Wojskowy Instytut Medyczny prowadzi kurs dla ukraińskich psychologów i psychiatrów, którzy zajmują się leczeniem żołnierzy cierpiących na stres pourazowy. – Traktujemy to szkolenie także jako wyraz solidarności z Ukrainą i sprzeciw wobec tego, co dzieje się na wschodzie tego kraju – mówił prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony, na spotkaniu z oficerami z Ukrainy.
Na szkolenie w Warszawie przyjechało dziewięciu ukraińskich oficerów, którzy są odpowiedzialni za rekrutację psychologów i psychiatrów oraz ich przygotowanie do służby w wojsku. Tygodniowy kurs został podzielony na trzy części: diagnostykę, terapię zaburzeń stresowych pourazowych oraz podstawy medycyny pola walki. Szkolenie prowadzą specjaliści z Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM. Polscy lekarze wykorzystują wiedzę zdobytą podczas leczenia żołnierzy rannych w Iraku i Afganistanie, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD).
– Nie ma dokładnych statystyk, ilu żołnierzy zapada na stres pourazowy, ale to dla nas duży problem – mówił płk Wasyl Isaienko, lekarz psychiatra z Wojskowego Urzędu Medycznego Gwardii Narodowej Ukrainy. Profesor Olena Iwanowa, która od 20 lat kształci psychologów w Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych Ukrainy, przyznała, że w ostatnim roku ukraińscy lekarze przyjęli więcej pacjentów chorych na PTSD niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat. – Dotychczas byliśmy nastawieni głównie na profilaktykę, teraz musimy rehabilitować żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych, oraz leczyć chorych na PTSD – podkreślił płk Isaienko.
Współpraca z ukraińskimi lekarzami jest korzystna także dla polskich specjalistów. Mają oni bowiem nieco inne doświadczenia związane z leczeniem PTSD. Walka żołnierzy w obronie swojego kraju, obawy o życie najbliższych znajdujących się na polu walki, o utratę dorobku życia w wyniku działań wojennych rodzą problemy, których nie doświadczają żołnierze na zagranicznych misjach.
W środę z oficerami z Ukrainy i specjalistami z WIM rozmawiał prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony. – Szkolenie dla ukraińskich specjalistów to konkretna pomoc skierowana do konkretnych osób. Chcemy rozwijać tę współpracę. Ma ona sens, jeśli będzie przynosiła praktyczne efekty, pomagała ukraińskim psychologom i psychiatrom – podkreślał wiceminister.
Spotkanie odbyło się w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM. Wzięli w nim udział także m.in. gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, ppłk Radosław Tworus, kierownik kliniki, oraz ppłk Oleksii Nahorianskyi, attaché wojskowy Ukrainy.
Szkolenie dla ukraińskich oficerów zostało sfinansowane przez MON. Podobny kurs odbył się w ubiegłym roku. Wówczas do Warszawy przyjechało szesnastu psychologów, psychoterapeutów i lekarzy, którzy pomagali żołnierzom i cywilom poszkodowanym na skutek walk na wschodzie Ukrainy.
Klinika Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii, która działa od 2005 roku, leczy żołnierzy z „poranionymi duszami” – jak popularnie nazywa się PTSD. Statystyczny pacjent tej placówki jest starszym szeregowym, ma 32 lata, żonę, dwoje dzieci, 4-krotnie służył w Afganistanie, poza domem spędził 4 lata. Nie był ranny, nie ma PTSD, ale wojna odcisnęła na nim tak głębokie piętno, że konieczna jest pomoc specjalisty.
autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber
komentarze