Dziś w Szczytnie odbyły się ogólnopolskie obchody Święta Wojsk Radiotechnicznych. Zainaugurowała je uroczysta Msza Święta, a główne uroczystości odbyły się na szczycieńskim Placu Juranda.
W tym roku przypada 65. rocznica powstania Wojsk Radiotechnicznych oraz 40. rocznica sformowania 8. Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego.
Dowódca uroczystości kpt. Paweł Ziń złożył meldunek Inspektorowi Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Janowi Śliwce o gotowości żołnierzy do uroczystego apelu. Tuż po meldunku nad głowami licznie zgromadzonych gości i mieszkańców Szczytna zaprezentował się, w składzie 8 samolotów, Zespół Akrobacyjny „ORLIK”. Piloci zespołu, po wykonaniu uroczystego przelotu nad Placem Juranda zaprezentowali przed publicznością zmiany ugrupowań, pętle, pokaz solisty oraz efektowne rozpuszczenie.
- Sformowanie pierwszej jednostki obserwacyjno – meldunkowej rozpoczęło tworzenie podwalin pod element rozpoznania systemu obrony powietrznej kraju. Miało to miejsce 65 lat temu, kiedy to pojawiły się pierwsze wieże obserwacyjne z żołnierzami wpatrującymi się w niebo – mówił szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych gen. bryg. Krzysztof Żabicki przypominając historię utworzenia wojsk.
Składając życzenia wszystkim radiotechnikom podkreślił, że „nie tylko radiotechnicy mogą patrzeć z dumą i satysfakcją na dorobek kolejnych pokoleń specjalistów WRt, szczególnie widoczne i doceniane jest to w ramach ćwiczeń działań połączonych, gdzie żołnierze innych rodzajów wojsk i służb uświadamiają sobie rzeczywiste znaczenie naszej służby”.
Dowódca 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej gen. bryg. Wojciech Lewicki podsumowując 65 lat historii Wojsk Radiotechnicznych mówił, że jest to „krótki okres w wymiarze tradycji oręża polskiego, ale w wymiarze Sił Powietrznych to znaczący przedział czasu”.
- „Przez te kilkadziesiąt lat zmieniali się ludzie, zmieniał się sprzęt i organizacja służby i pracy. Kiedy spojrzymy w przeszłość dostrzeżemy punkty obserwacyjno - meldunkowe oraz pierwsze stacje radiolokacyjne typu P-3, a następnie NYSA to nie chce się wierzyć, że technologia w dziedzinie radiolokacji przejdzie tak potężne przemiany wprowadzając trójwspółrzędne stacje radiolokacyjne i nowoczesne cyfrowe systemy dowodzenia” – zaznaczył gen. bryg. Lewicki.
Składając życzenia Dowódca Brygady odniósł się również do kart historii zapisanych przez byłych dowódców wszystkich szczebli, żołnierzy i pracowników poszczególnych batalionów, pułków i Brygad oraz struktury WRt. – Pamięć i szacunek dla tych tradycji zobowiązuje nas do ich pielęgnowania, wzbogacania oraz systematycznego ich kultywowania. Kształtuje to świadomość żołnierzy, etosu codziennej służby, a także nasz emocjonalny stosunek do tego co minęło i do tego co trwa.
- Jako dowódca oraz kontynuator szlachetnych dokonań moich poprzedników obejmuję dziś myślą wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do budowania nowej jakości naszego batalionu, a tym samym Brygady Radiotechnicznej i Wojsk Radiotechnicznych. Bo nie samym radiotechnikom, ale i wszystkim innym specjalistom wojskowym, pełniącym służbę w 8 brt, winni jesteśmy podziękowania. Wszyscy razem tworzymy dobro i obraz naszego batalionu - powiedział dowódca 8 batalionu radiotechnicznego ppłk Krzysztof Lis.
Następnie wręczono medale i wyróżnienia, a głos zabrał gen. dyw. pil. Jan Śliwka, który podziękował za udział w uroczystości i złożył w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosława Różańskiego wyrazy szacunku wszystkim radiotechnikom, gratulacje z powodu osiągnięć oraz podziękowania za dotychczasowy wysiłek wkładany w sprawne funkcjonowanie systemu rozpoznania radiolokacyjnego przestrzeni powietrznej. – Od 30 lat ciągle przeplatają się moje lotnicze losy z wojskami radiotechnicznymi. Gratuluję wyróżnionym osiągnięć w służbie i dziękuję za dobrą żołnierską realizację zadań.
Następnie odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz odegrano Marsz Radiotechników. Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina zaprezentowała licznie przybyłym mieszkańcom miasta pokaz musztry paradnej, a Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania dała, oklaskiwany gromkimi brawami koncert.
Tuż obok placu, na którym odbywały się uroczystości można było obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego, w tym m. in. stacje radiolokacyjne NUR-15, NUR-31M oraz NUR-41.
Źródło: kpt. Tomasz Słotwiński
autor zdjęć: t. szer. Mariusz Dejneka, Mirosław Cyryl Wójtowicz
komentarze