moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięci marynarzy poległych pod Ostrołęką

Historyczna inscenizacja bitwy pod Ostrołęką z czasów wojny polsko-bolszewickiej przyciągnęła tłumy. W Rzekuniu, gdzie się odbyła, oddano hołd ułanom i… marynarzom poległym na terenie gminy w 1920 roku. Skąd się wzięli marynarze pod mazowiecką wsią, położoną daleko od morza?

Latem 1920 roku Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę, której celem było zdobycie Warszawy. W Polsce na front skierowano więc wszystkich umundurowanych mężczyzn, który umieli posługiwać się bronią. Do walk w głębi kraju Naczelne Dowództwo WP wysłało także marynarzy. W sierpniu, 95 lat temu, 1 Batalion Pułku Morskiego oraz pododdziały 108 Pułku Ułanów Wojska Polskiego starły się pod Ostrołęką z 18 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej.

Rekonstrukcję tego wydarzenia przygotowało Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce przy współpracy m.in. z 10 Pułkiem Ułanów Litewskich z Białegostoku, harcerzami i zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi. Scenariusz inscenizacji przygotował Wojciech Żerański, wiceprezes Stowarzyszenia, który wcielił się w dowódcę Pułku Morskiego kpt. mar. Konstantego Jacynicza. – Korzystałem ze wspomnień księdza Władysława Miegonia, oficera Wojska Polskiego, który brał udział w walkach z bolszewikami. Staraliśmy się przedstawić kawałek historii na żywo – opowiada Żerański.

Inscenizacja rozpoczęła się sceną ataku wojsk sowieckich na folwark w Susku oraz na Nową Wieś i Zabiele, gdzie mieszkała głównie szlachta. Sowieci grabili i niszczyli wszystko, co spotkali na swojej drodze. Pod naporem czerwonoarmistów oddziały polskie wycofywały się w kierunku Rzekunia i stacji Ostrołęka. Na linii frontu doszło do licznych potyczek kawalerii polskiej z kozakami. Na przedpolach Rzekunia zginęli pierwsi żołnierze z 2 Pułku Ułanów Grochowskich.

Gdy trwały zacięte walki w okolicach Nowej Wsi i Suska, na stację kolejową w Ostrołęce wjechał pociąg wiozący 600 marynarzy. Od razu włączyli się oni do walki, zdobywając brawurowym natarciem Susk i Nową Wieś oraz tocząc zacięty bój pod Zabielem. Wioski te Polacy utrzymali przez trzy dni. – Gdy bolszewicy ściągnęli posiłki, pod naporem silnego ostrzału artyleryjskiego oddziały polskie wycofały się z Ostrołęki i Rzekunia. Ale wykonały zadanie: udało im się opóźnić marsz bolszewików na Warszawę – podkreśla Wojciech Żerański.

Ceną, jaką zapłacił 1 Batalion Pułku Morskiego za wykonanie tego zadania, było 53 poległych. Początkowo zostali pośpiesznie pogrzebani na polu walki. Gdy wojna się skończyła, ekshumowano ich i pochowano na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu. W mogile obok spoczęło 18 ułanów z 2 Pułku, którzy również polegli pod Ostrołęką. W 1928 roku miejscowa społeczność postawiła im dwa pomniki: jeden dla marynarzy, drugi dla ułanów.

Przy mogiłach żołnierzy jeszcze przed rozpoczęciem rekonstrukcji odbył się apel pamięci. Uczestnicy obchodów złożyli na grobach wieńce. Przemaszerowali na cmentarz parafialny przy dźwiękach orkiestry z placu przed kościołem w Rzekuniu, gdzie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające marynarzy i ułanów poległych na mazowieckiej ziemi podczas wojny polsko-bolszewickiej. Wzięła w nich udział także delegacja Oddziału Zabezpieczenia Marynarki Wojennej w Gdyni (obecnie wcielonego do Komendy Portu Wojennego w Gdyni). Żołnierze tego oddziału są spadkobiercami 1 Batalionu Pułku Morskiego. Widowisko, które zorganizowano przy wsparciu MON, zakończył wspólny piknik.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Iwona Parapura, Ewa Janiszewska

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nowe zadania szefa SKW
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wszystkie misje AWACS-a
Piedimonte – samobójcza misja
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ostatnia droga Pileckiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
By Polska była bezpieczna
Ratownicy na medal
Podróż po AWACS-ie
Mobilne dowodzenie
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Przysięga w Limanowej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Honor weteranom misji!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO