moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie chowajmy się za plecami NATO, sami budujmy silną armię

Zapowiadane ostatnio zwiększenie polskiej armii o około 30 tys. żołnierzy to krok w dobrym kierunku. Wojsko Polskie w obecnym kształcie (niecałe 100 tys. żołnierzy zawodowych oraz 20 tys. rezerwistów z NSR) jest za małe jak na obszar naszego kraju, którego bezpieczeństwa ma strzec. Uważam, że zwiększenie potencjału wojska wpłynie na poczucie bezpieczeństwa Polaków. Pamiętajmy też, że potencjał militarnych i politycznych sojuszy jest jedynie uzupełnieniem naszych możliwości zapewniania bezpieczeństwa. Nie chowajmy się za plecami NATO, bo to nie ono odpowiada za integralność terytorialną naszego państwa. To nasze zadanie.

Niektórzy powiedzą, że nie ilość, lecz jakość świadczy o sile wojska. Oczywiście, ale przecież żadna armia nie będzie silna, jeśli liczba żołnierzy nie będzie odpowiadała zadaniom, jakie na niej spoczywają. Odpowiednie jej zwiększenie i jednoczesne wprowadzanie do wyposażenia nowoczesnego sprzętu podniesie potencjał i prestiż Wojska Polskiego. Niewątpliwie, w ten sposób wzrośnie także znaczenie i renoma polskich żołnierzy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Faktem jest, że siłę armii narodowych postrzega się nie tylko przez pryzmat sprzętu, jaki ma w swoim arsenale. Ocenia się ją także na podstawie danych statystycznych dotyczących liczby żołnierzy oraz zdolności do powołania kolejnych w ramach rezerw narodowych. Dlatego ucieszyły mnie słowa generała Mirosława Różańskiego, dowódcy generalnego, o możliwości powrotu do służby doświadczonych żołnierzy, którzy – z różnych powodów – odeszli do rezerwy.

Generał Różański, przedstawiając plany armii na rok 2016, stwierdził, że najtańszym i najszybszym sposobem zwiększenia liczebności wojska jest otwarcie bram koszar dla byłych żołnierzy, którzy chcieliby ponownie służyć. Dzięki temu można szybko uzupełnić braki osobowe, z jakimi boryka się armia. Dowódca generalny zauważył także, że brakuje wielu specjalistów z dziedzin technicznych czy z logistyki. Sięgnięcie po rezerwistów – w większości przypadków jeszcze młodych oficerów czy podoficerów – może poprawić jej sytuację kadrową. To ważne także w kontekście zapowiedzi utworzenia nowych jednostek wojskowych. Ponowne przyjęcie starych wiarusów sprawi, że będą mogli przekazać swoje doświadczenie młodym adeptom sztuki wojennej, którzy ze szkół i ośrodków wojskowych wynieśli głównie wiedzę teoretyczną.

Wielu z nas, rezerwistów, niekoniecznie dobrze przemyślało decyzję o odejściu do cywila. Wielu chętnie widziałoby się znów w kamaszach. Wierzę, że na takich powrotach skorzystałyby obie strony – sami zainteresowani oraz jednostki, do których powrót byłby możliwy.

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński , były oficer JWK w Lublińcu

dodaj komentarz

komentarze

~mundurowy
1452187020
To przydałoby się odkurzyć projekt wielozadaniowej platformy dla wozów różnego przeznaczenia (bwp, pojazdy inżynieryjne i dowódcze etc..) oraz czołgu Anders. Pytanie 1 : Dlaczego świetny i nowatorski projekt został zblokowany przez NATO i polskich polityków wcześniejszej władzy oraz zacofanych ( patrz brązowe buty - szkoły moskiewskiej ) generałów? Pytanie 2 : Dlaczego poskąpiono 50mln PLN na dokończenie i wdrożenie projektu podczas gdy utrzymanie jednego sędziego prokuratury wojskowej - to wydatek rzędu 2mln PLN? Odp.na pytanie 1: Bo komuś bardzo zależy na tym by Polska armia była słaba i miała zużyty obcy sprzęt, za którego serwis i części jeszcze będzie musiała dopłacać. Bo po co ma być bezpieczna i samowystarczalna...- komentarz zbędny, a że generałowie chcieli by pojazd pływał... Pewnie gdyby projekt dokończoneo lub uzupełniono powstał by i pojazd pływający ale znajdźcie tak tanie nowoczesne czołgi i jeszcze niech pływają 😂 bo to tani projekt (Anders - zabrakło 50mln PLN do dokończenia badań i wdrożenia do produkcji gdzie koszt badań to było ok.200mln Pln, a taki np.nowy brytyjski czołg kosztował 700mln €!!!)... I to jest też skala porównawcza jako odpowiedź na 2 pytanie. Szybko i łatwodostępny system modułowy także obniżyłby koszty utrzymania i eksploatacji... PS.jeśli tą drogą pójdzie modernizacja sprzętu w naszej armii to zbierajmy dalej łuski....😞😦 masakra...
6E-23-12-CB
~Kratol - lajkonik
1452174480
Nie trzeba budować Armii Obronią nas : Niemcy, Francuzi , Czesi i ... Rosjanie.
FF-6C-B3-6A

Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kurs na dyplomację
Nagroda nie tylko od dowódcy
Powstanie było czymś niezwykłym
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Pół roku pod egidą ONZ
Lecieć między graniami
Kontyngent do zmiany
Lider po amerykańsku
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Abrams – czołg niepokonany w walce
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Course on Diplomacy
Psy (w) WOT
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Umowa na Mieczniki podpisana
Javelin gwarantuje skuteczność
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Medalowy dzień Polaków!
Raki dla 12 Brygady
GROM, czyli gotowi ratować życie
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Świętuj razem z żołnierzami!
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Żeglarki na kursie po medal
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Polak najlepszym podoficerem NATO
Rozkaz: nie brać jeńców
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Military Doctor 2021
NATO Andersa
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Afghanistan: Going Back Home
Nowe książeczki wojskowe
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Abramsy dla 1 Brygady
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Cel: namierzyć okręt podwodny
NATO ćwiczy w Gruzji
Rusza PKW Islandia
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Poligon na miarę XXI wieku
Co ze sprawdzianem z WF?
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO