moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bohaterowie września, cześć Ich pamięci!

Każdego roku na Westerplatte oddajemy symboliczny hołd tym, którzy we wrześniu 1939 roku stanęli w obronie wolnej i niepodległej Polski. To wyraz pamięci o naszych poprzednikach, którzy w chwili próby nie zawahali się i sięgnęli po broń. Ta pamięć historyczna to fundament, na którym opiera się zarówno nasza narodowa duma, jak też etos służby wojskowej – pisze Jacek Matuszak z Zespołu Rzecznika Prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Polska jako naród walczyła nie tylko w okresie II wojny światowej. Położenie geopolityczne, splątane losy historii Europy i świata sprawiły, że na przestrzeni ponadtysiącletniej historii nie raz zrywaliśmy się do walki. Dziś tamtych bohaterów, często bezimiennych, wspomina się i wzywa do apelu w czasie takich uroczystości jak ta organizowana na Westerplatte. Wzywani są wówczas zarówno bohaterscy marynarze i lotnicy z okresu II wojny światowej, legioniści Marszałka Józefa Piłsudskiego, uczestnicy wojny 1920 roku, jak i wojowie Mieszka I, husarze Jana III Sobieskiego czy szwoleżerowie spod Somosierry. Wzywając ich wszystkich, potwierdzamy ciągłość naszej historii. Najmłodsze pokolenia uczymy, że tradycja i więź pokoleniowa jest bardzo ważna.

Choć mijają stulecia, wojsko niezmiennie opiera się na stabilnych fundamentach. Niezależnie od wyglądu tym, co łączy żołnierskie pokolenia, jest mundur. Szacunek do niego, nie tylko wśród żołnierzy, zawsze był i jest ogromny. Podobnie jak siła słów przysięgi wojskowej. Choć jej rota zmieniała treść, to moc zobowiązania, które ze sobą niesie, pozostała niezmienna.

Nieodmiennie ważną rolę odgrywa sztandar wojskowy. Z jednej strony zawsze był on symbolem przywiązania żołnierza do jego jednostki. Z drugiej – pokazywał więź wojska ze społeczeństwem. To przecież lokalna społeczność ze składek fundowała sztandar „swojej” jednostce. Ten zwyczaj pozostał do dziś. W taki sposób pielęgnuje się związki wojska z tymi, którym ono służy zarówno w czasie największej próby, jaką była II wojna światowa, jak również dziś w sytuacjach klęsk żywiołowych czy powodzi.

Dziś często nawiązujemy do tradycji II Rzeczypospolitej. Dzieje się tak za sprawą jednostek wojskowych dziedziczących tradycje oddziałów, które swoim bohaterstwem w latach 1918–1945 zapisały się na trwałe w naszej pamięci. Niestety, coraz rzadziej możemy korzystać z wiedzy i wspomnień bezpośrednich uczestników tych walk. Z tym większym szacunkiem odnosimy się do ostatnich żyjących świadków tamtych dni.

Ważną rolę w utrwalaniu pamięci odgrywają też grupy rekonstruktorów historycznych. Ludzi, którzy z własnej inicjatywy, w wolnym czasie, z potrzeby serca starają się odtworzyć czas miniony. Dziś popularne są zarówno grupy odtwarzające historię XX w., jak i te nawiązujące do czasów wczesnego średniowiecza, okresu walk Sobieskiego czy czasów powstań XIX-wiecznych. Tak jak w czasie oficjalnych uroczystości wzywa się do apelu żołnierzy z różnych okresów naszej historii, tak i rekonstruktorzy dbają o zachowanie spuścizny różnych epok historycznych.

Dla narodu i społeczeństwa ta pamięć i więź pokoleniowa jest niezwykle ważna. To fundament, na którym można budować. Na takie uroczystości jak ta organizowana 1 września na Westerplatte należy patrzeć szerzej. Niezależnie od tego, czy oddajemy hołd obrońcom Poczty Polskiej w Gdańsku, lotnikom Dywizjonu 303 walczącym w bitwie o Anglię, czy bezimiennej mogile powstańców 1863 roku, przede wszystkim oddajemy hołd naszym poprzednikom. Tym, których zachowanie dla współczesnego pokolenia powinno być i jest wzorem, swego rodzaju drogowskazem na przyszłość. Poza wszystkim oddajemy hołd tym, którzy na niego zasługują. Dlatego 1 września dla wszystkich przeszłych pokoleń naszych rodaków niechaj rozbrzmiewają słowa Apelu Pamięci, na które zasłużyli – Chwała bohaterom!

Jacek Matuszak

dodaj komentarz

komentarze


V Korpus z nowym dowódcą
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Charge of Dragon
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejne FlyEle dla wojska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnia made in ZSRS
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO