Ponad 7 tys. żołnierzy oraz ponad 1,5 tys. jednostek sprzętu będących w dyspozycji Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pozostaje w gotowości do likwidacji skutków śnieżyc, zjawisk lodowych i powodzi.
Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym pododdziały i oddziały Sił Zbrojnych RP mogą zostać skierowane do zwalczania powodzi, zjawisk lodowych, odśnieżania szlaków komunikacyjnych oraz obiektów infrastruktury o istotnym znaczeniu dla sprawnego funkcjonowania państwa, jeżeli w sytuacji kryzysowej użycie innych sił i środków jest niemożliwe, może okazać się niewystarczające lub ich zasoby zostały wyczerpane.
Po zmianie w przepisach, która była następstwem reformy systemu kierowania i dowodzenia SZ aktywacja wojska odbywa się w trybie nakazowym, na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej na wniosek wojewody.
Aktualnie w gotowości do zwalczania skutków klęsk żywiołowych związanych z sezonem zimowym pozostaje: ponad 7 tys. żołnierzy oraz ponad 1,5 tys. jednostek sprzętu (w tym: śmigłowce, pływające transportery samobieżne (PTS), koparki i spycharki, łodzie, samochody ciężarowo – terenowe, samochody osobowo – terenowe, zestawy niskopodwoziowe, poza tym: przyczepy, cysterny i sanitarki, kuchnie polowe, agregaty i namioty). Do kruszenia ewentualnych zatorów lodowych zaplanowano użycie kilkunastu ton materiałów wybuchowych.
W razie potrzeby wyżej wymienione siły i środki zostaną przeznaczone do realizacji między innymi następujących zadań:
– odśnieżania najważniejszych z punktu widzenia interesów państwa szlaków komunikacyjnych drogowych, ale także stacji kolejowych, lotnisk oraz innych ważnych obiektów, które nie mogą być odśnieżone siłami i środkami terenowych organów administracji państwowej;
– usuwania oblodzenia linii energetycznych;
– kruszenia lodu i likwidacji zatorów lodowych;
– ewakuacji ludności i zwierząt drogą lądową i powietrzną, w tym pasażerów środków komunikacji publicznej, a także mienia z zagrożonych miejsc;
– dostaw wody, żywności i środków higieny oraz zaopatrzenie medyczne gospodarstw odciętych przez śnieg.
Siły Zbrojne wspierają organy administracji publicznej w sytuacjach kryzysowych na podstawie „Planu zarządzania kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej”. Jeśli zajdzie taka potrzeba, armia może zwiększyć swoje zaangażowanie, pod warunkiem jednak, że nie zagrozi to wypełnianiu przez siły zbrojne ich konstytucyjnych powinności.
Realizując decyzję o użyciu wojska tworzone są Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe składające się z sił i środków wydzielonych z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwu Garnizonu Warszawa oraz Żandarmerii Wojskowej, przy czym dowodzenie takimi zgrupowaniami przejmuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów SZ.
Źródło:
ppłk Marek Pietrzak
autor zdjęć: Archiwum DGRSZ
komentarze