalnego, ale także w wymiarze bezpieczeństwa międzynarodowego, globalnego. I dlatego każde pogorszenie się sytuacji na Ukrainie będziemy postrzegali z olbrzymim niepokojem i będziemy odpowiednio na to reagowali. (…) Nie ukrywam, że wciąż mamy nadzieję na pełną realizację porozumień mińskich. I włożymy niezbędny wysiłek, żeby tak się stało. Ale dopóki tak się nie stanie, będziemy widzieli tę sytuację jako wymagającą zasadniczego przeorganizowania zarówno polskich sił zbrojnych, jak i sił Sojuszu, wzmocnienia obecności NATO na flance wschodniej, w tym stałej obecności sił NATO na terenie Rzeczpospolitej – powiedział szef MON.
W swoim wystąpieniu minister odniósł się także do sytuacji na południu Europy. – Równocześnie trzeba powiedzieć, że pogorszyła się sytuacja międzynarodowa, sytuacja bezpieczeństwa na południowej flance Europy. (…) Nie ma wątpliwości, że ten kryzys uderza w bezpieczeństwo Europy i musi stać się przedmiotem naszych najbliższych rozmów. Te wszystkie problemy tworzą nową sytuację bezpieczeństwa zarówno w Polsce i w Europie, jak i na świecie. Taka jest perspektywa, z jakiej patrzymy na naszą obecność w NATO – powiedział szef MON.
Minister Antoni Macierewicz nawiązał też do organizowanego w tym roku w Warszawie szczytu NATO: – Na koniec chcę przywołać decyzję, jaką NATO podjęło, a my wykonujemy, związaną z lipcowym szczytem NATO w Warszawie. Uczestniczymy w organizacji tego szczytu przekonani, że on doprowadzi do wzmocnienia bezpieczeństwa i pokoju w Europie. (…) Wybór Warszawy na miejsce tego szczytu jest przypomnieniem o narodzie, który poniósł największą ofiarę w najstraszliwszej wojnie. (…) To miasto, w którym pełnicie Państwo swoją szlachetną misję, miasto, które jest stolicą Polski, to miasto, o którym chcę powiedzieć, że jest moim ukochanym miastem i moja rodzina mieszka tu od 150 lat, jest miastem, które poświęciło wszystko dla niepodległości i pokoju Polski i świata. W ostatnim stuleciu zrobiło to dwukrotnie: najpierw w 1920 roku, gdy zatrzymało nawałę bolszewicką, która próbowała zniszczyć całą Europę i cywilizowany świat, i po raz drugi, gdy przeciwstawiło się armiom hitlerowskim, nawale nazistowskiej, która dążyła do tego, żeby ten świat także zniszczyć. To doświadczenie gwarantuje, że szczyt NATO będzie szczytem pokojowym, będzie zmierzał do tego, by takie zdarzenia nigdy już się nie zdarzyły – powiedział minister Macierewicz.
Na zakończenie szef polskiego Ministerstwa Obrony zaprosił attaché oraz delegacje ich krajów do udziału w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. – Zapraszamy Państwa i reprezentantów Waszego przemysłu do udziału w tym ważnym gospodarczo wydarzeniu. Jestem przekonany, że ta służba, którą z takim wielkim poświęceniem Państwo pełnicie, pozwala na rozwój nie tylko stosunków politycznych i dyplomatycznych, ale także naszych relacji gospodarczych – powiedział.
W imieniu attaché głos zabrał dziekan Korpusu płk Romeo Mikhail Tabirca, który podziękował za dotychczasową współpracę oraz zapewnił o dalszym wspieraniu działań na rzecz pokoju i bezpieczeństwa. – Chciałbym podziękować Ministerstwu Obrony Narodowej, a w szczególności Departamentowi Wojskowych Spraw Zagranicznych, Sztabowi Generalnemu WP i Dowództwom za współpracę i zaangażowanie, za organizowanie naszych wizyt w jednostkach wojskowych. Bardzo doceniamy otwartość, z jaką spotkaliśmy się w roku 2015, i oczekujemy kontynuacji tej współpracy w roku 2016. (…) W imieniu moich kolegów i współpracowników pragnę zapewnić, że jesteśmy na tę dalszą współpracę bardzo otwarci; wszak jesteśmy tu po to, by pomagać – stwierdził na zakończenie płk Romeo Mikhail Tabirca.
Źródło: MON
autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

komentarze