Żołnierze w popularnym teleturnieju zawalczą o weteranów. Specjalny odcinek programu Karola Strasburgera zostanie pokazany w Święto Niepodległości. W „Familiadzie” zobaczymy dwie drużyny: „KTO Rosomak” oraz „Jastrzębie”, składające się z żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego.
Jednostki, które wzięły udział w programie zostały wytypowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. – Wybraliśmy żołnierzy z jednostek, które są wizytówkami naszej armii. Na wyposażeniu 12 Brygady Zmechanizowanej są Rosomaki, a 32 Baza Lotnictwa Taktycznego ma F-16 zwane „Jastrzębiami”. To jednostki, które są nowoczesne i warto pokazać je Polakom – wyjaśnia ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa.
Drużyny mundurowych wystąpiły pod kryptonimami „KTO Rosomak” oraz „Jastrzębie”. W składzie „rodziny Rosomaka” znaleźli się por. Przemysław Szreder, st. chor. Grzegorz Krzemionka, kpr. Grzegorz Machała, st. szer. Marta Blicharska i st. szer. Rafał Murawski. „Rodzina Jastrzębia” składała się z kpt. Krzysztofa Marciaka, por. Dominiki Żebrowskiej, ppor. pil. Karola Śledzińskiego, sierż. Dominika Filipa i szer. Macieja Kaczmarka.
Rywalizacja podczas programu była zacięta, ale nie możemy zdradzić, która drużyna okazała się lepsza. Jednak i tak prawdziwym zwycięzcą był ktoś inny. Żołnierze ustalili bowiem, że niezależnie od tego kto zdobędzie nagrodę, czek z wygraną zostanie przekazany dla Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – Dla nas najważniejsze było to, że dzięki naszej grze, możemy wesprzeć weteranów – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej.
Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych, zaznacza, że pieniądze, które zasilą konto organizacji zostaną przeznaczone na rehabilitację weteranów poszkodowanych. – Bardzo się cieszę, że żołnierze postanowili wspomóc nasze stowarzyszenie – dodaje Tomasz Kloc, który jest jednym z trzech pierwszych weteranów odznaczonych wojskową odznaką „Za Rany i Kontuzje”.
Skąd pomysł, by żołnierze starli się w teleturnieju? Podpułkownik Goławski podkreśla, że – choć cieszy się, że żołnierze wywalczyli wsparcie finansowe dla Stowarzyszenia, nie chodziło o pieniądze. – Dzięki uczestnictwu w takich wydarzeniach mamy możliwość pokazania polskiej armii szerokiemu gronu odbiorców – wyjaśnia.
Nagranie specjalnego odcinka „Familiady” odbyło się 28 października, a emisja zaplanowana jest na 11 listopada w TVP 2. Nie był to debiut przedstawicieli naszej armii w tym programie. Wcześniej, w odcinkach specjalnych wzięli udział m.in. żołnierze z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego i z 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Na ekranie mogliśmy także zobaczyć panie służące w wojsku oraz członków Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
autor zdjęć: Mirosław C. Wójtowicz
komentarze