Krew tutaj przelana dała nam niepodległość. Nigdy o tym poświęceniu nie zapomnimy. Zawsze będziemy wierni niepodległej Rzeczypospolitej – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas obchodów 153. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
W piątek 22 stycznia br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył w obchodach rocznicowych powstania styczniowego, które odbyły się m.in. w Parku im. Romualda Traugutta w Warszawie, gdzie znajdują się krzyż i głaz pamiątkowy w miejscu jego stracenia.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się na warszawskiej Cytadeli, gdzie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył wieniec przy Bramie Straceń.
Po południu w Katedrze Polowej WP odprawiona została msza święta w intencji uczestników powstania styczniowego. Bezpośrednio po jej zakończeniu biorący udział w obchodach przeszli trasą: Katedra Polowa WP, ul. Freta, ul. Zakroczymska, Park im. R. Traugutta, gdzie przy krzyżu i głazie poświęconym pamięci Romualda Traugutta odbył się m.in. Apel Pamięci i złożono wiązanki kwiatów.
– Być w sytuacji dramatycznej. Być w takiej sytuacji, w jakiej znalazł się naród polski w XIX wieku. Wtedy, gdy rozbiorcy zniszczyli szanse na niepodległość. Być w takiej sytuacji i - jak powiedział badając powstanie styczniowe Józef Piłsudski – nie ulec to zwycięstwo – mówił podczas obchodów minister Antoni Macierewicz.
– Być pełnym gotowości do walki o niepodległość Ojczyzny i nawet wtedy gdy się przegra, nie pogodzić się z klęską. Dążyć do odzyskania niepodległości. To jest właśnie najważniejsze zwycięstwo jakie można przekazać następcom, jakie tworzy ducha narodu. Powstanie styczniowe było chyba najbardziej masowym. Tym, które najgłębiej ukształtowało duszę narodu polskiego. Tym, które stworzyło naszą współczesną tożsamość narodową. To właśnie z powstania styczniowego, z tamtych dramatycznych działań, wyrosły nowoczesne nurty polskiej myśli niepodległościowej – podkreślił szef MON.
– Tym, co ucieleśniało na zewnątrz, tym co stworzyło z powstania wielką po dziś żywą siłę był symbol, pieczęć rządu narodowego. Ta pieczęć, która przywróciła Polakom wiarę w istnienie państwa polskiego. Podziemnego, ale żywego. Podziemnego, ale oddziałującego powszechnie i powszechnie respektowanego. To właśnie świadomość, że można przegrać, ale nie można ulec. Państwo polskie zawsze będzie odbudowane. Silne i zdolne chronić własny naród. Zdolne przekazywać wielką tradycję, jaka wyrasta z niepodległej Rzeczypospolitej. Rzeczypospolitej wielu narodów, ale jednej myśli. Jednej tradycji i jednego przesłania, które tkwi (…) w wartościach stojących u źródeł narodu polskiego – zaznaczył minister.
W obchodach uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski, kombatanci, harcerze, kadra dowódcza Wojska Polskiego, przedstawiciele duszpasterstw wojskowych oraz władz samorządowych miasta st. Warszawy i województwa mazowieckiego.
Tekst: DKS MON
autor zdjęć: ppor. Robert Suchy i Maciej Nędzyński / CO MON
komentarze