moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstał film o bitwie pod Łowczówkiem

Bitwa pod Łowczówkiem była jedną z pierwszych, w której walczyli legioniści. Dziś jest symbolem polskiej drogi do niepodległości. O wydarzeniach sprzed 101 lat opowiada nakręcony właśnie dokument. – Starałem się pokazać współczesnej młodzieży, że w okopach często walczyli ich rówieśnicy – mówi Marek Kołdras, współtwórca filmu.


Film: StudioplTV

Walczący u boku Austriaków legioniści Józefa Piłsudskiego pod Łowczówkiem starli się z armią rosyjską. Bitwa, która trwała od 22 do 25 grudnia 1914 roku, rozegrała się na terenie ówczesnej Galicji. – Walki pod Łowczówkiem to symbol naszej drogi do niepodległości. Była to jedna z pierwszych tak ważnych bitew z udziałem polskich legionistów. Dlatego to dziedzictwo trzeba przekazywać młodemu pokoleniu – mówi Roman Łucarz, starosta tarnowski, w filmie „Łowczówek 14”.

Film powstał na zlecenie władz powiatu tarnowskiego oraz sąsiednich samorządów Tuchowa i gminy. Jego premierę zaplanowano na Święto Niepodległości. Teraz dokument został udostępniony w sieci.

Zatrzymali Rosjan

Film zrealizowało Studio.pl tworzące m.in. turystyczne audioprzewodniki oraz materiały filmowe o tematyce historycznej. – Dwudziestominutowy dokument przybliża realia walki legionistów, opowiada o przyczynach starcia, przebiegu i skutkach batalii – opowiada Marek Kołdras, współtwórca filmu. Zobaczymy w nim m.in. fragmenty inscenizacji walk w wykonaniu rekonstruktorów odtwarzających formacje z okresu I wojny. Uzupełniają je wypowiedzi ekspertów oraz archiwalne zdjęcia. – Starałem się przybliżyć dzisiejszej młodzieży wydarzenia sprzed 101 lat i pokazać, że w okopach walczyli często rówieśnicy obecnych licealistów – mówi Kołdras, reżyser i scenarzysta.

Historycy, którzy wystąpili w dokumencie, przypominają okoliczności poprzedzające bitwę. Otóż pod koniec 1914 roku pod Łowczówkiem Rosjanie starali się przerwać front 3 i 4 armii austro-węgierskiej. Zadanie powstrzymania wojsk carskich otrzymała walcząca u boku Austriaków I Brygada Legionów Polskich zorganizowana na początku sierpnia przez Józefa Piłsudskiego. Polacy zaatakowali przeciwników o zmierzchu 22 grudnia i następnego dnia rano zdobyli rosyjskie pozycje. Utrzymali je przez kolejne dni mimo nieustannych ataków i ostrzału. Dopiero 25 grudnia około 13 przyszedł rozkaz odwrotu.

Pamięć o bitwie

– Choć nie wygraliśmy tej bitwy, Rosjanie zostali na pewien czas zatrzymani, co umożliwiło Austriakom rozbudowanie frontu na linii, na której utrzymał się do ofensywy pod Gorlicami w maju 1915 roku – opowiada w dokumencie Janusz Kozioł z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Pod Łowczówkiem legioniści pokazali, że są pełnowartościowym wojskiem. Choć krwawo za to zapłacili. – Zginęło wówczas 128 polskich żołnierzy, w tym 38 oficerów, a 342 zostało rannych – wylicza Kozioł. Historycy podkreślają znaczenie bitwy. – Łowczówek prowadzi nas do roku 1918 i później, bo to legioniści spod Łowczówka są oficerami, którzy biją się z Armią Czerwoną pod Warszawą w roku 1920 – przypomina w filmie prof. dr hab. Andrzej Chwalba, historyk i eseista.


O tamtych wydarzeniach i poświęceniu polskich żołnierzy do dziś pamiętają mieszkańcy okolicznych miejscowości. Od 17 lat organizowany jest Zlot Niepodległościowy, a jego uczestnicy 11 listopada składają kwiaty na cmentarzu w Łowczówku, gdzie leżą polegli w walce żołnierze. – Upamiętniamy legionistów, aby oddać hołd tym, którzy walczyli i ginęli za ojczyznę, ale także aby uświadomić sobie, że takie wartości jak naród i państwo są naszym dziedzictwem – mówił podczas tegorocznej uroczystości  Roman Łucarz.

Życie w okopach

Film „Łowczówek 14” trafi w przyszłym roku do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu. – Rozszerzymy go m.in. o porady, jak szukać tropów związanych z I wojną i opowiemy o najnowszych książkach poświęconych bitwie – zapowiada Kołdras.

Studio.pl chce też nakręcić kolejne dwa dokumenty poświęcone roli ziemi tarnowskiej podczas wielkiej wojny. W przyszłym roku planują realizację filmu o operacji gorlicko-tarnowskiej 1915 roku, największej bitwie I wojny na froncie wschodnim oraz o odzyskiwaniu niepodległości na tych terenach w 1918 roku.

Władze samorządowe powiatu chcą też w inny sposób upamiętnić wydarzenia sprzed 101 lat. W miejscu walk pod Łowczówkiem zrekonstruowane zostaną fragmenty dawnych okopów i ziemianek. Dzięki temu – jak przekonuje Zbigniew Karciński, wicestarosta tarnowski – zwiedzający te umocnienia będą mogli przekonać się, w jak trudnych warunkach walczyli ówcześni żołnierze. Rekonstrukcja ma być gotowa w przyszłym roku.

Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1449406740
Cóż Pan Bóg kule nosi .. .
FF-6C-B3-6A

Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pierwsi na oceanie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zapraszamy na Festiwal
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Flota Bayraktarów w komplecie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowe Oscary przyznane!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Rajd ku czci saperów
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
I zdobyliśmy!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO