moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pokerowe zagranie

Militarne zaangażowanie Rosji w konflikt syryjski po stronie Baszszara al-Asada nie tylko zmieniło sytuację w samej Syrii, lecz także doprowadziło do przewartościowania stosunków między regionalnymi i globalnymi mocarstwami. O tym, co Moskwa chciała uzyskać interwencją na Bliskim Wschodzie, pisze Tomasz Otłowski w grudniowym numerze „Polski Zbrojnej”.

 

Celem rosyjskiej interwencji w Syrii jest zwalczanie różnego rodzaju struktur radykalnego islamu, które wykorzystując chaos w regionie, pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat. Autor tekstu „Pokerowe zagranie” zauważa, że rosyjska machina propagandowa określa te struktury zbiorowym mianem „terrorystów”. „I choć obiektywnie trudno się z takim określeniem nie zgodzić, to z perspektywy Stanów Zjednoczonych i ich regionalnych sojuszników (państw rejonu Zatoki Perskiej i Turcji) część z tych struktur odgrywa ważną rolę w dążeniu do obalenia reżimu Baszszara al-Asada” – pisze Tomasz Otłowski.

Tu jednak zaczynają się problemy, bo o ile odsunięcie od władzy rządu Al-Asada jest wspólnym celem różnych ugrupowań syryjskiej opozycji i ich regionalnych patronów (Arabii Saudyjskiej, Turcji, Kataru itd.), o tyle postulowane przez nich wizje zmian ustrojowych i politycznych są już odmienne. Amerykanie i ich europejscy sojusznicy (głównie Francja, Wielka Brytania, Niemcy) wciąż mają nadzieję na wolną (w rozumieniu zachodnim) i demokratyczną Syrię. Arabowie widzą jednak tę część regionu raczej jako zarzewie „umiarkowanej” rewolucji islamskiej, która wyłoni coś na kształt państwa islamskiego (zbieżność nazwy przypadkowa), rządzącego się prawami islamu i będącego przykładem dla innych części regionu. A także, co równie ważne, będzie swoistą alternatywą dla kalifatu Państwa Islamskiego. Syria – według Saudów i ich sojuszników z Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (Gulf Cooperation Council – GCC) – ma więc być wyznaniowo sunnicka i ustrojowo islamska. – Ani słowa tu o demokracji, liberalizmie, wolnościach obywatelskich i prawach człowieka. Swoje trzy grosze dorzuca także Turcja, która jednak, nieco inaczej niż arabskie kraje regionu, wolałaby na miejscu dyktatury Al-Asada bliższy swym doświadczeniom „świecki islam” – zaznacza Tomasz Otłowski.

W tej sytuacji rosyjska narracja sprowadzająca wszystkie islamskie ugrupowania opozycyjne mianem terrorystycznych zyskuje przychylność wielu obserwatorów. W istocie bowiem różnica między dżihadystycznym Frontem al-Nusra a np. wspieranym przez Zachód syryjskim ugrupowaniem rebelianckim Brygada Sokołów Lewantu, które stało się celem rosyjskich nalotów już pierwszego dnia operacji prowadzonej przez wojska Federacji Rosyjskiej w Syrii, jest czysto symboliczna. „Obie struktury odwołują się przecież do tej samej ideologii radykalnego sunnickiego islamu w jej salafickim, dżihadystycznym wydaniu. Ta pierwsza jest jednak otwarcie związana ze zbrodniczą Al-Kaidą, będącą od ponad 20 lat jawnym i zadeklarowanym wrogiem świata zachodniego. Druga zaś jest ugrupowaniem dającym zachodnim obserwatorom i decydentom ułudę „umiarkowanego” islamu – chyba jednak tylko ze względu na swój opozycyjny wobec reżimu Al-Asada charakter i ogólną „świeżość” organizacyjną.” – pisze ekspert.

Więcej o skutkach rosyjskiej interwencji w Syrii w grudniowym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: MO Rosji

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1449406860
Człowiek nie Anioł sam nie poleci.
FF-6C-B3-6A
~obserwator
1449394560
widać ze konfilkt jest wieloplaszczyznowy i racje mial Korwin aby się tam nie wtracac, poki nie będziemy mieli swoich lotniskowców czolgow czy rakiet balistycznych
6B-75-9B-99

Duch Invictus jest, czas na formę
 
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Ciemne strony Facebooka
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Inwestycje Stoczni Wojennej
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wybierz się na wojskowe studia
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szczury Torbuku
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Emerytura wypłacana w … karmie
Time for Miecznik
Dron dla hydrografów
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Saper robi przejście
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Czy będą podwyżki?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
AZOR – podwodny specjalista
Zbrodnia bez kary
Kraby dla podhalańczyków
W jedynym słusznym kierunku
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Raki dla podhalańczyków
O bezpieczeństwie państw NATO
Polityka nie znosi próżni
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Legia Akademicka po raz piąty
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Kobiety a pokój
Afganistan. Czas wracać do domu
Szef MON odwiedził USA
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Course on Diplomacy
KFOR: wyższy stopień gotowości
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Ogień na alpejskich szczytach
Żołnierze bez testów z WF-u
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Star Army
Wilk na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO