moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister odznaczył weteranów

Podczas koncertu z okazji Święta Niepodległości w Filharmonii Narodowej minister obrony Tomasz Siemoniak wręczył trzem żołnierzom wyróżnienia. Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych otrzymali ppłk Marek Adamczyk, kpt. pilot Przemysław Bielawski i st. chor. Grzegorz Kaźmierczak. To weterani, którzy na misjach dokonali „bohaterskich czynów w walce zbrojnej”.


– Dobrą tradycją jest, że właśnie w przeddzień Święta Niepodległości staramy się docenić tych, którzy w sposób nadzwyczajny wyróżnili się w swojej służbie – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak przed uroczystym koncertem. – Wojsko potrzebuje wzorców, aby opowiadać o bohaterach minionych bitew i wojen. Ale wojsko potrzebuje też bohaterów codziennej, ciężkiej służby – dodał szef MON. Siemoniak podkreślał, że żołnierze, którzy wczoraj zostali odznaczeni zasługują na szczególne wyrazy uznania.

Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z rąk ministra odebrał podpułkownik Marek Adamczyk z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kapitan pilot Przemysław Bielawski z 56 Bazy Lotniczej i starszy chorąży Grzegorz Kaźmierczak z 18 Pułku Rozpoznawczego. Nagrodzeni żołnierze to weterani misji poza granicami kraju.

Ppłk Marek Adamczyk, kpt pilot Przemysław Bielawski i st. chor. Grzegorz Kaźmierczak.

Starszy chorąży Grzegorz Kaźmierczak służy w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku. Jest młodszym podoficerem – specjalistą grupy kierowania rozpoznaniem ISTAR. Odznaczenie otrzymał za służbę podczas XIII zmiany PKW Afganistan. 28 sierpnia 2013 roku żołnierz brał udział w odpieraniu ataku rebeliantów na główną bazę polskich żołnierzy w Ghazni. – Tego dnia wybuchł samochód pułapka. Rebelianci wtargnęli do bazy, a polscy i amerykańscy żołnierze zatrzymali ich – wspomina weteran, który zastrzega, że nie uważa się za bohatera. – Po prostu trzeba być dobrym żołnierzem. Ale cieszę się z wyróżnienia i jestem wdzięczny dowódcy 18 Pułku Rozpoznawczego, pułkownikowi Wiesławowi Podlewskiemu, za to, że zabiegał, żebym je otrzymał – mówi.

Kapitan pilot Przemysław Bielawski to dowódca klucza i załogi 1 eskadry śmigłowców szturmowych Grupy Działań Lotniczych 56 Bazy Lotniczej. Na misję wyjeżdżał czterokrotnie. Służył podczas VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, a także w czasie piątej, ósmej i dwunastej zmiany w Afganistanie. To właśnie podczas ostatniej operacji, 24 października 2012 roku, miało miejsce wydarzenie, za które otrzymał wyróżnienie. Bielawski był wówczas dowódcą śmigłowca MI-24. Podczas lotu, jego maszyna została ostrzelana przez rebeliantów. W wyniku ataku strzelec pokładowy został ciężko ranny. Mimo że śmigłowiec był poważnie uszkodzony, Bielawski poprowadził maszynę tak, że lądowanie awaryjnie odbyło się dopiero w bazie. – Rzeczywiście śmigłowiec został ostrzelany, a ja wykonałem awaryjne lądowanie. Mimo że ta akcja nie należała do typowych, to po prostu moja praca – podkreśla pilot. – Bardzo się cieszę, że została doceniona, jednak na pokładzie było nas pięciu. Szkoda, że nie możemy być tu wszyscy razem – dodaje.


Podpułkownik Marek Adamczyk z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych niechętnie opowiada o swoim pobycie na misji. – Minęło już tyle czasu – mówi. Podczas III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku Adamczyk uczestniczył w akcji ratowniczej, śmigłowca W-3 Sokół, który został uszkodzony w okolicach Karbali. Wówczas, narażając własne życie, osłaniał rannych. Dzięki niemu udało się uratować wielu żołnierzy i zapobiec całkowitemu zniszczeniu maszyny. Obecnie podpułkownik jest szefem Wydziału Planowania i Realizacji Budżetu w Dowództwie Operacyjnym. – Jestem w kraju, ale cały czas jestem związany z operacjami poza granicami. Planuję na nie wydatki – mówi.

Broń biała to wyróżnienie honorowe Wojska Polskiego. Buzdygan, szabla, pałasz lub kordzik jest wręczany żołnierzom służby czynnej lub rezerwy za wybitny dorobek, jubileusz służby lub za dokonanie bohaterskich czynów w walce zbrojnej. Wyróżnienie jest przyznawane na mocy decyzji ministra obrony narodowej wydanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Wytropić zagrożenie
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
Szybki marsz, trudny odwrót
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Pod skrzydłami Kormoranów
Metoda małych kroków
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ameryka daje wsparcie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna na detale
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kolejne FlyEye dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Gunner, nie runner
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Posłowie dyskutowali o WOT
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Rekordziści z WAT
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO on Northern Track
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ramię w ramię z aliantami
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO