moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legioniści dla weteranów

Legia Warszawa przygotowała krótkometrażowy film o polskim weteranie, który został ranny podczas misji w Afganistanie. Dokument został nakręcony specjalnie na Święto Niepodległości. – Chcieliśmy przypomnieć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, oraz o naszych militarnych korzeniach – mówi Jakub Szumielewicz, wiceprezes zarządu Legii Warszawa.

Bohaterem filmu opublikowanego na stronach internetowych Legii Warszawa jest kapral Tomasz Rożniatowski, uczestnik IX zmiany PKW w Afganistanie. W lipcu 2011 roku stracił rękę podczas wybuchu miny pułapki. Dziś działa w środowisku weteranów, jest kibicem Legii. Jego historia pokazuje, że mimo niepełnosprawności można pokonywać przeciwności losu i prowadzić aktywny tryb życia. W 2014 roku wziął udział w wyprawie na norweski lodowiec Spitsbergen. – Na Legii trenuję tajski boks. To dla mnie wyzwanie i pokonanie kolejnej poprzeczki – opowiada Tomasz Rożniatowski.

Film: Legia Warszawa

Legia przygotowała film o polskim żołnierzu, by zwrócić uwagę na środowisko weteranów misji zagranicznych i przypomnieć o swoich wojskowych korzeniach. – 11 listopada zazwyczaj wspominamy pokolenia naszych przodków, którzy oddali życie w walce o wolną i odrodzoną Ojczyznę. Dziś naszej wolności bronią polscy żołnierze poza granicami kraju. Dlatego chcemy okazać im solidarność i wsparcie oraz zapewnić, że bramy stadionu przy Łazienkowskiej są dla nich szeroko otwarte i zawsze będą tutaj witani z najwyższym szacunkiem – podkreśla Jakub Szumielewicz, wiceprezes zarządu Legii Warszawa.

Generał broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, dodaje, że dzięki inicjatywie Legii „idea pomocy weteranom może dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców”. Z kolei członkowie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju przyznają, że im więcej mówi się i pisze o weteranach, tym łatwiej jest zbierać fundusze na działalność wspierającą poszkodowanych.

Nagranie filmu o jednym z weteranów misji afgańskiej to kolejny przykład zaangażowania warszawskiego klubu na rzecz tego środowiska. Kilka miesięcy temu Legia wsparła Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”, przekazując im część dochodów ze sprzedaży biletów na mecz rozegrany w ramach Charytatywnej Wiosny Legii Warszawa. Dzięki temu pierwsza z tych organizacji kupiła rowery dla poszkodowanych weteranów, a druga – sfinansowała warsztaty terapeutyczne dla rodzin żołnierzy poległych.

W tym roku Legia Warszawa po raz pierwszy uczciła Dzień Weterana. 28 maja w Szczecinie przed meczem z Pogonią legioniści wybiegli na rozgrzewkę w koszulkach z hasłem „Wspieramy naszych żołnierzy”. Podczas meczu ostatniej kolejki ligowej Legii z Lechem weterani: Piotr Ogonowski z misji w Afganistanie i Jarosław Kurowski z misji w Bośni i Hercegowinie wnieśli na murawę stadionu puchar za zdobycie mistrzostwa.

– Mam nadzieję, że inne kluby sportowe wezmą przykład z Legii. Zależy nam na tym, aby w każdej formie wspierać weteranów. Ważne, aby o nich pamiętać – mówi ppłk Piotr Walatek z DORSZ.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz, Legia Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


Oni strzegą naszego spokoju
Abordaż z polskim wsparciem
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Flanka pod strażą
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Młodzi medycy na poligonie
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Gorący lipiec PKW Łotwa
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Kartki sercem malowane
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Siatka antydronowa
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Akustyczna tarcza dla wojska
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON i MSZ o szczycie NATO
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Aukcja dla weterana
„Wicher” na wodzie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Rok 2027 bez Air Show Radom
Drony na autopilocie
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Z prądem i pod prąd
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Azjatycka szansa
Coraz więcej Alpha Scramble
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Legion Medyczny na poligonie
Nowy ośrodek badań WIML
Dwa marzenia spełnione naraz
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Cztery brygady, jeden cel
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO