moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Paryż - nieprzypadkowi zamachowcy, nieprzypadkowy czas, przypadkowe ofiary

Seria zamachów jakie miały miejsce w nocy z piątku na sobotę w Paryżu była przygotowana profesjonalnie. Wykonawcami ataków nie byli "przypadkowi" ludzie, lecz wyszkoleni profesjonaliści. Świadkowie, ataków którzy widzieli terrorystów zgodnie potwierdzają, że działali oni metodycznie, zachowywali wewnętrzny spokój. Świadczy o tym przede wszystkim sposób zabijania niewinnych ludzi i brak strachu przed własną śmiercią. Zwraca uwagę także przyjęta przez nich strategia wykonania ataku (nastawiona na spowodowanie jak największej liczby ofiar), wybrane miejsca (w tym plac przed redakcją Charlie Hebdo zwana przez niektóre środowiska islamskie "Placem męczenników"), liczba ataków (około 6-7 w różnych miejscach Paryża) oraz zaangażowanie terrorystów w realizacji swojego celu, którzy byli przygotowani na samobójczą śmierć. Terroryści, którzy zajęli salę widowiskową, nie zamierzali się poddać. Podczas szturmu oddziałów antyterrorystycznych zdecydowali się na samobójstwo. Zdetonowali ładunki wybuchowe, które mieli przy sobie - najprawdopodobniej były to "kamizelki szahida".

Nieprzypadkowy był też dzień, w którym przeprowadzono zamachy. Noc z piątku na sobotę to czas, gdy na ulicach Paryża są tłumy ludzi. Nie tylko turystów. Również stadion narodowy, na którym właśnie odbywał się mecz towarzyski reprezentacji Francji, wpisywał się w "strategię śmierci" terrorystów. W takim miejscu przecież stosunkowo łatwo doprowadzić do śmierci większej grupy ludzi i wywołaniu paniki. Na razie trudno stwierdzić czy celem byli sportowi kibice czy obecny na stadionie prezydent Francji - Francois Hollande. Nie można wykluczyć, że zamachowcy chcieli zabić najważniejszego polityka w państwie.

Uważam, że do przeprowadzenia zamachów wykorzystano osoby mieszkające od dawna we Francji lub przerzucone do tego kraju w ciągu ostatniego roku lub dwóch lat. Terroryści dobrze znali elementy infrastruktury Paryża, plan ulic, dzielnic czy całych budynków - całą topografię miasta. Tego nie można nauczyć się w miesiąc czy dwa. Choć wydaje się, że bezpośrednimi wykonawcami zamachów byli młodzi ludzie mieszkający we Francji, to jednak koordynatorem akcji mogła być osoba czy grupa ludzi z "zewnątrz". Mogli być obserwowani przez siły bezpieczeństwa Francji. Jednak z jakiś przyczyń służby nie przewidziały ataku terrorystycznego. Możliwe, że mamy do czynienia zaniedbaniami, jakie znamy z przeszłości (11/09 , czy atak na pociąg w Madrycie), gdy służby bezpieczeństwa zlekceważyły sygnały o przygotowaniach do ataku terrorystycznego.

Warto też zwrócić uwagę na to, że zamachowcy z Paryża, najprawdopodobniej użyli broń i środki rażenia, które z łatwością można kupić. W dodatku, obecnie są to rzeczy niedrogie. Zgadzam się z byłym antyterrorystą Jerzym Dziewulskim, który ostatnio zauważył, że terroryzm "potaniał". A co za tym idzie, przeprowadzenie zamachu pod względem logistycznym nie jest tak skomplikowane jak 20 czy 10 lat temu.

Czy jako zwykli ludzie możemy przygotować się na scenariusz napisany przez terrorystów, na sytuację, w której staniemy się celem ataku terrorystycznego? Owszem, możemy się do tego przygotować. Przede wszystkim powinniśmy zapamiętać kilka najważniejszych zasad, które mogą uratować nam życie. Po pierwsze rób, co ci każą. Nie graj bohatera jeśli jesteś zakładnikiem. Nie stawiaj oporu. Dyskutowanie z napastnikami lub bunt mogą tylko pogorszyć sytuację. Twoim zadaniem powinno być przetrwanie. Czekaj na akcję antyterrorystów.

Jeśli znalazłeś się wśród zakładników:

- bądź spokojny, naturalny, znajdź postawę pośrednią między agresją a pasywnością i uległością,
- nie bądź „utrapieniem” dla napastników,
- pamiętaj, że sytuacja może trwać długo,
- postaraj się rozwinąć u siebie potrzebę przetrwania,
- nie rób gestów zwracających uwagę porywaczy,
- nie zadawaj pytań, nie patrz w oczy terrorystom,
- bądź im posłuszny bez dyskusji, siedź spokojnie na miejscu,
- pytaj zawsze o pozwolenie, np., gdy chcesz wstać lub otworzyć torbę,
- na żądanie terrorystów oddaj im przedmioty osobiste,
- usuń (wyrzuć) wszelkie oznaki władzy, zajmowania ważnej pozycji,
- zapamiętaj szczegóły dotyczące porywaczy i otoczenia - może to pomóc władzom w uwolnieniu pozostałych zakładników oraz identyfikację porywaczy przy aresztowaniu.

To może uratować ci życie. Inną sprawą jest, że należy wprowadzić zasady związane z szkoleniem określanym, jako sytuacje typu „active, shooter” czyli w dużym uproszczeniu zdarzenia, w którym osoba posiadająca broń chce zabić jak największą ilość osób. Takie szkolenia, jeżeli byłyby realizowane powszechnie w szkołach, uczelniach, firmach państwowych czy prywatnych spowodowałyby, że ludzie bardziej byli, by przygotowani na ewentualny zamach terrorystyczny, wiedzieliby jak powinni się zachować oraz co najważniejsze - ich szanse przeżycia byłyby większe.

 

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński były oficer JWK w Lublińcu

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1447662240
~qquś -z tego co wiem to były antyantykomunisata. "Gwiazdor" taka ksywkę miał bo ciągle w TV wsławił się w zatrzymaniu złodzieji jego leksusa. I to wszystko z kariery .
FF-6C-B3-6A
~qquś
1447614960
Sprostowanie - pan Dziewulski nie jest żadnym byłym antyterrorystą.
9A-34-E9-21
~Bartek
1447531200
Z tym ze mi sie wydaje iz tutaj problemem jest to ze to nie sa terrorysci ktorzy chca cos ugrac, kase, uwolnienie wiezniow czy co tam zwykle bywa gdy biora zakladnikow. Oni po prostu chca zabijac i w taki sposob siac terror. I sa gotowi zginac. Wiec jako laikowi wydaje mi sie ze te zasady ktore Pan przytoczyl nie sprawdza sie w takich sytuacjach. Moze czas zeby ludzie przestawili sobie w glowach ze maja male szanse na wyjscie zywymi z takiej sytuacji i gdy sie znajda w takim bagnie musza walczyc o zycie zebami i pazurami.
A2-B0-05-2C
~B
1447522320
może nadeszła pora, żeby takie szkolenia zaczęły być realizowane?
34-D8-38-C9

Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Gunner, nie runner
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Charge of Dragon
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Barwy walki
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Wojna na detale
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO