Załoga dyżurna śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła dzisiaj (niedziela, 13 września) pomocy mężczyźnie znajdującemu się na pokładzie kontenerowca MSC Sariska. Poszkodowany podczas awarii w siłowni statku został bezpiecznie przetransportowany na ląd i przekazany załodze śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Dzisiaj rano, o godzinie 9.46, załoga śmigłowca Anakonda z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego otrzymała informację, że na pokładzie kontenerowca pływającego pod panamską banderą znajduje się mężczyzna wymagający natychmiastowej ewakuacji medycznej. Poszkodowany podczas awarii w siłowni jednostki doznał oparzeń 90% powierzchni ciała.
11 minut później maszyna pod dowództwem kpt. pil. Marcina Abłażewicza wystartowała z lotniska w Gdyni-Babich Dołach i rozpoczęła lot w kierunku statku znajdującego się wówczas około 10 mil morskich na północ od latarni morskiej Stilo. O godzinie 10.14 Anakonda znajdowała się już w rejonie akcji ratowniczej, gdzie po nawiązaniu łączności i wykonaniu manewru zawisu na pokład kontenerowca opuszczony został ratownik chor. Krzysztof Bilecki. O godzinie 10.43 poszkodowany mężczyzna (obywatel Federacji Rosyjskiej) został podjęty przez śmigłowiec za pomocą noszy. Lot powrotny w kierunku lądu trwał 21 minut. O godzinie 11.04 śmigłowiec wylądował na lotnisku w Gdyni, gdzie poszkodowany, przytomny i w stanie stabilnym, został przekazany załodze śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda:
kpt. pil. Marcin Abłażewicz (dowódca załogi);
kmdr por. pil. Piotr Ziarko (drugi pilot);
chor. Krzysztof Bilecki (ratownik);
st. chor. szt. Grzegorz Malski (technik pokładowy).
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.
W tym roku to już 22. akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90. lotnicy morscy uczestniczyli w 580 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 306 osobom.
Tekst: kmdr ppor. Czesław Cichy
autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy
komentarze