moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszyły manewry „Patrol-15”

Służby antykryzysowe podniosły alarm po tym, jak pasażerowie metra zaczęli tracić przytomność, a na peronach czuć było zapach niezidentyfikowanej substancji. Okazało się, że to atak terrorystyczny. Na ratunek ruszyły służby działające w Krajowym Systemie Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Podobne manewry trwają w całym kraju – żołnierze i funkcjonariusze ćwiczą akcje antykryzysowe.


Na stację metra Stadion Narodowy wjeżdża pociąg. Z wagonów wychodzą pasażerowie. Część z nich zmierza w kierunku wyjścia ze stacji, część przysiada na ławkach. Niektórzy bezwładnie opadają na posadzkę, inni, już nieprzytomni, pozostają w wagonach. Skala zjawiska stawia na nogi wszystkie służby ratownicze. Pod stację metra podjeżdżają wozy straży pożarnej, wojska, pogotowia. Rozpoczyna się akcja ratunkowa.

Ćwiczenia „Patrol-15” to sprawdzian skuteczności Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. W manewrach w całym kraju uczestniczy wojsko, policja, straż pożarna, ratownicy medyczni, inspektorzy sanitarni, pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki.

Jako pierwsi na perony warszawskiego metra wkraczają strażacy. Oceniają sytuację. Sprawdzają, ile osób jest poszkodowanych, w jakim są stanie. Ze względu na to, że istnieje ryzyko rozprzestrzenienia niebezpiecznej substancji, nikomu nie pozwalają oddalić się z miejsca zdarzenia.

W tym czasie pracę rozpoczyna kolejna ekipa. Funkcjonariusze sprawdzają, czy mają do czynienia ze skażeniem chemicznym, biologicznym czy może promieniotwórczym. Eksperci biorący udział w ćwiczeniu wyjaśniają, że substancje promieniotwórcze są wykrywane przez urządzenia już z odległości kilku metrów, natomiast skażenia chemiczne dopiero po bezpośrednim kontakcie z urządzeniem. Do pomiarów promieniowania zawsze – dla zwiększenia wiarygodności odczytu – używa się dwóch urządzeń. Jednak dopiero po przebadaniu substancji w laboratorium uda się ją dokładnie zidentyfikować.

Kolejnym etapem akcji jest ewakuacja porażonych. Tu obowiązuje procedura typowa dla ratownictwa podczas zdarzeń masowych – najpierw ze stacji wychodzą ci, którzy mogą to zrobić samodzielnie, później osoby, które potrzebują wsparcia, a na końcu ewakuuje się nieprzytomnych. Każdy, kto znajdował się na skażonym terenie, musi przejść dekontaminację, czyli oczyszczanie. – Zanim porażeni trafią do szpitali, muszą być pozbawieni środka trującego – wyjaśnia płk Sławomir Kleszcz, szef Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, który jest kierownikiem ćwiczenia „Patrol-15”. – Dzięki temu będziemy mieli pewność, że skażenie nie będzie się rozprzestrzeniało – wyjaśnia. Oczyszczanie odbywa się w namiotach, które straż rozstawiła nieopodal stacji.

Później prace rozpoczyna wojsko. Chemicy pobierają próbki substancji i transportują je do Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Tam zostaną dokładnie zbadane. Dowódca ośrodka płk Bogusław Kot wyjaśnia, że nazwa substancji trafi do dokumentacji, ale ujawniona zostanie dopiero po zakończeniu ćwiczeń. – Jeśli wynik z badań w laboratorium będzie taki sam jak ten, który zawiera dokumentacja, będzie można stwierdzić, że manewry zakończyły się sukcesem – mówi pułkownik.

Tą częścią ćwiczenia dowodzi straż pożarna. – Podczas tego rodzaju akcji zawsze kierownikiem jest przedstawiciel służb, których rola jest dominująca – mówi płk Kleszcz. Dodaje, że wojsko mogłoby samodzielnie przeprowadzić taką akcję, jednak podczas ćwiczeń chodzi o przetestowanie współpracy wszystkich służb. Nadbrygadier Józef Galica, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, pozytywnie ocenia manewry. – Udało się zrealizować wszystkie założenia – dodaje.

Obserwująca ćwiczenia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że podobny do ćwiczonego scenariusz miał miejsce w 1995 roku w Tokio. Wówczas w metrze terroryści naprawdę rozpylili sarin – toksyczny środek chemiczny. Zginęło 12 osób, a ponad 5 tysięcy zostało rannych.

Manewry „Patrol-15” odbywają się w całym kraju. W ich warszawską część zaangażowano 200 osób, osiemdziesiąt z nich to statyści. W tej roli wystąpili żołnierze z 1 Brygady Pancernej w Wesołej.

Żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyli także w Tarnobrzegu, gdzie musieli się zmierzyć z amoniakiem wyciekającym z instalacji produkcyjnej w Zakładach Chemicznych „Siarkopol”. Z kolei w Karczewie chemicy interweniowali z powodu wywróconej cysterny i substancji wpływającej do Wisły, walczyli też z dżumą, którą turyści przywieźli z Chin. Dziś w Świerku służby będą zmagać się z substancją promieniotwórczą wydobywającą się z reaktora. Ich zadaniem będzie odnalezienie źródła wycieku i zneutralizowanie promieniowania.


W ćwiczeniach biorą udział jednostki podległe sześciu Ministerstwom: Obrony, Spraw Wewnętrznych, Zdrowia, Rolnictwa, Środowiska oraz Infrastruktury. Wszystkie są bowiem zaangażowane w funkcjonowanie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. KSWSiA powołany został w 2013 roku, by koordynować działania w poszczególnych resortach. Jego funkcjonowanie nadzoruje minister obrony narodowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Adam Kozioł / ZCh Siarkopol

dodaj komentarz

komentarze

~ia
1447956000
Raczej zatrują ujęcia wodne ;-(
20-3C-5D-DD

Święto stołecznego garnizonu
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
SOR w Legionowie
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ocalały z transportu do Katynia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Sandhurst: końcowe odliczanie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO