moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 6 Ośrodka Radioelektronicznego

Komandor Artur Czajkowski został nowym dowódcą 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego im. Admirała Arendta Dickmana w Gdyni. Ceremonia przekazania dowodzenia odbyła się dzisiaj, 15 października, na uroczystej zbiórce. W uroczystości uczestniczyli m.in. inspektor rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Michał Sikora oraz szef Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej płk. Andrzej Różyński.

Obowiązki nowemu dowódcy przekazał dotychczasowy dowódca Ośrodka kmdr Mirosław Jurkowlaniec, który rozpoczął podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Zgodnie z obowiązującym ceremoniałem wojskowym głównym punktem uroczystości było przejęcie sztandaru jednostki przez obejmującego dowództwo Ośrodkiem i złożenie meldunków gen. dyw. Michałowi Sikorze o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego.

Generał, przedstawiając sylwetkę nowego dowódcy, podkreślił, że jest doświadczonym oficerem, dobrze przygotowanym do pełnienia tej funkcji. Nadmienił, że kmdr Artur Czajkowski przeszedł przez różne stanowiska w rozpoznaniu. Jak sam komandor Czajkowski wspomniał, właśnie w Ośrodku 18 lat temu rozpoczynał swoją służbę wojskową i dzisiaj wraca jako dowódca. Zapewnił zebranych na uroczystości, że dołoży wszelkich starań, aby utrzymać jego dotychczasowe wysokie notowania i pomnażać dorobek poprzedników. W sali tradycji odbyło się podpisanie protokołu. Tam też nowy dowódca otrzymał z rąk generała Sikory akt mianowania na stopień komandora. Następnie były gratulacje dla nowego oraz podziękowania dla żegnającego się z jednostką kmdr. Jurkowlańca.

Współczesne pole walki na lądzie, morzu i w powietrzu wymaga rozpoznania sił i środków potencjalnego przeciwnika. Posiadanie zaś i umiejętne wykorzystanie informacji jest podstawą sukcesów w zakresie przedsięwzięć politycznych i militarnych. W nowoczesnej wojnie dobre rozpoznanie gwarantuje lepsze rozlokowanie własnych sił, poznanie silnych i słabych stron przeciwnika oraz skuteczne przeciwdziałanie i neutralizację jego poczynań. Do tego celu wykorzystywane są fale radiowe. Za ich pośrednictwem działają systemy łączności, obserwacji, kierowania uzbrojeniem i dowodzenia oraz określania pozycji. Aby stać się posiadaczem zawartych w otaczającej nas przestrzeni informacji i wiadomości należy dysponować wyspecjalizowanymi środkami przeznaczonymi do przechwytywania i analizy sygnałów elektronicznych.

6 Oliwski Ośrodek Radioelektroniczny powstał 1 czerwca 1961 r. Jest jednostką odpowiedzialną za prowadzenie rozpoznania radioelektronicznego w strefie odpowiedzialności Marynarki Wojennej. Wśród licznych osiągnięć i wyróżnień 6ORel wspomnieć należy uzyskanie tytułu „Przodującego Oddziału Brzegowego MW” oraz „Znaku Honorowego Sił Zbrojnych RP”. 6 ORel otrzymał również flagę narodową od Prezydenta RP.

Kmdr por. Artur Czajkowski pochodzi z Gdyni. Służbę wojskową rozpoczął w 1992 roku podejmując naukę w Akademii Marynarki Wojennej na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Po promocji został skierowany do 6. ORel, aby 17 października 1997 roku objąć stanowisko – dowódcy grupy na ORP „Nawigator” w grupie Okrętów Rozpoznawczych. W 2000 roku ukończył kurs oficerów pokładowych w Bazie Marynarki Wojennej San Diego w USA. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych został wyznaczony na stanowisko dowódcy działu nawigacyjnego na ORP „Nawigator”. Przechodząc przez różne szczeble dowodzenia w 2003 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy ORP „Nawigator”. W latach 2004-2007 pełnił służbę jako młodszy specjalista w Dowództwie Komponentu Sił Morskich Północ (MCC HQRTH) NORTWOOD w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do Gdyni w dniu 01 sierpnia 2007 roku objął dowodzenie ORP „Hydrograf”. Od trzech lat dowodził grupą Okrętów Rozpoznawczych. Należy podkreślić, że pod jego dowództwem gOR został wyróżniony tytułem honorowym „Przodujący Pododdział Wojska Polskiego”.
Komandor por. Artur Czajkowski jest żonaty i ma dwie córki w wieku szkolnym. Interesuje się żeglarstwem i jest zapalonym myśliwym.

Tekst: Marian Kluczyński

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
 
Misja: obronić Finlandię
Orka po koreańsku
Wszystkie Pilice w wojsku
PKW Orlik już w Estonii
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Unijna pomoc dla Ukrainy
Abramsy jadą na ukraiński front
Spoczęli w ojczyźnie
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Realia, a nie teoria
Laserowa rewolucja
Zimowy test dobrowolsów
Polski dzień strzelania w Rumunii
Futsal na zakończenie rywalizacji
Certyfikacja Eurokorpusu
Saperzy na wschodzie Polski
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ekspresowa pomoc
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik gotowy na misję
AW101 już w Darłowie
Sokół czuwa w Tatrach
PGZ rośnie w siłę
Debiutancka misja Hugina
Out of the Shadow
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Kolejne zakupy dla wojska
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
32 krążki pływaków-żołnierzy
Podchorążowie świętują
Szef MON-u o planach obrony kraju
Po pierwsze rehabilitacja
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Terytorials na etacie
Loty M-346 wstrzymane
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Polsko-koreańskie rozmowy
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Co może Hugin
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Uwolnić zakładników
Wiara bez wiedzy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Kolejne Kraby dla wojska
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Prosto do szturmu
Zielony talizman Polaków
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Porozumienie Sikorski-Stalin
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Fiński debiut w Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO