moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwszy krok

Rozdysponowanie 120 tys. uchodźców od początku różniło władze poszczególnych państw Unii Europejskiej. Decyzja budzi emocje, ponieważ uchodźcy pochodzą z krajów o innej historii, religii i kulturze. Część krajów nie ma doświadczeń lub są one niewielkie w procesie przyjmowania uchodźców z tego kręgu kulturalno-religijnego. Inne, w szczególności państwa „starej” Unii, mają ich sporo, jednak w wielu dziedzinach życia integracja uchodźców oraz imigrantów uważana jest za nieskuteczną.

Polska zgodziła się na przyjęcie w sumie ok. 7 tysięcy uchodźców. Pierwsza grupa ma przybyć do naszego kraju w I kwartale przyszłego roku. Przyjęte rozwiązanie zakłada podzielenie 120 tysięcy uchodźców znajdujących się obecnie w Grecji i we Włoszech na dwie grupy. Pierwsza to 66 tys., druga 54 tys. osób. Ustalenia szczytu dotyczą wyłącznie pierwszej z nich. To z niej Polska zgodziła się przyjąć 5082 uchodźców. Co do drugiej grupy odrębna decyzja ma zapaść za około rok. O przyjęciu 2 tysięcy Polska podjęła decyzję jeszcze w lipcu. Ostateczna liczba może ulec zmniejszeniu, bowiem niektóre państwa, jak Irlandia czy Norwegia, zgłosiły swą chęć uczestniczenia w procesie przyjmowania uchodźców.

Mając na uwadze zgłaszane przez kraje kwestie ewentualnych zagrożeń, zdecydowano, że dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa członkowskie otrzymały możliwość wskazania grup cudzoziemców, które ich zdaniem najlepiej się będą integrowały w ich krajach. Polska otrzyma również akta i odciski palców wszystkich relokowanych osób, a ich przybycie będzie odbywać się pod nadzorem naszych służb. Co istotne, Polska zachowała możliwość wyłączania się z przyjętych rozwiązań w przypadku nagłego napływu uchodźców w związku z innymi wydarzeniami, np. na Ukrainie. Wzmocniona ma zostać również kontrola granic Grecji i Włoch oraz funkcjonowanie Frontexu, Europolu oraz Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu. W Grecji i we Włoszech mają zostać utworzone tzw. hotspoty pozwalające na identyfikację osób oraz określenie ich statusu.

Można zaryzykować stwierdzenie, że podjęte decyzje to dopiero pierwszy krok, który powinien pozwolić opanować sytuację niekontrolowanego napływu uchodźców do Europy.

Wyzwania stojące przed Unią Europejską zawieszone są na wielu innych nitkach. Na zewnątrz są to przede wszystkim konflikt rosyjsko-ukraiński, konflikt w Syrii i działalność tzw. Państwa Islamskiego; wewnątrz zaś: sytuacja Grecji i strefy euro, brytyjskie referendum tzw. Brexit oraz dalsze zróżnicowanie etniczne kontynentu. Ostatni proces ożywia z jednej strony radykalne ugrupowania i postawy, z drugiej zaś kwestionuje dotychczasową integrację i obecność imigrantów (nie tylko muzułmanów) w państwach UE. W ostatnich dniach w europejskim dyskursie można było też dostrzec niebezpieczne głosy dzielące Unię na zachodnią i wschodnią, gdzie ta pierwsza odgrywa rolę patrona w stosunku do tej drugiej. Powyższe kwestie wywołują duże emocje społeczne i polityczne. Promują też raczej postawy skrajne aniżeli umiarkowane. W najbliższej przyszłości może to nie służyć wypracowywaniu długotrwałych rozwiązań, a tym samym może budzić opór co do dalszego pogłębiania procesu integracji.

Grzegorz Kapturowski z Zespołu Prasowego Centrum Operacyjnego MON

dodaj komentarz

komentarze


Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wojenny bohater na szubienicy
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesna łączność dla armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Cud w Trewirze
Skromny początek wielkiej wojny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Offset dla „Wisły”
Zamiana po włosku
„Avenger” na Monte Cassino
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwszy skok
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Tajna misja polskiej agentki
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowy szef CWCR
Bruksela przed szczytem
Mocny sygnał od NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO