Ponad 60 szeregowych zawodowych z pododdziałów „Błękitnej Brygady” – kandydatów na egzaminy do Szkoły Podoficerskiej w Poznaniu – uczestniczyło w zajęciach doskonalących, które rozpoczęły się na strzelnicy Krzekowo.
Przez dwa dni (6 i 7 października) swoją wiedzę i umiejętności praktyczne sprawdzali żołnierze z korpusu szeregowych zawodowych, którzy otrzymali ocenę bardzo dobrą w ostatniej opinii służbowej i posiadają zgodę dyrektora Departamentu Kadr na kurs podoficerski. Zajęcia doskonalące dla kandydatów na podoficerów, które odbywały się zarówno na strzelnicy Krzekowo, jak i w koszarach 12 Brygady obejmowały zagadnienia ze: szkolenia ogniowego, taktycznego, medycznego i chemicznego oraz musztry. Nie obyło się też bez egzaminu sprawności fizycznej i wiedzy teoretycznej oraz rozmowy kwalifikacyjnej. W ramach zajęć żołnierze mogli maksymalnie zdobyć 300 punktów, odpowiednio po 80 punktów za sprawdzian z wiedzy teoretycznej i praktycznej i testu z wychowania fizycznego oraz 60 punktów za rozmowę kwalifikacyjną.
We wtorek (6 października) na strzelnicy garnizonowej Krzekowo odbyła się pierwsza część zajęć. Żołnierze rywalizowali o punkty w takich konkurencjach, jak: strzelanie z karabinka na celność i skupienie, pokonywanie terenu różnymi sposobami, udzielanie pierwszej pomocy, zakładanie maski przeciwgazowej oraz praktycznie demonstrowali swoje umiejętności z musztry. Instruktorami na każdym punkcie egzaminacyjnym i zarazem członkami komisji byli doświadczeni żołnierze z pododdziałów brygady, którzy wraz z mężami zaufania korpusu szeregowych zawodowych zwracali uwagę na każdy element wykonywany przez uczestników zajęć. Oceniali surowo, ale sprawiedliwie, by każdy z kandydatów zdał sobie sprawę z własnych niedociągnięć oraz miał świadomość tego, jakie wymagania stawia Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu.
W drugim dniu szkolenia, oprócz sprawdzianu fizycznego, szeregowi zawodowi „uzbrojeni” w długopisy i wiedzę rozwiązywali testy z wiedzy teoretycznej. W ciągu trzydziestu minut musieli odpowiedzieć na czterdzieści pytań dotyczących obowiązujących instrukcji, regulaminów wojskowych i przepisów dyscyplinarnych oraz wiedzy ogólnej. A wszystko to w zakresie wiadomości, jakie powinien posiadać każdy przyszły podoficer - dowódca drużyny. Ostatnim elementem postępowania była rozmowa kwalifikacyjna prowadzona przez członków komisji. Tradycyjnie oceniane były również dodatkowe umiejętności, udział w misjach oraz motywacja do służby. Każdy z kandydatów na egzamin do Szkoły Podoficerskiej starał się przekonać komisję do tego, że to właśnie on, a nie kto inny jest najlepszym kandydatem i zainwestowanie w jego rozwój służbowy przyniesie brygadzie największe korzyści. Ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, zostaną skierowani na egzaminy wstępne do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, które w listopadzie odbędą się w Poznaniu.
Tekst: kpt. Janusz Błaszczak
autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak
komentarze